Integroitu näytönohjain / HDMI-kaapeli = rakeisuutta.

Anonyymi

DVI - kaapelilla ihan hyvä kuva FHD. Lisäksi tuo HDMI-väylä venyttää alapalkin lähes näkymättömiin. Ei voi käyttää mut tulihan kokeiltua. Sama tulos w10 ja Mint.

9

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      älä puhu pehmeitä. FullHD ei taota mitenkään pieneksi!

      • Anonyymi

        taota?


    • Anonyymi

      Kaikkea pitää kokeilla paitsi Ubuntuja ja Epsoneita.

    • Anonyymi

      HD I-kaapelista kun ottaa 1/3 pituudesta pois niin kuvanlaatu paranee jonkin verran. Kaapelin kanssa jos rinnankytkee noin 100 uF kondensaattorin niin kuvanlaatu paranee edelleen.

      • Anonyymi

        Jos noin olisi, niin miksei olisi valmiina jo?


      • Anonyymi

        Onko sinulla mitään selitystä tälle kondensaattorin vaikutukselle. Tuntuu merkilliseltä, sillä käytännössä kondensaattorin jalat ovat hyvin lyhyet, ja niitä joudutaan jatkamaan ylimääräisellä kaapelilla.

        Mutta mikäli johto on pitkä (5m) ja kelattu ylimääräinen pituus tiukalle rullalle silloin jotain vaikutusta saattaa olla, mutta onko sillä parantava vai huonontava vaikutus, ei voi kuin arvailla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko sinulla mitään selitystä tälle kondensaattorin vaikutukselle. Tuntuu merkilliseltä, sillä käytännössä kondensaattorin jalat ovat hyvin lyhyet, ja niitä joudutaan jatkamaan ylimääräisellä kaapelilla.

        Mutta mikäli johto on pitkä (5m) ja kelattu ylimääräinen pituus tiukalle rullalle silloin jotain vaikutusta saattaa olla, mutta onko sillä parantava vai huonontava vaikutus, ei voi kuin arvailla.

        Lisätäänpä vielä, epäilen sinun tarkoittavan kondensaattorin kytkemistä muulla tavalla kuin kaapelin vaipan toi jonkin johtimen rinnalle.


    • Anonyymi

      Sitkeästi kun kokeilee näytönohjaimen asetusten näytön OSD-menyn asetusten aivan kaikki kombinaatiot niin kyllä se siedettävä tai jopa kelvollinen HDMI kuvamuoto viimein löytyy. Vaikka joidenkin säätöjen nimi/kuvaus vaikuttaisikin epäilyttävältä niin nekin kannattaa sisällyttää kombinaatioihin.

      Olen sitä mieltä että HDMI aina pilaa (kompressoi) kuvaa/ääntä jonkin verran. Ehkä on olemassa jokin rauta jokin ohjain jokin näyttölaite jolla voi esittää kopressoimatointa kuvaa/ääntä mutta ei ole vielä tullut minulle vastaan.

      • Anonyymi

        Yritin selvittää mitä höpiset,

        Määritelmät OSD:lle
        https://www.abbreviationfinder.org/fi/acronyms/osd.html

        Määritelmä Menyn antoikin niin paljon sillisalaattia, perunaa sen kaikissa muodoissa, monen monta ruokalistaa, etten kehdannut siihen enempää aikaani pistää.

        Määritelmä kompressoi, tuntui liittyvän äänisignaalin käsittelyyn, tarkemmin en sitäkään ruvennut opiskelemaan.

        Määritelmä kopressoimatointa, tästä ei Googlekaan mitään tiennyt, jäi kokonaan epäselväksi mistä on kyse.

        -
        Loppu tuloksena suosittelen vähentämään outojen sanojen käyttöä, varsinkin sellaisten joiden merkitystä et edes itse tiedä. Asiat on merkittävästi helpompi ymmärtää puolin ja toisin, vielä silloinkin kun sanallinen itsensä ilmaisu ontuu.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      128
      5276
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      188
      4980
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3464
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      108
      2998
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      25
      2341
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      237
      1771
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      106
      1342
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1335
    9. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      137
      1042
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1030
    Aihe