Pirkkalan aivopesuyritys 70 luvulla

Anonyymi

11

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo oli se kovaa aikaa. Bolsevikiksi yritettiin väkisin käännyttää.

    • Anonyymi

      Olin silloin esikoulussa ja peruskoulun 1-2 luokilla Kirkonkylän koulussa ja suoraan sanoen en muista mitään koko kokeilusta, muttei ainakaan mitään vihervasemmiston kannattajaa minusta tullut.

    • Anonyymi

      Joo siis sehän oli suora käännös Pietarilaisen koulun historiankirjasta, mutta eipä tuo silloin vaikuttanut elämääni eikä se vaikuta edelleenkään.

    • Anonyymi

      Tästä vastuussa olevat ihmiset pitäisi saattaa teostaan vastuuseen.

    • Anonyymi

      Muuallakin Suomessa yritettiin tyrkyttää bolsevistista joukko-oppia kukaan aikuinen ei tajunnut siitä mitään eikä lapsetkaan

      • Anonyymi

        Miten matematiikka littyy tähän ns. Pirkkalan monisteeseen, Joukko-oppihan oli matematiikan kokeiluoppi, joka lopetettiin myöhemmin, molempia luin Pirkkalassa ala-asteella, eikä niistä ollut mitään haittaa. tavallista koulunäyntiä.


    • Anonyymi

      70-luvun lopulla esitettiin Suomen koululaisille Luottamus-elokuvaa. Korostettiin Leninin itsenäisyystunnustusta. Oli silloin Ilmajoen yhteiskoulussa.

    • Anonyymi

      Ja varmaan 5. luokalaisena ymmärsit mistä kirjoitettiin, eiköhän tuo ollut sinullekin lukuaine muiden joukossa tuon ikäisenä.

    • Anonyymi

      Muistan oli viisi tuntia kestävä elokuva "MAJA" missä ei tapahtunut mitään

    • Anonyymi

      Kaikestapäätelleen äärivasemmistomme valmistautui luokkasotaan ja maan yhteiskuntajärjestelmän muuttamiseen. Tavallisella kansalaisella ei tietenkään voinut olla kovinkaan paljon tietoa tuollaisista taustoista. Ilmassa oli huhuja, tiedonsirpaleita ja ennen kaikkea tarkoituksellista vasemmistolaista uhoa. Se mikä oli ilmeistä, oli, että maahan oltiin rakentamassa suunnitelmallisesti pelon ja kyyristelyn ilmapiiriä aitoon marxilaisleniniläiseen tyyliin.

      Pirkkalan lapsista piti kouluttaa uuden aatteen pioneereja. Kun tähänkokeiluun liitetään lisäksi vielä se, että oppikirjojen tarkistamista alistettiin suomalais-neuvostoliittolaiselle toimikunnalle, kuva entisestään selkiintyi, se missä mentiin.

      https://www.kasvhistseura.fi/dokumentit/1111140724_m_aho_jaakko.pdf

      • Anonyymi

        Kävi ne Eteläpohjanmaan nuijamiähetkin, Jaajjo Ilkan johdolla täälä uhoamassa talvell 1596, silloisessa Pirkkalassa. Turpiinsa saivat.

        Kyllä ne bolseviikit täällä jotakin koulussa koetti mutta loppu sillekin sitten äkkiä tuli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      165
      7562
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5189
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2680
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      271
      2318
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      81
      2218
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      67
      2078
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      567
      2065
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1126
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1087
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      66
      1075
    Aihe