Kangasala = wannabe-Tampere

Anonyymi

Kangasala yrittää niin olla Pikku-Tamperetta, kun pitää oikein näkötornikahvilakin haalia. Eikö nekin rahat voisi käyttää sosiaali- ja terveydenhuoltoon? Ja voisiko jo sanoa, että oli paha virhe rakentaa koko ruosteköntti keskustaan muka kulttuuria tuomaan, senkin nielemät ylläpitokulut tarvittaisiin kipeästi sosiaali- ja terveyspuolelle. Henkilökunta on siellä kovilla korona-ajan ongelmien takia ja vielä ei ole edes toinen aalto pahimmillaan. Surettaa heidän puolestaan.

Sen kuulee, kun soittaa varatakseen aikaa, siellä on vastassa usein kaikkensa antanut ja äärimmilleen revitty hoitaja. Yritän hänelle puhua mahdollisimman ystävällisesti, sillä en halua olla osana kuormittamassa hänen jo muutenkin raskasta arkeaan. Kun hoitajia tarpeeksi ylikuormitetaan, osa menetetään arvokkaana työyhteisön jäsenenä ehkä lopullisesti, kun he jäävät sairauslomalle ja hakevat sen jälkeen uudelle alalle.

Mielenterveysongelmat ym. kasvavat varmasti tämän koronahomman takia, kun porukkaa päätyy kortistoon ja mahdolliset eristys- ja sulkutoimenpiteet (jos toinen aalto tästä pahenisi) varmasti aiheuttavat myös erinäisiä ongelmia. Tämä näkyy menetettyinä työ- ja elinvuosina. Joku voi päätyä työkyvyttömyyseläkkeelle, joku taasen mullan alle, kun hoitoon pääseminen on hankalaa jonojen vuoksi ja rahat on vähissä eli yksityinen ei ole vaihtoehto. Onko "cylttyyri" ja hienoperseily sun muut turhakkeet sen arvoista?

Hammashuollon ruuhkat myös tulevat pahenemaan sairastelujen aiheuttamien aikojen lykkääntymisen takia ja kun monet joutuivat koronaeristyksen tai koronatestin tulosten odottelun takia siirtämään aikaansa. Tulee kalliiksi, kun suun ongelmat kasaantuvat pitkien hoitojonojen vuoksi. Aina tarvitaan vain isompaa ja isompaa remonttia purukalustoon. Suun alueen terveysongelmat voivat johtaa myös muun elimistön terveysongelmiin.

Ruman rahareikäruostekuution "kulttuuritoiminnan" voisi lakkauttaa. Ei siellä juuri kukaan käy. Surkea elokuvatarjonta K-kinossa ja tylsät taidenäyttelyt täynnä toinen toistaan kamalampia töherryksiä. Taiteesta ei ole hyötyä, sitä ei voi syödä eikä se edistä tuki- ja liikuntaelimistön terveyttä tai henkistä hyvinvointia, kuten liikunta. Se on vain jonkun seinällä tyhjänpanttina roikkuva töherrys, jolla muka on olevinaan syvempi merkitys, jonka vain sivistynyt pikkurilliä koukistava "cylttyyri-ihminen" ymmärtää.

Jos kulttuuria haluaa, kirjasto löytyy ja sieltä voi ammentaa tietoa ja sivistää itseään. Kirjoista ainakin on todistetusti hyötyä niin aikuisille kuin lapsille, joten kirjasto on edelleenkin tärkeä. Fyysiset kirjat eivät rasita silmiä, kuten älylaitteet tai korvia, kuten äänikirjat, joihin onnistutaan usein valitsemaan ihan kaamea lukija. Fyysistä kirjaa voi lukea vaikka led-otsavalon kanssa, jos on sähkökatkos. Kestää taatusti paremmin kuin jokin älyvehje/e-lukija. Eikä silmille tule unelle haitallista sinistä valoa, kuten älylaitteiden ruudusta.

Ei sitä aikuisten taulutöherryksiä tuijottamalla mitään sivistystä saa, jopa päiväkoti-ikäiset lapset tekevät parempia sormivärimaalauksia, joista jopa erottaa, mitä se esittää. Ja lapsi kertookin suoraan ja rehellisesti, mitä hänen teoksensa esittää eikä ala hienostelemaan joillain ihme hienostelutermeillä ja muka syvemmillä merkityksillä. Yhtä hyvin paskakikkare purkissa voisi olla taidetta ja sille voisi myös keksiä syvemmän merkityksen, uppoaisi varmaan hyvin näihin ah niin hienoihin cylttyyri-ihmisiin.

