Mielin selainlaajennosta jossa olisi muutamien sivustojen osilta JavaScript koodilla tuotettu sisään kirjautuminen laajennoksen painikkeesta käsin. Esimerkiksi https://fi.pinterest.com/ olisi yksi sellainen sivusto. Onko huono ajatus?
Vastaukset 12
- Anonyymi
Hyvin takkuisesti on tämä projekti alkanut, taitaa into kadota ennen kuin mitään saa kasaan.
- Anonyymi
Uskaltaskohan tuollaista laajennosta käyttää (https://chrome.google.com/webstore/detail/easy-login/pkbibgoimccpjdalfknacgekmggfeich?hl=fi). Yritin vähällä ymmärrykselläni tarkistaa lähdekoodia, eikä siinä mikään herättänyt epäily mistään vilpistä. Tällä on hyvin vähän käyttäjiä (11) , jotka kaikki saattaa olla tekijän kavereita.
- Anonyymi
Tulikin mielenkiintoinen ja omaperäinen ratkaisu tästä kirjautumisavustajasta, ja samalla törmäsin ongelmaan, annapas kun kuvailen ensin kirjautumisen.
Kirjautuminen on toteutettu kirjanmerkkinä. Eli ihan tavallisen kirjanmerkin URL osoite on korvattu JavaScript koodilla. Ja se toimii, mutta on luotava jokaiselle sivulle omansa, no ei sekään mitään ihmeitä vaadi. On vain tällä hetkellä toteutettuna kahdelle eri sivustolle.
Mutta nyt se ongelman kuvaus, kun tuo kirjanmerkki ratkaisu vaatii sitä että ollaan sillä sivustolla johon aiotaan kirjautua, ja parempi ratkaisu olisi että oltiinpa missä hyvänsä, tämä kirjautumisavustaja siirtää ensin sille sivulle ja sitten vasta tarjoaa tunnukset ja salasanat. Ja tätä en ole saanut pelittämään.
Siinä käy niin että kuvitellaan että juuri tällä sivulla painan kirjanmerkkiä Pastebin sivulle, niin siirtyminen menee kyllä, mutta se loppuosa koodista suorittamatta, aivan kuin se olisi jäänyt tälle sivulle.
Kuinka tämä ratkaistaan? - Anonyymi
Tietysti yksi ratkaisu olisi tehdä selainlaajennos, ja sitten siinä jollakin onload() tapahtuman tuloksena tuo kirjautuminen. Tässä on kiusana se että joutuu luomaan useita tiedostoja, ei oikein ota tulta.
Tämä kirjanmerkin uusi ominaisuus olisi paras. - Anonyymi
Tein esimerkin, kuinka JavaScript toimii. Tämä poimii sivulta jolla olet, kaikki verkko-osoitteet ja kirjoittaa ne kehitystyökalujen console -välilehdelle. Nähdäksesi tulokset joudut painamaan F12 ja valitsemaan console -välilehden.
Koodi: https://pastebin.com/6BQi5VS7
Kirjanmerkin URL -kenttään sitä ei voi suoraan laittaa tuollaisena, se ei tulisi toimimaan. Sinun on suoritettava koodin tiivistys yksiriviseksi. Voit tehdä sen käsin tai komentokehotteessa näin:
terser bookmark-url-to-console.js
Tiivistetty koodi tulostuu näytölle, kopioi se siitä, ja liitä kirjanmerkin URL -kenttään. Koodin alkuun on laitettava:
javascript:
Muutoin ei muutoksia kirjanmerkkiin pysty edes tallentamaan. Tein tämän kirjautumisohjeen korvikkeena, koska kirjautumisavustaja tulisi olemaan erilainen jokaisella sivulla ja niin ollen asiaa ei välttämättä ymmärrettäisi oikein.
Tämä sama voitaisiin tehdä myös selainlaajennoksena, mutta laajennoksen tekeminen vaatii paljon enemmän asiantuntemusta ennen kuin se toimii. Näin kirjanmerkkinä on helpompi tehdä ja ottaa käyttöön pieniä apuohjelmia.
Tuo terser -apuohjelma, jolla tiivistetään palvelinpäässä JavaScript koodit, nopeasti latautuviksi, yksirivisiksi tumpeiksi, poistaa kaiken ylimääräisen. Tämä on ohjelma jota harvemmalla on valmiina, joten sen joutuu asentamaan tai tiivistelemään käsin, tärkeintä tiivistelyssä on että siihen ei jää rivinvaihtoja.- Anonyymi
Tuossa on pientä kehittelyn varaa, vaikka niin että tulostaa erilleen sivuston sisäiset ja sivuston ulkoiset linkit.
- Anonyymi
Lisätäänpä vielä, jos käytät mainostenpoistajia, console -välilehdellä saattaa näkyä paljon punaisella tulostuneita vieheilmoituksia. Nämä syntyvät siitä kun mainoksia näyttävät karusellit eivät löydä elementtiä mihin mainos pitäisi sijoittaa.
Ellet halua katsella noita virheviestejä, voit liittää tuon kooditumpin URL -kenttään niin että aloitat sen näin:
javascript:console.clear();
ja nyt siihen perään se tiivistetty tumppi, ja huomaa jos poistat esimerkistä rivit 15 ja 18 tulostuu myös linkit jotka viittaavat sivun ulkopuolelle.
- Anonyymi
Lisäsin vielä yhden kirjanmerkin, jolla saat selville oman ulkoisen IP-numerosi.
https://pastebin.com/amySUSWZ
Samassa yhteydessä huomautan, että et voi ajaa mitään kirjanmerkkiin liitettyä JavaScript koodia ollessasi selaimen asetus-sivuilla.- Anonyymi
Vaikutti siltä että tuohonkin jäi hiomisen varaa, nimittäin jquery joka siinä alussa ladataan käytettäväksi, latautuu himpun verran liian hitaasti, eikä ole sivun käytettävissä ensimmäisellä kerralla.
Eli niillä sivuilla joissa jquery on jo ennestään käytössä, tuo näyttää IP numeron kerralla, mutta muilla sivuilla joutuu yrittämään kahdesti. Jos kuka kehtaa lisätä pienen viiveen se korjaantuu sillä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikutti siltä että tuohonkin jäi hiomisen varaa, nimittäin jquery joka siinä alussa ladataan käytettäväksi, latautuu himpun verran liian hitaasti, eikä ole sivun käytettävissä ensimmäisellä kerralla.
Eli niillä sivuilla joissa jquery on jo ennestään käytössä, tuo näyttää IP numeron kerralla, mutta muilla sivuilla joutuu yrittämään kahdesti. Jos kuka kehtaa lisätä pienen viiveen se korjaantuu sillä.Kävin laittamassa 1 sekunnin viiveen, ja valmiin tiivistyksen sinne alle.
- Anonyymi
Aika kätevä on Tampermonkey (tai Greasemonkey tai joku vastaava). Sinne voi laittaa omia skritejään ja valita millä sivuilla niitä suoritetaan. Ei tarvitse tehdä joka juttuun omaa laajennustaan tai noita kirjanmerkkejä, joita pitää kuitenkin aina klikata, jotta koodi suorittuisi.
- Anonyymi
Kävin katsomassa, ja "hello world" pätkää kokeilin, ei oikein avautunut väsyyneenä tuo homma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2341432Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va249990Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68762Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48713Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan86688- 109599
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27573Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34564Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 40471
- 31451
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain75440- 77412
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺45407Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8397- 30393
- 27390
Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33390Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21371