A24 . . Marin, miksi nyt? No minäpä kerron.

Kaipolan tehdas on tuottava. Totta. Mutta UPM.lle tuottaa enemmän kun samat tuotteet tehdään vastasuudessa esim. Saksassa.
Onko tosi että meillä on pääministeri, joka ei ymmärrä näin yksinkertaista asiaa?

8

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäksi, Kaipolan tehtaaseen pitäis investoida/remontoida jotta homma jatkuis. Monikansallisen yrityksen ei kannata investoida maahan jossa harrastetaan yritysvihamielistä politikkaa. Esim 8 tunnin palkka 6 tunnin työstä.

    • Anonyymi

      Miksi tuntuu että meillä täällä Suomessa kehitys kulkee siihen suuntaan että yritystoiminta vaikeutuu koko ajan KUN muualla maailmassa jopa SOSIALISTISISSA maissa ollaan helpottamassa yritystoimintaa?

    • Anonyymi

      SDP:n Myttynen jäi kyllä Häkkänen jalkoihin illan A-studiossa. Ei muuta kuin tervemenoa takaisin Pohjanmaalle tai mistä kyseinen sälli liekin kaivettu.

    • Anonyymi

      Ei pitänyt olla Marinille yllätys, jos on ollut alkuvuodesta yhtään hereillä!

      Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.

      "UPM:n Jussi Pesonen: Ay-toiminta ajaa investoinnit muualle
      SUVI HAUTANEN | 11.02.2020 | 09:04
      Metsäyhtiön toimitusjohtajan mukaan perustervettä toimintaa joudutaan sopeuttamaan Suomessa.

      UPM:n toimitusjohtaja Jussi Pesonen on pettynyt kemiallisen metsäteollisuuden työehtosopimukseen, jonka osapuolet hyväksyivät eilen maanantaina. Sovintoehdotus oli valtakunnansovittelijan tekemä.

      Pesonen toteaa sopimuksen faktat: alan kilpailukyky ei parane ja sopimuksella on korkea hinta, kahden viikon lakko.

      – Valitettavasti tällä ay-toiminnalla investoinnit menevät muualle ja perustervettä toimintaa joudutaan Suomessa sopeuttamaan. Kilpailukyky ja häiriötön toiminta ratkaisevat, UPM:n toimitusjohtaja Jussi Pesonen kirjoittaa Twitterissä.

      Metsäteollisuus totesi jo eilen tiedotteessaan, että suomalaisen tuotannon kustannuskilpailukykyä sopimus ei paranna, mutta niin sanotut kiky-tunnit korvataan tehtaiden tuotannon kannalta paremmalla juhannuksen 24 tunnin lisäkäyntiajalla.

      Metsäteollisuuden työmarkkinajohtaja Jyrki Hollmén piti poikkeuksellisena sitä, että Paperiliitto ajoi jäsenensä neuvottelukierroksella turhaan lakkoon. Hänen mukaansa osapuolilla oli kaikki mahdollisuudet päästä vastaavanlaiseen ratkaisuun työrauhan aikana. Metsäteollisuus aloitti sopimustunnustelut jo keväällä."

    • Anonyymi

      Sanna vaatii monikansalliselta yhtiöltä yhteiskuntavastuuta.
      Voi ttu miten typerä pääministeri meillä on.

    • Anonyymi

      UPM paperiliiketoiminnan tulos q2 oli -37 miljoonaa. UPM:llä on paperitehtaita 15 kpl. Nämä siis tekivät yhteensä tappiota kolmen kuukauden aikana tuon 37 miljoonaa. Tässä tilanteessa lappu laitetaan luukulle siinä tehtaassa joka tuottaa eniten tappiota. Ei voitollisen tehtaan.

    • Anonyymi

      Hallituksen harjoittama vastuuton punavihreä politiikka alkaa näkymään. Silti siitä ei oteta mitään vastuuta.

    • Anonyymi

      MARKARIINIA EI MUU KIINNOSTA KUN POLIITTINEN URAPUTKI KOK, KEPUN, EU HERROJEN NUOLESKELU, VALLAN, RAHAN, OMAN EDUN HIMO VAAN EI OMAN KAKARAN HOITO. HYVIN ON SIPILÄN, ORPON OPIT LANTTUUN UPONNU MISSÄHÄN LESBOLASSA KAKARA HOIDOSSA KANNATTAS VARMAAN SOSIAALI TANTTOJEN KYSELLÄ KAKARASTA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      119
      7041
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      404
      6753
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3413
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      130
      2976
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2564
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2124
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1864
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1727
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1397
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1287
    Aihe