Ensin kerrotaan että tulee sitten ei tulekkaan. Mitä se tämmönen peli on? Päättyykö tämä kepun riitoihin niin ku aikasemminki että puolet lähtee omille teille kun ei menny niin ku ois halunnu?
Eikö saahakkaan ulkoteatteria ja uuttaa liikuntakenttää?
Anonyymi
1164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyllä pitäisi tukea välituntiliikuntaa. Hallituksen järjetön päätös olla tekemättä kenttää, on taas uusi osoitus siitä, miten pihalla päättäjämme ovat. Ihmetyttää, että koululautakunnan jäsenkin näin aktiivisesti on välituntiliikuntaa vastaan.
Montako sinne kentälle välitunnilla mahtuu? 10 kaveria ja samat joka välitunti paikalla. Itseriittoisille kivaa kun muut saavat purra kynsiään. Hyvä kun torpattiin.
Teatrikenttä ja liikunta vaaditaan! kansankunnon ylläpitäminen se on tärkeää!
Hyppynarut tulee halvemmaksi tai jalkapallo.
Järki käteen ja kohtuus kaikessa. Rakennetaan se uusi koulu, ei ole Haapavedellä varaa kaiken maailman hömpötyksiin. Harrastemahdollisuuksia on kaikille riitävästi sitten kouluajan ulkopuolella.
Vaalimme lisää ruumiin kulttuuria!
Ruumiin kulttuuri johtaa syntiin ja synnin palakka on kuolema. Sitäkö me tahomme? Kysynkin vaan.
Tyypillistä eipäs juupas menettelyä aivan ku kissa hiiri leikki. Ku kissa kusee, ni hiiri karkaa. Tätä niinku tarkotin. Jaapailua ja jappasua koko juttu ja mitään ei saada aikaseen. Siksi Haapavesi ei kehity. Jappastaan takapajulammaksi ja siksi väki voi huonosti ja tyhmenevät.
Parempi katsoa kuin katua. Suu säkkiä myöten. Velka on veli otettaessa ja veljen poika maksettaessa. Kun pirulle antaa pikkusormen, niin se vie koko käden. Ei vara venettä kaada. Ylpeys käy lankeemukse edellä. Joka kuuhun kurkottaa se katajaan kapsahtaa. Kyllä vanha kansa on laittanut viisaasti elämänkokemuksen ja ymmärryksen näihin sanontoihin. Näitä vois nyt Haapaveden tuhlauksesta innostuneiden päättäjien porukka toistella Päivittäin siellä valtuustosalin penkeissä kuin Jukolan veljekset. Ja saataisiinko se videointiyhteys päälle,niin voimme seurata miten hartaasti tätä oppia pänttäävät bääää hänsä.
Mistä tiiät sanontojen toimivuuden tässä asiayhteydessä!
Tuumaavat jotkut että:
Se on niinko mä sanon.
Totuus on katsojan silmissä.
Vahvempi määrittää totuuden.
Rahan palakka on kuolema.
Että.