Jokainen, joka on joutunut laskemaan pennejä, tietää, että köyhyys on kurjaa. Se ei jalosta mieltä eikä tee fiksummaksi. Tutkimustenkin mukaan köyhyys on aivoja syövä loinen, joka pelkistää ja yksinekrtaistaa aivotoimintaa.
https://www.hs.fi/tiede/art-2000002674802.html
Veneily on kallis harrastus erityisesti koska kausi on niin lyhyt.
Mitä voisimme tehdä köyhien veneilyn edistämiseksi, niin, että loisten jäytämät aivot voisivat nauttia omasta veneilystä tuntematta kateutta kiiltäviä veneitä kohtaan?
Köyhyys on perseestä myös veneilyssä
14
55
Vastaukset
- Anonyymi
Onneksi meillä on nykyään eurot ja centit eikä siten kurjuudesta tietoakaan.
- Anonyymi
Ennen oli omat pursiseurat yhteiskuntaluokkien mukaan. Ehkä joku vastaava järjestely nykyäänkin takaisi onnellisemman veneilyn. Jos itsetunto ei mahdollista veneilyä itseään varakkaammassa seurassa voisi olla omat saaret ja seurat perusjamppareille. Omassa arvokuplassa eläminen kun on monellekin helpompaa.
- Anonyymi
En ole mitenkään köyhä, mutta en juuri nyt voi irroittaa rahaa Kymppitonnia, itse asiassa en oikein edes satasia, veneen ostoon.
Sitä vastoin gastiksi pääsee hyvin. Sekin koronan takia mulla tauolla mutta ehkä jo ensi kesänä. Veneily on siis ILMAISTA jos on purjehtija.- Anonyymi
Juu, purjehdus on maailman kallein tapa säästää rahaa.
Ilmaisia lounaita ei edelleenkään ole. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, purjehdus on maailman kallein tapa säästää rahaa.
Ilmaisia lounaita ei edelleenkään ole.No mihin menee rahaa jos on gasti? Ruoat joutuu maksamaan. Tietty matkat pelipaikoille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mihin menee rahaa jos on gasti? Ruoat joutuu maksamaan. Tietty matkat pelipaikoille.
Oikeasti?
Maksat työlläsi. Mikään laki ei pakota työn olevan epämukavaa :D
- Anonyymi
"aivot voisivat nauttia omasta veneilystä tuntematta kateutta kiiltäviä veneitä kohtaan?"
Helppo rasti. Hommaa edullisesti joku vanha scandi purjevene joka on tehty reippaaseen etenemiseen. Itse tein näin.
Olen opetellut veneen ominaisuudet ja parantanut vauhtiani koko ajan. Kyllä persaukisen kelpaa kun ajelen satatonnia maksavan purkkarin ohi sentti sentiltä ohituksessa mieli paranee ja köyhyys unohtuu.
Iso juttu on myös pohjan hionta, vahaus ja kiilloitus johon meillä persaukisilla on aikaa.
Samoin talvella voi youtubesta seurailla hyviäkin opetuksia purjehduksen ihmeelliseen maailmaan, Veneily on asia joka sa unohtamaan köyhyyden ja kurjuuden.- Anonyymi
Juurikin näin. Tunnen monia itseni mukaanlukien ei varakkaita veneilijöitä. Kaikille meistä on yhteistä se halu ja kaipuu näin talvella taas vesille. Ei se ole siintä veneestä kiinni. Kenellä minkäkinlainen. Kaikilla aina kivaa lähdettiin sitten kenen veneellä vaan. Veneitä löytyy niin erilaisia kaveripiiristä ja itseltä. Voi olla joskus mukavaa vaikka soutaa savolaismallisella ja mennä mato,ongelle.kuha se kesä tulis äkkiä.
- Anonyymi
"Veneily on kallis harrastus erityisesti koska kausi on niin lyhyt." Itseasiassa kauden lyhyys tekee veneilystä halvemman. Ajatella nyt jos joutuisi 10kk ajella isolla moottoriveneellä kaiken vapaa-ajan, tulisi iso lovi kukkaroon. Nyt kun tietää sen että kausi on vain sen 10 viikkoa uskaltaa hiukan törsäilläkin. Terv. 2,4 litraa/maili.
- Anonyymi
No samoilla pohjatöillä ajelisi koko vuoden ja säästäisi talvisäilytyskustannuksissa. T. 0,7 l/maili
- Anonyymi
Ei veneily välttämättä kallista oo. Jos ei osta jotain bensahirviöö. Itellä kulutus 2,8 l tunnissa. Mutta hiljaa sitten mennäänkin. Kerkee katteleen maisemia. Ainahan kuluja tulee harrastit sitten mitä tahansa. Paitsi murtomaahiihdosta.
- Anonyymi
Et taida tietää mitä sukset nykyään maksavat.
- Anonyymi
Ei niistä kannata kateutta ottaa. Pääasia että itse nautit.
- Anonyymi
Jostain irrationaalisesta syystä en tunne kateutta isoista veneistä, päinvastoin näen niissä mahdollisuuden joskus samantyyppisen veneen omistamiseen.
Pikkuflaikkarilla ajellaan, pikkuhiljaa vaihdellaan isompaan.
Pikkusen tinkii vuosimallista ja kun peukalo on sivussa niin eiköhän unelma toteudu (ehkä)..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648