Ymmärrän, että Tampereen kokoisella kaupungilla on taidemuseo, mutta tämmöinen kylä ei sellaista tarvitse, ennen kuin keskusta on herännyt eloon ja väestönkasvua on siellä suunnalla tapahtunut merkittävästi. Sitä tuskin tullaan näkemään lähitulevaisuudessa eli ruostekuutio nielee usean vuoden ajan rahaa, jolle olisi tärkeämpiäkin kohteita. Tampere on muutenkin niin vilkas paikka, että siellä taidemuseot kannattavat paremmin.

Ja siitä kahvilasta: Kirkkoharju ei ole mikään Pyynikinharju eikä siitä kahvilasta tulla ikinä saamaan samanlaista menestysjuttua, kun ei porukkaa kulje samalla tavalla kuin Pyynikillä, vaikka Kirkkoharjussa onkin suositut ulkoilureitit. Moni kuntoilija saattaa myös noudattaa terveellistä ruokavaliota ja karttaa pullia ja munkkeja. Se ei siis saisi olla vain makeiden ja rasvaisten herkkujen kahvila, vaan pitää olla valinnanvaraa myös terveystietoisille asiakkaille. Hyvä jos tulevassa kahvilassa saadaan kulut katettua, kovin voittoisaa tuosta tuskin tulee.

Täällä on kyllä ihme prioriteeteilla varustettuja päättäjiä. Auviselle voisi ainakin näyttää ovea ja tilalle kaupunginjohtaja, joka ymmärtää muunkin kuin "cylttyyrin" ja muun hienoperseilyn päälle.

12

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kahvila valmistunee tuolla työvauhdilla joskus talvella, jos silloinkaan.
      Tuskin montaakaan asiakasta tulee käymään kun ei autolla pääsee tornille.
      Eikä lenkkeilijät pysähdy sinne kahvittelemaan.
      Yhtä turha on rappuset harjulta vanhalle sorakuopalle.

      • Kyllä käy & raput ovat hyvät molemmissa paikoissa.


    • Anonyymi

      Tämä ruosteinen "Kimmo-Pyykkö museo" oli pienen piiri aivorihen tulos jolla saataisiin veronmaksajien rahoitta Kimmon taiteelle korkeampi hinta. Mutta ei se oikein ole onnistunut. Täysin epäonnistunut jo penkeiltääkin, niissä puutuu takapuoli.

      Mitä tulee terveyskeskuksen haoitajamitoitukseen niin kunnanjohtajakin tietää että koko ajan mennää alle THL:n minimien. Muka ei saada lisää hoitajia taloon mutta samalla unohdetaan että se listapalkka, se on minimiplkka. Maksetaanhan lääkäreillekkin yli listapalkan. Ja lääkärit eivät hoida potilaita. Potilaat hoitavat hoitajat.

      • Anonyymi

        Kangasala on surkee nukkumalähiö.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kangasala on surkee nukkumalähiö.

        Ei oo,tämä on luonnonkaunis pikkukaupunki,


      • Olen täysin eri mieltä,Kangasala Talo on hieno nostaa kaupungin imagoa.
        Kävin elokuvissa,eikä perse puutunut,mutta kun kävin terkkarissa niin puutui niska,siellä olevien kaiteiden ansiosta,kukahan älykääpiö on ne suunnitellut,pitäsi purkaa pois.
        Vanha odotutustila oli huomattasvasti parempi.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kangasalla podetaan vain viinanvähyyttä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kangasalla podetaan vain viinanvähyyttä.

        Eikö näkötorni ole myös kallentiellä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kangasalla podetaan vain viinanvähyyttä.

        Moro,
        Toivottasvasti vähenee vielä lisää,että pysyis ihmisillä jotenkin järki päässä.


    • SE on ihan mukava,että sinne rakennetaan kahvila,lenkillä käydessä voi käydä kahvilla.
      Kyllä sitä veronmaksajien rahoja on huonomminkin käytetty.

      • Anonyymi

        Ei alkoholin ostaminen ulkomailta vaadi menemistä minihkään! Kotiin tilattuna saa viinat ja kaljat paljon Suomen kauppoja edullisemmin ulkomaalaisista verkkokaupoista.suomi jää ilman veroja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7073
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      116
      6198
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      18
      3481
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe