Puun hintaa alennettava kymmeniä prosentteja. Nykyinen hinta haittaa niin puun mekaanista kuin kemiallista teollisuutta.
Puun hinta kestämättömällä tasolla
Anonyymi
18<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Juttelin viikko sitten sahurin kanssa. Hän kertoi, että tukkipuun hinta pilvissä. Jos olisi lähempänä itärajaa, ostaisi silloin puuta vain Venäjältä. Joten hintoja sopeutettava ja heti.
Puun hinnan lasku aiheuttaa sen, että metsänomistajat pitää myynnissä muutaman välivuoden.
Ja se tietää lisää lomautuksia duunareille.
Pientä+verrattuna+paperimiesten+palkkoihin.+Niitä+olisi+laskettava+ainakin++40%.
Juuri niin. 5000 euroa kuussa yksinkertaisesta suorittavasta työstä. Itsepähän on Ay-liike hautansa kaivanut.
Luuletko pallohame että tämä suorittava työ on yksinkertaista vai? Siitä tuskin silloin viiden tonnin kuukausipalkkaa maksettaisiin. Ja tuohon palkkaan pitää tehdä 3-vuorotyötä pyhät arjet. Lisäksi on syytä muistaa että palkan maksaa yksityinen omistaja, ei veronmaksajat niin kuin kunnallisella puolella. Pallohameen mielestä johdolle ja osakkeenomistajille pitää saada ahnehdittua vieläkin enemmän työläisten palkkoja polkemalla, niinkö?
Jos luulee mäkikirikilpailun pilkkupaitaa pallohameeksi kannattaa pysyä karjalalippislajeissa.
Hommahan on niin että palkat karkasivat tuottavuuden edelle entisajan palkankorotus/devalvaatiopumpulla. Tämä ei enää nykymaailmassa toimi ja sitä Ay-liikkeessä ei haluta ymmärtää.
Paprutyöstä oikee palkka 2.500e tarvitaan vain apukoulu.. Ette muuta osaa kuin kiristää työnantajaa.. Eli todellisia raukkoja olette.
Katsos kun valtakunnan viisas on taas jakamassa kuolemattomia ajatuksiaan. Eikä pieni pääkkösesi koskaan toimi siten, että kyseenalaistaisit itsellesi sopivia viisauksia, joihin törmäät näillä palstoilla.
Menee ehkä turhaksi menneiden kaiveluksi, mutta ites pidän kaikkien aikojen huippuna nykyisen puolustusministerimme rivikansanedustaja-aikojen tempausta. Joku ehkä vielä muistaakin? Summa oli 42000 euroa ja tämän summan ko herra laskutti Nuorisosäätiön kassasta kokouspalkkioina vuoden 2008 ajalta. Omalla tavallaan jutun härskiyttä korosti se, että kyseisenä vuonna hän myös tanssi tähtien kanssa ja kertoi useassa mediassa raskaista ja aikaavievistä tanssiharjoituksista. Meillehän kerrotaan myös kamsanedustajan työn raskausdesta "aamuvarhaisesta iltamyöhään".
Kyseisenä vuonna ahtaajilla oli työriita käynnissä ja kymmenet johtavan agraaripuolueen kannattajat kirjoittelivat foorumeilla mielipiteenään, että ahtaajien vuosipalkka (joka oli aika tarkasti tuo samainen 42000 euroa) oli liikaa fyysisesti ehkä raskaimmasta kolmivuorotyöstä. Mutta räkänokkaisen valtiotieteen ylioppilaan sivutoimen palkkioksi se oli ihan OK! Lisäksi tulee pitää mielessä, että kyseinen tehtävä oli vaativuudeltaan sitä luokkaa, että tuon 42000 euron palkkio olisi vaatinut kokousta vuoden jokainen arkipäivä.
Pahoin pelkään, että "herrahurmion" vallassa jo vuosia ollut OikeistoSosDem oli ja on sitä mieltä, ettei "Kangen" nostama summa ollut lainkaan liikaa. Käyttäähän "Kanki" kravattiakin!
Ahtaajista en tiedä mutta ei näyttöpäätteen edessä istuskeli ainakaan raskasta ole.
Itsepähän omat työpaikkansa ulosliputtavat.
Sellupuun hinta on nostettava 2-3 kertaiseksi.Ei ole järkevää tuottaa sellutehtaille puuta ilmaiseksi ja valtion tuilla ja myydä halvalla maailalle selluna.Ympäristö saastuu ja pörssikeinottelu kukoistaa.Harva hyötyy ja kansa maksaa. Puolueväet eivät halua edes keskustella asiasta vaikka ongelmat kärjistyvät.UPM sentään huomasi jotain.
Ei massapuuta tarvitse tuottaa. Se kasvaa itse.
Puun tuontia lisättävä jotta saadaan hinnat alas. Myös maa ja metsätukia alennettava.
Jos niin tehdään, niin silloin mennään "ojasta allikkoon", kansantalous ei kestä sellaista kateuden typeryyttä maaseutua kohtaan.
Tuonnissa raha menee venäjän hyödyksi.
Metsänhoito työllistää ennen massapuun hakkuuta paljon, istutus, taimikonhoito, risusavotta on tehtävä ennen kuin sitä massapuuta saadaan.
Etkö ole kuullut markkinataloudesta? Joka halvimmalla tuottaa, se pärjää.
Paperiporsaat on niin lihavia, että ne ei näe kyrpäänsä muuta kun varsipeilillä.
Hyvin yleisesti se paperijulli ja maajussi ovat samaa kaliiberia, sekä myös sama henkilö- traktorinpukin muovaama ahteri sopii oikein nasevasti valvomon näytön konttorituoliin.
Tehtaan pitkät lomat käytetään näppärästi maataloustukiaisten vaatimien viljelypuuhien hoitoon...
Niin,+ja+mistä+ajattelit+ostajat+löytää,+kun+suomiduunarin+hiukan+korkeampi+palkka+yksin+kaataa+tehtaita,+kuten+tälläkin+foorumilla+jankutetaan.+Ei+siis+kysynnän+väheneminen,+ei+suomalaisen+puun+hinta,+ei+se+tosiseikka,+että+elämme+täällä+peräkorvessa.+Sekin+halutaan+unohtaa,+että+tehdaspalkkojen+osuus+kokonaiskustannuksista+varsinkin+sellussa+on+reippaasti+alle+10%.+Sahoilla+taas+puun+osuus+taitaa+olla+jopa+reilut+60%.+
Onko+kukaan+nähnyt+laskelmia+siitä,+kuinka+paljon+Kaipolan+tehtaan+kokonaiskustannukset+putoaisivat,+jos+haalariväen+palkkoja+pudotettaisiin+10%?
UPM:ltä taitava peliliike vähentää kapasiteettia juuri nyt Suomessa, kun
Metsäliiton Teollisuuden selluinvestoinnit nostavat puuraaka-aineen kysyntää ja hintapainetta kotimaassa.
UPM selvästi pyrkii metsäomavaraisuuteen sekä Suomessa että Uruguayssa.