Jokerit ei suomalainen.

Anonyymi

Jos Jokerit olisi oikeasti suomalaisten hallinnassa, se tuskin lähtisi Minskiin panssareiden keskelle

Jääkiekkojoukkue Jokerit on päättänyt lähteä pelaamaan torstaina Valko-Venäjän Minskiin, vaikka urheileminen Aljaksandr Lukašenkan itsevaltaisesti hallitsemassa maassa aiheuttaa maineriskin sen itsensä lisäksi myös Suomelle.

Jokerit painottaa ratkaisussaan venäläisen kiekkoliigan KHL:n sääntöjä. Rumasti tappiollisen yhtiön hallituksessa painaa nyt hyvin vahvasti venäläisen suuromistajan ja rahoittajan ääni.

8

2186

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin näkyy KHL:n merkitys tai paremminkin sen puute suomalaisten urheilun seurannassa: Urheilulehti julkaisee kauden alla lehdessään (36/2020) ensin kuuden sivun henkilöjutun Dallasin Miro Heiskasesta ja loppuun neljän sivun KHL-kausiennakon. Näistä neljästä sivusta kaksi hupenee koko aukeaman kuvaan Eeli Tolvasesta ja lopuksi on minimimäärä lätinää Jokereista. Että sellainen kausiennakko Euroopan kovimmasta kiekkosarjasta. Pietarin SKA (~SaatAinakinKoronan) ja Moskovan TSKA (~TanssinSunKanssasiAamuun) olisivat ehkä ansainneet muutaman rivin esittelyn mutta ei nyt koska #Minsk.

    • Anonyymi

      Jokereilla on kaksi vaihtoehtoa, pelata otteluohjelman mukaan tai erota.
      Jenkkilässä jeparit ampuu ihmisiä kadulle, tosin mustia, mutta kukaan ei vaadi suomalaispelaajia boikotoimaan NHL matseja.

    • Anonyymi

      Talouselämä tietää että:

      Kesäkuussa 2019 Jokerit tiedotti, että venäläiseen Norilsk Nickel -konserniin kuuluva suomalainen Norilsk Nickel Harjavalta on hankkinut 40 prosenttia Jokereiden osakkeista. Norilsk Nickel hankki osuutensa Jokereista hankkimalla 40 prosenttia Kurrin Jack Promotions -yhtiön osakkeista.

      Norilsk Nickel Harjavallan viime vuoden tilinpäätös taas paljastaa, että yhtiö on kirjannut alas rahoituskuluissaan Jack Promotionsin osakkeiden hankintamenon ja yritykselle myönnetyn pääomalainan, yhteensä 14,3 miljoonaa euroa.

      "Norilsk Nickel on kirjannut suoraan alas ostohinnan, eli se on nähnyt, että sillä sijoituksella ei ole arvoa tulevaisuudessa. Se on myös antanut pääomalainan, jolla se ei myöskään ole katsonut olevan enää arvoa. Jos niillä olisi arvoa, ne olisivat edelleen yhtiön taseessa saamisina", Alma Talentin analyytikko Ari Rajala sanoo.

      Norilsk Nickelin alaskirjaamat erät on Rajalan arvion mukaan yhtiölle verovähennyskelpoisia, joten ne voidaan vähentää yhtiön verotuksessa.

      Yhtiön Jokereille antama sponsoriraha ovat verotuksessa vähennyskelpoista, joten veronmaksajatkin osallistuvat teoriassa välillisesti Jokereiden rahoittamiseen.

      - - -
      Veronmaksajana on ilo välillisesti rahoittaa narrien touhuja.

    • Anonyymi

      Älkää menkö neukku-Jokereiden peleihin, tyhjentäkää katsomo. Maksattakaa sen muutenkin vain tappiota tuottanut toiminta kokonaan Putinin oligarkeilla kunnes loppuu tuo neukkukiekkoilu Suomesssa.

    • Anonyymi

      Jos seura olis maan tavan alla niin se nuolisi Saksan saappaita.

      • Anonyymi

        Tälläkin palstalla rysähousutrolli kielijuttuineen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tälläkin palstalla rysähousutrolli kielijuttuineen.

        Juu, itävinkuja tavallisine nuolemisjuttuineen


    • Anonyymi

      Jokerit on hyvinkin suomalainen. Itseasiassa se on meidän kaikkien rehellisten veromaksajien seura! On on, lue vaikka iltalehdestä jos et minua usko.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      269
      1082
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      890
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      228
      860
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      831
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      79
      733
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      66
      717
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      100
      624
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Rekkawelinehkä

      Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 2
      Varkaus
      37
      509
    Aihe