Jos Jokerit olisi oikeasti suomalaisten hallinnassa, se tuskin lähtisi Minskiin panssareiden keskelle
Jääkiekkojoukkue Jokerit on päättänyt lähteä pelaamaan torstaina Valko-Venäjän Minskiin, vaikka urheileminen Aljaksandr Lukašenkan itsevaltaisesti hallitsemassa maassa aiheuttaa maineriskin sen itsensä lisäksi myös Suomelle.
Jokerit painottaa ratkaisussaan venäläisen kiekkoliigan KHL:n sääntöjä. Rumasti tappiollisen yhtiön hallituksessa painaa nyt hyvin vahvasti venäläisen suuromistajan ja rahoittajan ääni.
Jokerit ei suomalainen.
8
2140
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvin näkyy KHL:n merkitys tai paremminkin sen puute suomalaisten urheilun seurannassa: Urheilulehti julkaisee kauden alla lehdessään (36/2020) ensin kuuden sivun henkilöjutun Dallasin Miro Heiskasesta ja loppuun neljän sivun KHL-kausiennakon. Näistä neljästä sivusta kaksi hupenee koko aukeaman kuvaan Eeli Tolvasesta ja lopuksi on minimimäärä lätinää Jokereista. Että sellainen kausiennakko Euroopan kovimmasta kiekkosarjasta. Pietarin SKA (~SaatAinakinKoronan) ja Moskovan TSKA (~TanssinSunKanssasiAamuun) olisivat ehkä ansainneet muutaman rivin esittelyn mutta ei nyt koska #Minsk.
- Anonyymi
Jokereilla on kaksi vaihtoehtoa, pelata otteluohjelman mukaan tai erota.
Jenkkilässä jeparit ampuu ihmisiä kadulle, tosin mustia, mutta kukaan ei vaadi suomalaispelaajia boikotoimaan NHL matseja. - Anonyymi
Talouselämä tietää että:
Kesäkuussa 2019 Jokerit tiedotti, että venäläiseen Norilsk Nickel -konserniin kuuluva suomalainen Norilsk Nickel Harjavalta on hankkinut 40 prosenttia Jokereiden osakkeista. Norilsk Nickel hankki osuutensa Jokereista hankkimalla 40 prosenttia Kurrin Jack Promotions -yhtiön osakkeista.
Norilsk Nickel Harjavallan viime vuoden tilinpäätös taas paljastaa, että yhtiö on kirjannut alas rahoituskuluissaan Jack Promotionsin osakkeiden hankintamenon ja yritykselle myönnetyn pääomalainan, yhteensä 14,3 miljoonaa euroa.
"Norilsk Nickel on kirjannut suoraan alas ostohinnan, eli se on nähnyt, että sillä sijoituksella ei ole arvoa tulevaisuudessa. Se on myös antanut pääomalainan, jolla se ei myöskään ole katsonut olevan enää arvoa. Jos niillä olisi arvoa, ne olisivat edelleen yhtiön taseessa saamisina", Alma Talentin analyytikko Ari Rajala sanoo.
Norilsk Nickelin alaskirjaamat erät on Rajalan arvion mukaan yhtiölle verovähennyskelpoisia, joten ne voidaan vähentää yhtiön verotuksessa.
Yhtiön Jokereille antama sponsoriraha ovat verotuksessa vähennyskelpoista, joten veronmaksajatkin osallistuvat teoriassa välillisesti Jokereiden rahoittamiseen.
- - -
Veronmaksajana on ilo välillisesti rahoittaa narrien touhuja. - Anonyymi
Älkää menkö neukku-Jokereiden peleihin, tyhjentäkää katsomo. Maksattakaa sen muutenkin vain tappiota tuottanut toiminta kokonaan Putinin oligarkeilla kunnes loppuu tuo neukkukiekkoilu Suomesssa.
- Anonyymi
Jos seura olis maan tavan alla niin se nuolisi Saksan saappaita.
- Anonyymi
Tälläkin palstalla rysähousutrolli kielijuttuineen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tälläkin palstalla rysähousutrolli kielijuttuineen.
Juu, itävinkuja tavallisine nuolemisjuttuineen
- Anonyymi
Jokerit on hyvinkin suomalainen. Itseasiassa se on meidän kaikkien rehellisten veromaksajien seura! On on, lue vaikka iltalehdestä jos et minua usko.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62439Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652258- 2001276
- 711088
- 1071071
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig207901Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211899Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10817- 47769
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta49741