Minä olen talvella ruokkinut lintuja auringonkukansiemenillä.Jos upotan cm syvyydelle multaan sellaisen siemenen,tein eilen niin,kasvaako siitä auringonkukka?En istuttanut enempää,ajattelin vain kokeilla.Viime kesänä laitoin multaan luumun sisällä olevan kiven,sekä kiivihedelmässä olleita siemeniä.Voivatko ne alkaa kasvaa?
auringonkukka takapihalla
rivitalon asukas
3439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
siitä kaunis kukka toivottavasti. Itse haravoin aina lintulaudan alta kuoret metsän reunaan ja siellä niitä keltaisia aurinkoja sitten loistaa.
kiivi lienee liian eteläinen meillä mutta luumu alkaa kasvaa jos se on TALVEN maassa eli saa ns. kylmäkäsittelyn talven aikana-sen täytyy jäätyä itääkseen. Sama menettely omenoille, päärynöille ja kirsikoille. Jos haluat harrastaa tämän tyyppistä 'vanhanaikaista jalostusta' niin se onnistuu hyvin kotonakin. Valikoi syksyllä mahdollisimman hyvälaatuisia yksilöitä joiden siemeniä kylvät.
Joka tapauksessa saat koristepuita ja siemenestä kasvatettuna ne ovat sopeutuneet sikäläiseen paikallisilmastoon. Jos onnistut, saat aikaan uuden lajikkeen. Kokeile!
myös ulkomaisa hedelmiä kannattaa kokeilla-osa niidenkin siemenistä itää.