Lintilä Ahon ,Viinasen,Sipilän jalanjäljissä

Lintilä toteaa, etteivät ministeritkään välttämättä tajua . Nyt tajuava elinkeinoministeri lisää rahaa Huonoille Äideille ja akkutehtaat Ruotsiin.
470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mika Lintilä - Vaasan vaalipiiri .................................................................

Elinkeinoministeri Lintilä: Minä ja TEM tuemme Vaasaa Teslan akkutehtaan paikaksi .

Lintilän ministeriön alivaltiosihteeri Petri Peltonen sohaisi ampiaispesään kertomalla niin ikään Ylen haastattelussa, että Teslalle esitetään useampi ehdokas Suomi Teamin hakupaperissa. Hänen mukaansa "ei ole mielekästä, että valtio tekisi tässä aivan alkuvaiheessa jonkun ensisijaisen valinnan".

On kahdenlaista näkemystä. Osa lähtee siitä, että Tesla itse määrittelisi mikä ehdokkaista kelpaisi. Itse edustan sitä, että meillä on yksi kärki.

Vaasa oli Suomen ("Lintilän") ehdokas, olisiko kannattanut kysyä Teslankin mielipidettä, hehän päätöksen tekivät.

Äänestä
  • Ensin lähes 1 000 milj. euron holtiton jako Business Finlandin kautta ja nyt vielä tämä:

    Elinkeinoministeri Lintilä höllentäisi matkustusrajoituksia Suomeen – ”Matkailun näkökulmasta raja pitäisi olla 25”
    https://www.is.fi/politiikka/art-2000006620092.html
    "Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk) haluaa löysentää Suomen matkustusrajoituksia.

    – Matkailun näkökulmasta raja pitäisi olla 25, että matkailua pystyisi jatkamaan. Kahdeksalla ei ole mitään edellytyksiä pitää kiinni matkailusta, ja suljemme myös Viron, ja sieltä tulevat työntekijät. Oma lukunsa on karanteeni, esimerkiksi ydinvoimalat tarvitsevat väkeä ulkomailta ja ei heitä voida pitää paria viikkoa karanteenissa, Lintilä sanoi."

    Matkustusrajoitukset hölliksi ja karanteenit pois, niin pian meillä on matkailun sijaan koko Suomi kiinni ja talous pysähdyksissä koronapalon roihuamisen myötä. Silloin kysytään kannattiko?

    Lintilä on tämän hallituksen uusi Berner ja tietenkin porvaripuolue kepusta.

    Äänestä

En tiedä Lintilästä mutta toinen keskustalainen juuri perusteli uutisissa kassan tyhjyydellä huono-osaisten työtä vailla olevien kurittamista , itse ovat olleet lähettämässä kassan ulkomaille , kehtaavatkin nyt perustella asioita noin , keiden asioita tämä puolue oikein ajaa ,suomalaistenko ?

Äänestä

Miten se olikaan,
kuntahan rikastuu, kun sinne tulee koneinsinöörejä? Joiden todistukset vain ovat jääneet kotiin. MISTÄ NYT ON KYSE KUN VIERASKIELISET ALKAVAT OLLA HAITTA?

"Kunnallisvero ei pysy vieraskielisten kasvun perässä
ANTTI KIRKKALA | 01.09.2020 | 11:12
Kansanedustajan mukaan vieraskielisen väestön osuus tulisi huomioida nykyistä selvemmin valtionosuusperusteissa
Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen siitä, miten vieraskielisen väestön osuus huomioidaan valtionosuusperusteissa ja tasausjärjestelmässä" https://www.verkkouutiset.fi/kunnallisvero-ei-pysy-vieraskielisten-kasvun-perassa/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lintilä toteaa, etteivät ministeritkään välttämättä tajua . Nyt tajuava elinkeinoministeri lisää rahaa Huonoille Äideille ja akkutehtaat Ruotsiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu