Sähkö siirron perusmaksu nousee täällä 1.10.2020 rivarissa asuvalla 2,16 euroa/kk eli vuodessa n. 26 euroa, korotus on 8 %. Ihan vaan tiedoksi, kun tuskin tätäkään tietoa viittii Itukka julkaista.
Sähköyhtiö nostaa hintoja
Anonyymi
3399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
No voi helvetti. Itukka ei julkaise mitään tärkeetä eikä asiaa. Typerää kaupan kallista mainosta monta sivuu.
Juuri näin. Tuntuu että itukka kopio uutisia muista lehdistä ja omat toimittajat eivät tee oikeaa tutkivaa journalismia. Miksi siis maksaa moisesta uunin sytykkeestä... tuohikin on halvempaa.
Savonlinna köyhä on ja veroja ei voi nostaa, jostain on rahat revittävä, niin nostetaan siirtomaksuja.
Oliko yllätys, että sosialistinen osuusjuttu* nostaa sähkön 'sivukulujen' hintaa kylässä minkä torilla on savolaisen sosialistisen suunnitelmatalouden merkkinä osuuspankin kiinalaisesta kivestä tehty kello? Vltusti onnea savonlinnalailaisille. 1980 luvulla sähkölasku tuli yhdellä kirjeellä. Nyt se tulee kahdella. Se on varmaan sitä 'kehitystä'.
Joko valitat siitä kellostakin! Tyypillinen joka asian kitisiä, onko vaikeeta olla.
Tuleehan auton ajoneuvovero ja vakuutusmaksu kahdella eri laskulla...
Pystyitkö 80-luvulla kilpailuttamaan sähkösi?
Ei sähkönsiirtoa ole pystynyt kilpailuttamaan 80-luvulla, eikä sitä pysty kilpailuttamaan nytkään.
Korotus on vasta alkusoittoa. Kuntaomistajien rahantarve on pohjaton. Sähköverkoyhtiöiden mielivaltainen hinnoittelu takaa varman tulon.
Täällä Suur-Savossa vertaisin sähkön kilpailusta lillukanvarsiin tarttumiseen. Muutamien eurojen säästöt ei tee ketään autuaaksi, sillä siirtohinnat ja vallankin perusmaksut ovat ilmeisesti maan korkeimmat.
Jos jollain on vielä yösähkö käytössä, niin suosittelen luopumaan siitä välittömästi. Yösähköllä ei keskiverto omakotiasukas säästä Savossa senttiäkään. Päin vastoin, maksaa vuodessa n. 300 € ylimääräistä jo 3 x 25 A sulakekoolla.
Kulutusta pitää olla pitkälti yi 20.000 kWh vuodessa, jotta syntyisi edes pientä säästöä. Laskekaa itse!
Tulevat molemmat, ajoneuvovero 1. marinin velkalasku
2. ohisalon viherlasku
vakuutusmaksu 1. valtion vakuutusverot
2. Walhgroosin osinko lasku
Joo isäukko just muisteli ettei 60-70 luvuilla ollut moisia ajoneuvoveroja... taisi tulla 90-luvulla ns. "väliaikaisena" tarramaksuna.... muuttuen pysyväksi. Niinhän liikevaihtoverokin, eli nykyinen arvonlisäverokin tuli väliaikaiseksi maksuksi...jääden pysyväksi. On se jännä miten kansaa kupataan. Olisi oikein jos omalla työllä saaduista varoista voisi nauttia itse enempi...
Onko sielläkin PKS
Täällä Pohjois-Karjalassa, nenee normaalin mukaan, aivan pieniä hienosäätö korotuksia , mutta se on aivan normitilanne. Kaapelia maahan laittaavat ja sähkö kulkee, rahalla saa ja hevosella pääsee.
Onneksi uusiutuvalla energialla tuotettu sähkö (aurinko-, tuuli-, vesi- ja bioenergia, maalämpö ) valtaa alaa yhä enemmän nyt ja lähitulevaisuudessa. Isot sähköyhtiöt aina nousevine siirtomaksuineen tulevat kuolemaan tarpeettomina, kun ihminen voi tuottaa itse tarvitsemansa energian.
