Käytännön kommunismi

on ehkä ainoana aatteena ymmärtänyt,kuinka turha ja tarkoitukseton olento ihminen on maapallolla.
Ja tehnyt eri maissa vallassa ollessaan eniten
ihmisten hävittämiseksi lopullisesti maan päältä.
Hyvä kommunismi!!!!!!!!
3307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Käytännön kommunismi ei ehkäpä kuitenkaan ole aatteena ymmärtänyt, kuinka tarkoitukseton ja turha olento ihminen on. Ennemminkin eksistentialistit ja vaikkapa postmodernit ajattelijat ovat tämän käytännön kommunisteja paremmin tajunneet.

Mutta kuten varmasti moni on jo tajunnut, vaikka myöntäisimme ihmisen tarkoituksettomuuden, ei se tarkoita, ettemmekö voisi iloiten tanssia elämän kulkiessa kohti omaa ei-päämääräänsä.

Ja koska kyseessä oli varsin perusteellisesti naiivi kommentti (mitä muutakaan nyt olisi voinut odottaa), täytynee vielä sanoa, että ei globaalistuva markkinatalous kauas jää kommunistien tavoitteesta hävittää ihmisiä maapallon päältä. Itse asiassa, rakenteellinen väkivalta (Galtungin termiä käyttääkseni) ja uudenlaiset tehokeinot (amerikkalainen massatyhmyyttäminen) ovat olleet varsin tepsiviä keinoja rakentaa uusia sotia, uusia köyhyyttämiskeinoja (velkaannuttamiskierteen noidankehän pahentamista velkojen "anteeksiannolla" - sitomalla köyhät maat tiukemmin velanantajamaan ehtoihin) ja samalla ihmisten tuhoamista.

Ihmisten tuhoaminen ei kuitenkaan tapahdu Auschwitzin tai Dachaun keskitysleireissä tai venäläisittäin siperiassa, ei, vaan keskitysleireissä nimeltänsä Afrikka, Etelä-Amerikka ja Aasia. Ja kyllä, tuhoaminen on saanut varsin mittavat puitteet, natsit olisivat varmasti ihailleet mm. amerikkalaisten kykyä tuhota ihmisiä niinkin tehokkaasti, puhumattakaan siitä, kuinka upeasti he pitävät kaiken tämän vielä legaalina ja legitiiminä, eli oikeutettuna, toimintana. Natseilla olisi ollut paljon opittavaa markkinataloudesta...

Äänestä
  • ja amerikkalaisilla olisi paljon opittavaa kommunisteilta ihmiskunnan tuhoamisessa!!!!!!!

    Äänestä

  • ay-pomo kirjoitti:

    ja amerikkalaisilla olisi paljon opittavaa kommunisteilta ihmiskunnan tuhoamisessa!!!!!!!

    Varmasti natseilla olisi ollut ja amerikkalaisilla edelleen.

    Toisaalta, natseilla ja amerikkalaisilla olisi myös paljon opittavaa sosialistiselta ideologialta, varsin humaaneilta aatteilta, joita varjostaa varsin synkkä menneisyys varsin äärimmäisiltä muodoiltaan. On kuitenkin muistettava sosialismin merkitys, kaikessa positiivisuudessaan. Väittäisin, että liberalismi ilman sosialismi olisi ollut täydellinen kaaos. Väittäisinpä melkein, että sosialismin lievemmät muodot "pelastivat" maailman kommunismilta (negatiivisessa merkityksessä, puhun nyt siis stalinismista jne.). Sitä eivät olisi liberaalit voimat yksin tehneet.

    Älä erehdy kuitenkaan minusta, en ole sosiaalidemokraatti, vasemmistoliittolainen, kommunisti, liberaali, keskustalainen, porvari, natsi, en halua olla mikään niistä. En aio valita.

    Sanonpahan vain, että on väärin vielä arvioida sosialismin lopullista merkitystä ihmiskunnan historiassa. On aivan liian aikaista. EN VIITTAA sosialismin välttämättömyyteen, determistiseen historismiin, vaan väitän, että sosialismin antia ei ole vielä käytetty loppuun. Onneksi.

    Mutta myönnettäköön se, kuten kommunismilla ja sosialismilla on alun perin varsin kauniit ja ylevät periaatteet, on jokaisen kommunistinkin myönnettävä, että niin on myös liberaalin ajattelun juuretkin lähes yhtä vilpittömän kauniit. Kun kommunismi ja myös varsin häikäilemätön markkinaliberalismi ovat saaneet valitettavia muotoja, on väärin tuomita Locken, Hobbesin, Millin, Benthamin, ja toisaalta Rousseaun, Hegelin, Marxin, Greenin ajatuksia, sekä heidän vilpittömyyttään aikeissaan tehdä maailmasta parempi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ay-pomo kirjoitti:

on ehkä ainoana aatteena ymmärtänyt,kuinka turha ja tarkoitukseton olento ihminen on maapallolla.
Ja tehnyt eri maissa vallassa ollessaan eniten
ihmisten hävittämiseksi lopullisesti maan päältä.
Hyvä kommunismi!!!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu