Onko Virolahti yrittäjäystävällinen kunta? Olen kuullut kahdenlaista tarinaa sieltäpäin. Kannattaako muuttaa kuntaan vai valita Kotkan seutu?
yrittäjäystävällisyys
7
133
Vastaukset
- Anonyymi
Vai kannattaisko muuttaa johonkin ihan muualle?
Tarinoita kuulee kaikenlaisia, ja joskus kuulija saa kerrotut asiat käännettyä mielessään mieleisikseen. - Anonyymi
Ei ole. Ei kannata. Vihamielistä sakkia ovat.
- Anonyymi
Ystävällistä väkeä täällä on, yrittäminen niin ja näin, itselläni "yritys" tauolla, rajatilanteesta johtuen, eivät pääse "maahantuojat" liikkumaan, on älämmät ym. tuotteet päässeet loppumaan. Olen yrittänyt paikata liikevaihtoa Tallinnan tuotteilla, ei oikein "lyö leiville"😁
- Anonyymi
Pienen rajakunnan ongelma, sepäs se. Kaikki vaikuttaa kaikkeen.
Virolahtelaiset olivat ainakin ennen mukavia ja ystävällisiä, vieraallekin. Pienten yritysten kannalta elinvoimaisuus on vaikeaa varmasti, mutta onhan lähellä Hamina ja sen väki. Tosin sielläkin on firmat siinä ja siinä hengissä.
Tervetullutta pitäisi kuitenkin olla uudet naamat kuin yritystoimintakin. Jos nurkkakuntalaisuus kampittaa tulijan, se on sitten kantaväestön peiliin katsomisen paikka.
- Anonyymi
No nyt Zsar on asetettu selvitystilaan, konkurssi uhkaa.
Eipä riittänyt asiakkaita. Ja sitten tuli koronakriisi. Voi Virolahtea, ei ole muuttotappiokunnalla helpot oltavat jatkossakaan. - Anonyymi
Ei kannata.
Paikkakunta on kyräilevä ja kateellinen. Toimipaikkoja ei ole saatavilla, ei asuntojakaan. Kiinteistönvälittäjät suhtautuvat omituisesti, eräs sanoi että täällä on tapana ostaa, ei vuokrata. Olen toiminut yrittäjänä 40 vuotta kuudessa eri kunnassa ja en todellakaan ole ostanut tiloja jokaisesta, sehän olisi ollut aivan hullunhommaa. Toinen välittäjä laatii lainvastaisia sopimuksia, syytä en voi kuin arvailla.
Muualla, pienissäkin kunnissa, uusi yrittäjä saa yleensä tervetulotoivotuksen tai ainakin yhteydenoton kunnalta ja yrittäjäjärjestöiltä, täällä on vastassa täydellinen hiljaisuus. Että sellaista verkostumista. - Anonyymi
Ei ainakaan kulttuurityötä Virolahdella arvosteta ollenkaan, taitaa olla taviskansalle liian vaikea sauma ymmärtää. Korona jyllää ja tiputtaa porukat tulottomaksi pitkin poikin Kymenlaaksoa, mutta eipä se tunnu hetkauttavan ketään.
Kouvola ensin päätti alasajaa taiteen ammattilaiset ja aikoo lopettaa tuet, ja sitä kautta toiminnat. Ei Kotkassakaan hyvin mene, eikä Haminassa. Ehkäpä joskus kaduttaa nämä arvovalinnat, hmm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433017Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612961- 422367
- 311863
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721684- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771275- 381252
- 791080