Pitkään jatkuneet vatsavaivat ja muu oireilu.

Anonyymi

Aloitetaan nyt vaikka kertomalla sairaudet : Kilpirauhasenvajaatoiminta, ja ohutsuolen bakteerien liikakasvu
Vajaatoiminta todettiin todella kauan sitten, ja olikin kaikki asiat kohtalaisen hyvin aikuisikään asti.
Lapsena toki oli välillä kausia jolloin oli voimakasta pahoinvointia joka päivä ja sen takia koulutkin meni miten meni, sille ei ikinä selitystä saatu eikä kuitenkaan oksentelua tai ripulia.

2016 alkoi kuin salama kirkkaalta taivaalta todella outo oireilu : Pahoinvointi, huimaus, vatsavaivat, heikotus ja niin edelleen. Sitä tutkittiinkin pitkän aikaa löytämättä järkevää selitystä muutakuin että elimistön arvot pomppi miten sattuu (lähes kaikki)
2017-18 todettiin ohutsuolen bakteerien liikakasvu, maito ja gluteeiiniyliherkkyys, sekä paljon vitamiini ja ravintoainepuutoksia, hoidettiin lisäravinteilla ja luontaistuotteilla ja asiat olikin jo parempaan päin liki vuoden.

Nyt 2019 alkoi sama rumba mutta huonompana olona ja entiset hoitokeinot eivät autakkaan, päivittäistä pahoinvointia, välillä vatsakipua ja ripulia, uutena oireena puoli vuotta sitten alkanut tyhjänyökkäily (välillä oksennustakin) jota oli aluksi kuukausittain nytten monta kertaa viikossa.
Myös ahdistunut lisääntynyt huomattavasti koska mitään ei voi tehdä ja asioille menemistä hankaloittaa jatkuva pahoinvointi kun ei tiedä oksentaako vai ei.

Kaipaisinkin nyt vinkkejä mitä voisi olla? Tyhjänyökkäilyä edeltää yleensä limainen nielu/kitalaki tai sitten ihan vaan todella kova pahoinvointi usein huomannut jos syönyt isomman aterian tämän alkavan ns. ihmeellisenä täyttymisen tunteena johon auttaa röyhtäily. (Tyhjänyökkäily auttaa, mihinköhän perustuu?)

Olen ollut gluteenittomalla ja maidottomalla ruokavaliolla jo useampia vuosia, kahvia en pysty enää juomaan, tupakoinnin lopetin, alkoholia menee välillä reippaasti.

Tutkittu 2018 joulukuu - Sisäelinten röntgen/ultra, kilpirauhasen ultra, pään magneettikuva, lisämunuaisarvoja (myös acth koe) sekä lukuisia verikokeita.
Tällöin oli havaittavissa kortisolin pomppimista ja kilpirauhasarvojen ja muiden hormoonien häiriintymistä, mutta ei kuitenkaan määrätty mitään hoitoa.
Mistä noin kova vaihtelu kortisolissa ja kilpirauhasarvoissa voisi johtua?

Kaipaan palstalaisilta vinkkejä mitä tämä voisi olla koska on rajoittanut/pilannut elämän tämä rumba mikä alkoi 4 vuotta sitten.

1

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      eikö kellään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 99
      1736
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1494
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1427
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      58
      1346
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1308
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      988
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      847
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      781
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      774
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    Aihe