luoton lyhennys korttivelasta

Anonyymi

Enpä ole päässyt pankkiin kysymään. Miten se on kun lyhennän joka kk luottokorttivelkaa (master card) . Se otetaan tililtä, mutta se pitää vahvistaa laittamalla kruksi vahvista-kohtaan. Vaan siellä on myös kohta "muuta". Voinko muuttaa maksettavan summan pienemmäksi esim. Välillä tekee tiukkaa maksaa. Pankin ohjeet verkkopankissa on sellaisia, että pirukaan ei ota selvää.

5

266

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän se sopimuksissa korttia myönnettäessä sovittu minimimaksu ole jo siinä maksettavan summan paikalla. Yleensä se Muuta -nappula on sitä varten että voi halutessaan maksaa isomman summan ja vaikka koko velan kerralla.

    • Anonyymi

      Se minimierä on todella pieni. Jos se tekee tiukkaa, niin kannattaa tarkastella menoja ja heittä kortti pois. Sillä mimillä saa myös maksimoitua kulut. Nappi on tosiaan sitä varten, että erää voi muuttaa isommaksi.

    • Anonyymi

      On se pieni jotensakin, mutta mokasin siellä kun piti ruksailla kortin muuttamisesta. Vahingossa tulikin isompi summa. Sen pankin ohjeet on monimutkaiset ja tavallinen taavi ei meinaa saada selvää.

    • Anonyymi

      Olisiko tuo maksu joka pitää vahvistaa! Se on on totta, että luottokortissa on mimimimaksu kuukaudessa ja monet jää siihen jumiin eivätkä maksa vapaaehtoisesti lisää. Syntyy ns. korkoa korolle ilmiö joka on kallis. Siksi olen myös sitä mieltä, että se kortti kannattaa laittaa laatikkoon alimmas ellei sielu kestä katkaista sitä.

      Ihmetyttää tämä luottokortti-ilmiö jossa esim. kodinkoneliike antaa esim. 300e laitteen kylkeen 1500e luottokortin joka on käypä vaikka vaate- ja ruokakaupassa. Se on helppoa nykyään varmennettujen korttiostojen aikana laittaa se käytettävissä oleva luotto käyttöön ja kuvitella ettei tule ongelmia!

    • Anonyymi

      Yleensä luottokortin laskun summana on minimiveloitus jo valmiiksi, eli se summa pitää vähintään maksaa.

      On kuitenkin mahdollista että on valittu koko saldon laskutus (100%) tai sitten minimiä suurempi lyhennys. Esimerkiksi on voitu valita 5% tai 10% lyhennys, kun pienin mahdollisin olisi 3%.

      Asia selviää luottokortin laskusta, sopimuksesta ehtoineen tai kysymällä asiaa pankilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      286
      7064
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      54
      4971
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4491
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      10
      4300
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      43
      3808
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      120
      3682
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3646
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      27
      3549
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3323
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2480
    Aihe