Älä höperehdä. Aurinko-, tuuli-, vesi- ja bioenergialla ei ainakaan tämän sukupolven aikana tulla tuottamaan sähköä merkittävässä määrin. Tuulivoimalla katetaan vain muutama prosennti Suomen sähkönkulutuksesta ja maalämpö on muuten sähkölämmitystä sekin.
Vai aurinko sähköä, diisel agrikaatti pihaan savuamaan, siinon sähkönsiirto lähellä, siihen vielä öljykattilan niin saa samasta säiliöstä lämmön ja sähkön. Tähän on tultu noiden vihreiden ajatusten kanssa, veroa veron perään, että kulutus muka laskee. Höpö höpö alkaa kääntyä vihreän energian vastaiseksi!
Kiittäkää Kataisen kokoomus hallitusta, vapauttivat kilpailun pörssiyhtiöille, sillä verukkeella, että toimintavarmuus säilyy. Nyt sitä toiminta varmuutta maksellaan.
Vaalit on taas tulossa ja jokaisen luulisi tietävän ketä äänestää.
Suur-Savon Sähkö konserni = Järvi-Suomen Energia & Lumme Energia Oy. Sen omistaa pääosin Etelä-Savon kunnat, Savonlinna yhtenä isona omistajana.
Kataisella ja millään hallituksella ei ole tekemistä em. yhtiön siirtohintojen kanssa.
Äänestyspäätökselle perusteita:
Suomen sähköverkkojen kannalta kohtalokkaassa hallituksen talouspoliittisen ministerivaliokunnan kokouksessa 11. joulukuuta 2013 olivat paikalla Jyrki Katainen (kok), Päivi Räsänen (kri), Paavo Arhinmäki (vas), Lauri Ihalainen (sdp), Carl Haglund (rkp) sekä Pekka Haavisto (vihr).
Hallituksen omistajaohjauksesta vastannut ministeri Pekka Haavisto (vihr) esitteli talouspoliittiselle ministerivaliokunnalle Fortumin sähkönsiirtoliiketoiminnan myyntipäätöksen. Niin halutessaan, omistajaohjauksesta vastaavana ministerinä, Haavistolla olisi ollut mahdollisuus estää sähköverkkojen myynti Carunalle.
Päätöksen jälkeen sekä Pekka Haavisto (vihr) että Jyrki Katainen (kok) vakuuttivat julkisuudessa että hinnat eivät lähde nousemaan.
Tottahan+tuo,+mutta+Caruna+tuskin+omistaa+yhtään+Suur-Savon+Sähkö+osaketta.+
Suur-Savon+Sähkö+Oy:ssä+on+yhteensä+77.708+osaketta,+joista+osakkeenomistajien+hallussa+on+75.324+osaketta+ja+yhtiön+hallussa+2.384osaketta.+Yhtiölläon+382+osakkeenomistajaa+(joulukuu2018).+
Suur-Savon+Sähkö+Oy:n+osakekannan+enemmistö+(59,8%)+on+kuntienomistuk-sessa.+Muita+omistajaryhmiä+ovat+yritykset+ja+yhteisöt+(26,3%),+seurakunnat+(5,1%)+ja+yksityi-set+(5,7%).+Suurin+osakkeenomistaja+on+Suur-Savon+Energiasäätiö+(21,1%).
SUUR-SAVON+ENERGIASÄÄTIÖ+SR
Säätiön+keskeinen+toimintamuoto+on+avustusten+jakaminen+yrityksille+ja+muille+yhteisöille.
Säätiö+on+jakanut+vuosittain+avustuksia+keskimäärin+miljoonan+euron+verran.+Avustuksen+saajina+on+ollut+merkittävä+määrä+toimialueen+yrityksiä+ja+yhteisöjä+Toimintansa+säätiö+rahoittaa+osinkotuloilla+ja+muilla+sijoitustoiminnasta+saaduilla+tuotoilla.+Suur-Savon+Energiasäätiö+sr:n+varallisuus+koostuu+Suur-Savon+Sähkö+Oy:n+osakkeista+ja+eräistä+muista+sijoituksista.+Säätiö+on+Suur-Savon+Sähkö+Oy:n+suurin+osakkeenomistaja.
