Onko Virolahti yrittäjäystävällinen kunta? Olen kuullut kahdenlaista tarinaa sieltäpäin. Kannattaako muuttaa kuntaan vai valita Kotkan seutu?
Vastaukset 7
- Anonyymi
Vai kannattaisko muuttaa johonkin ihan muualle?
Tarinoita kuulee kaikenlaisia, ja joskus kuulija saa kerrotut asiat käännettyä mielessään mieleisikseen. - Anonyymi
Ei ole. Ei kannata. Vihamielistä sakkia ovat.
- Anonyymi
Ystävällistä väkeä täällä on, yrittäminen niin ja näin, itselläni "yritys" tauolla, rajatilanteesta johtuen, eivät pääse "maahantuojat" liikkumaan, on älämmät ym. tuotteet päässeet loppumaan. Olen yrittänyt paikata liikevaihtoa Tallinnan tuotteilla, ei oikein "lyö leiville"😁
- Anonyymi
Pienen rajakunnan ongelma, sepäs se. Kaikki vaikuttaa kaikkeen.
Virolahtelaiset olivat ainakin ennen mukavia ja ystävällisiä, vieraallekin. Pienten yritysten kannalta elinvoimaisuus on vaikeaa varmasti, mutta onhan lähellä Hamina ja sen väki. Tosin sielläkin on firmat siinä ja siinä hengissä.
Tervetullutta pitäisi kuitenkin olla uudet naamat kuin yritystoimintakin. Jos nurkkakuntalaisuus kampittaa tulijan, se on sitten kantaväestön peiliin katsomisen paikka.
- Anonyymi
No nyt Zsar on asetettu selvitystilaan, konkurssi uhkaa.
Eipä riittänyt asiakkaita. Ja sitten tuli koronakriisi. Voi Virolahtea, ei ole muuttotappiokunnalla helpot oltavat jatkossakaan. - Anonyymi
Ei kannata.
Paikkakunta on kyräilevä ja kateellinen. Toimipaikkoja ei ole saatavilla, ei asuntojakaan. Kiinteistönvälittäjät suhtautuvat omituisesti, eräs sanoi että täällä on tapana ostaa, ei vuokrata. Olen toiminut yrittäjänä 40 vuotta kuudessa eri kunnassa ja en todellakaan ole ostanut tiloja jokaisesta, sehän olisi ollut aivan hullunhommaa. Toinen välittäjä laatii lainvastaisia sopimuksia, syytä en voi kuin arvailla.
Muualla, pienissäkin kunnissa, uusi yrittäjä saa yleensä tervetulotoivotuksen tai ainakin yhteydenoton kunnalta ja yrittäjäjärjestöiltä, täällä on vastassa täydellinen hiljaisuus. Että sellaista verkostumista. - Anonyymi
Ei ainakaan kulttuurityötä Virolahdella arvosteta ollenkaan, taitaa olla taviskansalle liian vaikea sauma ymmärtää. Korona jyllää ja tiputtaa porukat tulottomaksi pitkin poikin Kymenlaaksoa, mutta eipä se tunnu hetkauttavan ketään.
Kouvola ensin päätti alasajaa taiteen ammattilaiset ja aikoo lopettaa tuet, ja sitä kautta toiminnat. Ei Kotkassakaan hyvin mene, eikä Haminassa. Ehkäpä joskus kaduttaa nämä arvovalinnat, hmm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102321Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231024- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha589861- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31646- 69644