Kulmunin kuulennot

Enpä olisi uskonut että realiteettien taju voi kellään ministerillä olla niin kaukana hakusassa.

Miehitetty avaruuslento maksaa enemmän kuin koko tasavallan vuotuinen BKT, kun homma pitäisi aloittaa tekemään tyhjästä.

Kulmunin avaus kävisi huonosta aprillipilasta. Mutta kun aprillipäivä ei ole lähelläkään, järkyttää se että avainministerin paikalla oleva henkilö esittää tällaista, jonka kuvailemiseen sanat eivät riitä ... Onko joku hakkeri laittanut nämä puheenvuorot Kulmunin suuhun, ei oikein voi uskoa että koko juttu on totta
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat
  • Taitaa olla ainakin sukulaissielu

    Äänestä

Pitäisikö hakeutua hoitoon.

Äänestä

Parviainen kuvasi Väyrysen tulevan ulkoavaruudesta, olisi Kulmunin visio siinä?

Äänestä

Eiköhän puolue laita Kulmunin kuutamoon puheenjohtajakisassa.

Äänestä

Marinin 6 tunnin työpäivä ja Kulmunin avaruushallinto .. samaa sarjaa.

Tällaista on tottunut kuulemaan muiden hallituspuolueiden edustajilta kuten marxilaiselta Li Anderssolta, vihreistä tuohivirsu-utopioista nyt puhumattakaan.
Kepua ja SDPtä on jotenkin vielä pitänyt täsyjärkisten puolueina mutta luottamus siihen alkaa hiipumaan....

Äänestä

Tuollainen on nyt kepu nykyään. Kunhan tuet juoksee laiskoille tukijulleille, niin voi puhua vaikka kuulennoista. Jutut alkavat muistuttaa Persujen juttuja.

Äänestä

Kulmuni lienee kepun Jules Verne.

Äänestä

Itsenäinen avaruushallinto on pitkälle tulevaisuuteen perustuva kannanotto Suomen kansalta, ainakin minun mielestä. Tavallinen suomalainen maamyyrä, juntti, persu tai mikä vaan köriläs tai tumpelo näkee tähtiä vain Seurassa tai television ohjelmissa eikä oikeasti halua eikä kykene ymmärtämään mistä asiassa on kysymys.

Jos maapalloa uhkaa asteroidi, joka tipahtaa Itämereen aiheuttaen tsunamin ja järistykset, tavallinen suomalainen kokee vihdoin elämänsä jättipotin tietäen että pääsee taivaaseen.

Entä me muut sitä odotellessa? Onko meidänkin tehtävä vain alistua korkealta tulevaan tuomioon? Entä jos aika odotellessa käy pitkäksi? Entä jos suuret toimijat sanovat sadan tai muutaman sadan vuoden päästä että avaruus on heidän eikä teillä ole pääsyä. He voivat sanoa jo nyt, mutta keinot ylläpitää käskyä on vielä vajaat.

Lisäksi silloin he määrittävät että tämä on raaka-aineiden hinta ja tämä palkkataso. Olemme sen jälkeen ikuisesti orjia tai kuolemme pois, koska suuremmat toimijat haluavat myös meidän maakaistaleet, jotta saamme ruokaa. Tässäkin tavallinen suomalainen vastaanpanija voittaa: he tietävät pääsevän taivaaseen vaikka kuolisivat pois.

En tietenkään toivo syntyvien ratkaisuiden pohjautuvan vanhaan malliin suojatyöpaikoista mihin monen pelko viitannee vaan oikeasti sitä kautta voi ohjata myös talouden resursseja niin ettei kaikki mene vain perunoiden ja soija viljelyyn, tai peruskouluun ja sosiaalipalveluihin.

Kun säännöt ja vastike panostuksesta on junailtu oikein, on tulevaisuudessa suomalaisilla mahdollisuus saada oma osuutensa käytännössä rajattomista resursseista. Jokainen toimija, tekniikka tai hyödyke sitoututetaan luovuttamaan tuloksensa ei tässä ja nyt vaan tulevaisuudessa suomalaisen hyödyksi. Tässäkin tavallinen suomalainen voittaa, koska hänelle jää aikaa vielä lisääntyä ja tuotta uusi tavallinen suomalainen jälkipolvi.

Yhtenä pienenä valtiona ei Suomi paljoa voi tehdä, jos suuremmat tekevät mitä lystäävät, mutta jos tavoitteina on itsenäisyys ja yhteistyö, Suomi voi olla mukana rakentamassa uutta avaruushallintoa satojen muiden pienten valtioiden kanssa, jotta meillä kaikilla olisi osuus tulevaisuudessa.