Sitten+meneekin+mielenkiitoiseksi:+
Suur-Savon+Energiasäätiö+sr+käsittelee+hakemukset+liikesalaisuuksina,+joten+esimerkkikohteina+voidaan+mainita+vain+erikseen+sovittuja+kohteita.
Eli+eipä+ihan+helpolla+löydy+tietoa,+keille+noita+avustuksia+jaetaan....
Tarkoitatko tätä Jyrki Käteistä?
Aikoinaan kun Vasemmistoliitto vastusti tätä sähkön siiroon vapauttamista keinottelijoille, niin katainen hyökkäsi Arhinmäen kimppuun ja haukkui kaikella mahdollisella. No aika on osoittanut Arhinmäen olleen oikeassa.
Arhinmäki on monessa asiassa ollut järjenmies. Sipilä saatana ja tää yks Lindströmin mulkku pilasivat tämän maan.!!
Kyllähän Arhinmäki järkevä on, mutta Li Andersson ei. Arhinmäki puhuu järkeviä, mutta puole on väärä, vähintäänkin persujen tasoa edellytetään kapitalistisessa Suomessa.
Savonlinnan alueen talous toimii käytännössä neuvostoliittolaisen suunnitelmatalouden kaltaisesti. Saa olla tyhmä jos sellaista kannattaa vielä vuonna 2020.
Jee, aurinko nousee idästä ja suunnitelmatalous jyllää! Mikäs tässä on ollessa !
Jos täällä olis vain pelkkä kokoomuslainen valta, niin kaikki olis pörssiyhtiöiden riistettävissä ja työläiset tappelisivat keskenään työpaikoista, kuka halvimmalla tekee.
Vähimmäis palkkoja, työaika lakeja, irtisanomis suoja, työterveyshuoltoa, ei olis, sillä näiden poistamista nytkin yritetään työllisyyden parantamiseksi. Vaalit lähenee, kannattaa käydä äänestämässä.
Vaikka koronavirus on leikannut sähkön kulutusta ja tulos notkahtaa, niin silti Suur-Savon Sähkö aikoo pitää kiinni osinkojen tasosta ja maksaa tänä vuonna ennätyskorkeat osingot eli 110 euroa, viime vuonna osinko oli 90 euroa. Se siitä yhteiskuntavastuusta, josta pääministeri kuulutti äskettäin.
Ei muuten vieläkään Itukassa uutista hinnankorotuksista, alan epäillä lehden olevan hyvin vahvasti poliittisesti sitoutunut.
odottakaahan kunhan kaikki toimii sähköllä.... kaikki autotkin. Sitten sähköllä voidaan oikeasti ottaa sellainen hinta mitä halutaan ja siirtomaksut päälle.... Siksi... itse suosin polttomoottoriteknologiaa niin kauan kun bensaa ja dieseliä saatavana.... vaikkakin ilmaston lämpenemisen uhallakin.
Itä-savo lehti, ei siitä voi hyvänä lehtenä puhua!
Itukka kertoo innoissaan miten sähköfirma jakaa isoja osinkoja, muttei huomioinut että sähkönkäyttäjät mukaan lukien myös ne pienituloiset kustantavat sitä selkänahastaan. Vastuullinen media muka, ei ihme että tilaajamäärä laskee kuin lehmän häntä.
Siirtohintoihin pitäis saada lakisäätöinen hinta, ja määritellä yläraja, ettei ahneus tapa hyvää, päästötöntä energian kulutusta. Ja anna ahneiden yhtiöiden hinnoitella omien halujensa mukaan.
Diiseli agrikaatit savuamaan.
Aloitetaan kapinaliike näitä siirtohintoja vastaan, sabotaasia, linjojen rikkomista, pylväiden kaatamista, muuntajien räjäyttelemistä, ym. Jatkukoon niin pitkään että ryöstöhinnoittelu loppuu!!!