Betoniseinän turvallinen poraussyvyys

Anonyymi

Tavoitteeni olisi turvallisin mielin saada porattua kerrostalokaksion betoniseiniin reikiä hyllyjen kiinnittämistä varten.
Kyseessä on 70-luvulla tehty kerrostalo, jossa sähköjohdot on vedetty nätisti betoniseinien sisään. Kuinka syvällä betoniseinissä johdot yleensä kulkevat?

Ostin jo itselleni Boschin UniversalDetect -rakenneilmaisimen ja tiedustelin rakennepiirustuksia isännöitsijältä.
Piirustukset ovat kuulemma iänikuisia ja nekin jossain syvällä arkistossa, eli ilmaisimen varassa joudun olemaan.

En ole vielä löytänyt rohkeutta aloittaa poraamista, vaan pakko täältäkin kysäistä kokeneempien mielipiteitä. Epäröin, koska betoniseinissä ilmaisin ei anna merkkiäkään johdoista ("sähköjohdot"-asetuksella). Vaikka tutkaan ympäri pistorasiaa ja rasiassa on kuormaa. Ilmaisin maksoi kuitenkin satasen ja mielestäni sillä hinnalla pitäisi saada jo pätevää laitetta. Kyllä sähköhtojen ilmaisu sinällään toimii, kun kaakelista ja kipsilevyseinistä johdot löytyy. Ohjekirjan mukaan ilmaisin löytää sähköjohdot 5 cm syvyyteen asti, eli tarkoittaako tämä että betonissa johdot menevät tuota syvemmällä ja voin huoletta porata alle sen? Tutkaamaani seinä on keittiön ja makuuhuoneen välinen seinä. Seinän paksuus n. 15 cm. Molemmilla puolilla about samassa kohtaa pistorasia - noin 30 cm huoneen nurkasta. "Metalli" -asetuksella ilmaisin näyttää nurkassa punaista koko seinän matkalta lattiasta kattoon. Ehkä ne ovat sähköjohdot... Oikeastaan kaikissa huoneissa pistorasiat ovat lähellä nurkkia ja ilmaisin näyttää metalliesinettä noihin nurkkiin. Joten lienekö kaikki sähköjohdot vedetty noissa nurkissa suoraan ylhäältä alas ja voin aika huoletta porailla seinien keskellä? Onko tämä yleinen tapa vetää sähköjä kerrostaloissa?

Toinen erityisen jännittävä paikka johon haluan porata, on keittiön nurkassa oleva betonikulmaus. Kulmaus on noin 65 x 65 cm. Lähellä katon rajaa kulmassa on ilmastointiräppänä, eli kulman sisällä kulkee ainakin ilmastointiputket ja varmasti vesiputkiakin, koska suihku on seinän takana suoraan kulman kohdalla. Ja varmaan siellä jotain asuntojen yhteisiä viemäriputkia myös menee kun yläpuolella on pari asuntoa. Tiskiallas myös kulmauksen vieressä.
Ilmaisimella kulmauksesta löytyy metalliesineitä ja ne laite pystyy löytämään 10 cm syvyydestä asti. Ilmaisin näyttää turvallisia kohtia, mutta kuitenkin minua jännittää että nurkan sisällä mahdollisesti menee muovisia viemäröintiputkia ja niitä ilmaisin ei osaa näyttää luotettavasti. Edelliset asukkaat olivat poranneet seinään pari reikää. Niiden syvyys max pari senttiä. Mielenrauhaa hakeakseni kysynkin, että enköhän joka tapauksessa uskalla porata siihen seinään noita 2 cm syvyisiä reikiä? Ei ole mitään mahdollisuutta että betoniseinä olisi sitä ohuempi? Muihin seiniin tarvitsen syvempiä reikiä. Esimerkiksi Lack-hyllyjä varten.

7

7958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Johtoja ei ole vedelty seiniin ristiin rastiin, vaan pääasiassa pystysuoraan. Pitäisi olla aika olematon todennäköisyys osua johtoon, kunhan et poraan suoraan katkaisujan tai pistorasian yläpuolelle.

      Keittiön "patti" onkin ihan eri juttu. Se ei välttämättä ole edes betonia, vaan voi olla tiilestä muurattu tai kaikkein yleisimmin jotain levyrakennetta. Koteloinnin sisällä ovat iv-kanavat, vesijohdot ja viemärit. Sähköjohtoja näissä koteloissa ei yleensä ole.

      • Anonyymi

        Koputtelin tota kulmausta, ja tiskialtaan puoleinen sivu kumisee onttoutta seinää kohti koputellessa. Toinen sivu ei anna merkkiä onttoudesta vaan tuntuu tosi jykevältä. Joten ehkä toinen sivu on tiilistä muurattu suojaksi noille putkistoille, juuri ajatellen jos siihen asukas haluaa kiinnitellä jotain. Se puoli on täysin avoinna ja erittäin houkutteleva paikka hyllyjen yms. kiinnittämiseen. Toinen puoli on varmaan sitä ohuempaa levyrakennetta ja siinä on kuivauskaappi aivan kiinni, eli sillä puolella ei edes ole kunnolla tilaa kiinnitellä mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koputtelin tota kulmausta, ja tiskialtaan puoleinen sivu kumisee onttoutta seinää kohti koputellessa. Toinen sivu ei anna merkkiä onttoudesta vaan tuntuu tosi jykevältä. Joten ehkä toinen sivu on tiilistä muurattu suojaksi noille putkistoille, juuri ajatellen jos siihen asukas haluaa kiinnitellä jotain. Se puoli on täysin avoinna ja erittäin houkutteleva paikka hyllyjen yms. kiinnittämiseen. Toinen puoli on varmaan sitä ohuempaa levyrakennetta ja siinä on kuivauskaappi aivan kiinni, eli sillä puolella ei edes ole kunnolla tilaa kiinnitellä mitään.

        Miten kävi?


    • Anonyymi

      Sähköputket kulkevat paikalla valetussa betoniseinässä normaalisti 20 - 50 mm syvyydessä. Putkireitti sähkörasiasta kulkee aina ylös tai alaspäinin.

      • Anonyymi

        Putkireitti voi kulkea vaakasuorassakin rasialta toiselle.


    • Anonyymi

      Aloittajan kysymyksestä tuli mieleen:
      - Mikä on anopinkielen sopiva istutussyvyys?

      • Anonyymi

        Kaulaa myöten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      248
      2831
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1584
    3. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1141
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    6. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      974
    8. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      868
    10. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      861
    Aihe