Vastakohta on olla ja pysyä toisten alamaisina, olipa se Nasa, Esa tai venäläiset, intialaiset tai kiinalaiset.

Avaruushallinto ei kylläkään varmasti merkitse heti alkuun miehitettyä lentoa, ihan vaan tiedoksi, jos jaksoit lukea loppuun asti. Aivan aluksi se merkitsee uuden viraston perustamista ja sinne muutama hallinto/tutkimuskeskeinen suojatyöpaikka.

Käytännössä siis vaihtoehtoja on varmaan useita, mutta ehkä aivan alussa kysymys on kaikkien eri virastojen koordinoinnista tai hallinon muodostamisesta. Tai ehkä, kuten Kela hallinnoi peruspäivärahaa ja toimeentulotukea yms. sosiaalipalveluja, ja kassat ansiosidonnaista, ja puolustusvoimat hävittäjähankintaa, avaruushallinnolle tulee oma budjetti jonne keskitetään kaikki avaruushallinon rahoitus mukaanlukien työntekijöiden ansioisidonnainen päiväraha.

Itse toivoisin asiassa hieman laajempaa ajatusta, eli sitä samaa vanhaa virttä. Kun ns. sosiaalipalveluiden vastikkeisiin eli esim. työvoimapalveluihin otetaan mukaan työ, itsenäinen opiskelu, harrastukset ja vapaaehtoistyö, päästään lähelle ajatusta perustulosta, jonka tarkoitus ei suinkaan ole sallia vihdoin hyvä mieli ja lorviminen vaan mahdollistaa heille, jotka eivät kuitenkaan tule palkatuksi kaikki yllä mainittu toiminta sosiaalietuutta vastaan. Vastikkeen ei siis tarvitse olla palvelu vaan kannustin itsenäisen suunnan etsimiseen ja yrittäjyyteen.

Näin avaruushallinnon budjettirahoituksen saaja ei välttämättä löydy pelkästään yliopiston opiskelijoista tai sijoittajista vaan tavallinen suomalainen persukin voi kehitellä tutkimusvempaimia työttömyyskorvauksella ja saada rahoitusta kannattavaan ja toteutuskelpoiseen ideaan, jos vempaimesta täytyy rakentaa oikea tuote ja viedä se kiertoradalle.

Tällä hetkellä ihmiset vaan odottavat ja odottavat, ja mitään ei välttämättä tapahdu, koska se helposti työllistettävä aines on jo poimittu, ja toimeentulotukeakaan ei saa käyttää kuin välttämättömiin menoihin. Kysymys on pitkälti siitä haluammeko olla orjia vai itsenäisiä.

Äänestä

Juuri kun olisi Juha-Lesta Sipilän myötä kuvitellut nähneensä kaiken lestakepuloinnin niin keskusta jaksaa yllättää kuuhulluudella...

Äänestä

korkealentoinen visiointi on tietysti aina hyvä asia mutta esilletuloissa on syytä muistaa lähtökohdat.

maaseudun agraaripuolue ei ole ensimmäinen joka uskottavasti rakentaa
ulkoavaruuteen suuntautuvan toiminnan hallintoa.

ja olisihan se liiketoimintakin saatava skaalatuksi ennen hallinnon perustamista.
näin ainakin reaalimaailmassa - pellervolaisessa utopiassa tilanne voi olla toisin.

taitaa kepuemännällä olla jalat tukevasti irti maasta :-)

Äänestä

Kuu on jo K_lmunille liian helppo kohde liian lähellä, Venusta, Merkuriusta, Saturnusta tms. hän tavoittelee.

Äänestä

Toivottavasti Saarikko jatkaa kuulentojen valmistelua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Enpä olisi uskonut että realiteettien taju voi kellään ministerillä olla niin kaukana hakusassa.

Miehitetty avaruuslento maksaa enemmän kuin koko tasavallan vuotuinen BKT, kun homma pitäisi aloittaa tekemään tyhjästä.

Kulmunin avaus kävisi huonosta aprillipilasta. Mutta kun aprillipäivä ei ole lähelläkään, järkyttää se että avainministerin paikalla oleva henkilö esittää tällaista, jonka kuvailemiseen sanat eivät riitä ... Onko joku hakkeri laittanut nämä puheenvuorot Kulmunin suuhun, ei oikein voi uskoa että koko juttu on totta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu