Onko orponne hullu?

Orpo haluaa 120 000 työllistä lisää. Eli lisää työttömiä ja todella paljon. JÄÄRJEETÖÖNTÄÄ. Meillä ei ole edes varaa tähän.

Tänne pitää saada paljon uusia työpaikkoja jotka työllistää jo olemassa olevat työttömät työlliset.
Meidän pitää myös pitää kiinni jo olemassa olevista työpaikoista. Esim, Suomessa on aivan liian halpaa ja helppoa lopettaa jokin tehdas, jos vertaa kilpailija maihin.
Eli, Irtisanomissuojaa on parannettava huomattavasti.
987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olen samaa mieltä. Suomalaisia työpaikkoja pitää puolustaa.

Äänestä
  • Mitä eroa on Karpolla ja Orpolla? Karpolla oli asiaa. Orpo sai taas 100-0 vastapalloon Marinilta.

    Urpostakin on tullut papukaija toistaa jatkuvasti satakertaa vanhaa mandraansa, ei uusiudu itse eikä tausta keksi kun EK Häkäämies taustoille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä eroa on Karpolla ja Orpolla? Karpolla oli asiaa. Orpo sai taas 100-0 vastapalloon Marinilta.

    Urpostakin on tullut papukaija toistaa jatkuvasti satakertaa vanhaa mandraansa, ei uusiudu itse eikä tausta keksi kun EK Häkäämies taustoille.

    En oikein ymmärrä kantaasi Orposta.

    Oppositio kysyy ja hallitus vastaa.

    Nyt hallitus ei vastaa vaan kysyy oppositiolta.

    Ei opposition tehtävä ole hoitaa asiaa, se on hallituksen tehtävä. Vasemmistohallitus politikoi ja provosoi eikä edes aio vastata. Eikä voi koska eivät pysty.

    Eli ei ole toimittu hallitusohjelman mukaisesti. Työpaikkoja ei ole syntymässä, jolloin kustannuksia ei pidä ohjelman mukaisesti kasvattaa. Ja nyt en puhu korona elvytyksestä vaan uusia lakeja on tehty jotka lisäävät Suomen valtion ja kuntien vuosi kuluja tästä eteenpäin. Mutta lisää verotuloja ei tule.

    Miten tämä on niin vaikeaa ymmärtää?

    Äänestä

Työttömiä on helpompi kepittää ja kyykyttää. Siinä tämä koko juju on.

Äänestä

En ymmärrä kokoomusta. Heidän tavoitteena on vain kurjistuminen.

Mitähän hyvää joku näkee nykyisen Kokoomuksen politiikassa? Riittääkö se syyksi että saa kuunnella orpon nalkutusta?

Äänestä

Työttömyyttä ei hoideta kuntoon lisäämällä työllisiä. Se on pahinta mahdollista kyykytystä.

Äänestä

Hän on seonnut tai sekoamassa, puhuu jo skitsofreeniasta, ei terve puheenjohtaja käytä tuollaisia termejä. Hänellä on huullunkiilto silmissä jo nyt, niin fanaattinen ja katkera myrkyn keittäjä.

Kokoomus on hukkumassa on katkeruuteensa, ilkeitä, missä on sivistys.

Heidän puheensa alkaa olla katkeruuden ja ilkeyden puheita sekä oksettavia kuunnella.

Luulevat liikoja ja kuka heitä äänestää, Orpolle oli kova paikka kun ei saanutkaan Pääministerin salkkua kun Harkimo lähti kokoomuksesta pois ja vei osan jäsenistä Liike Nytiin. Hyvä niin. Mutta Harkimokin kerää vaan itselleen eläkettä, rahaa istumalla eduskunnassa.

Miten joku voi äänestää tuollaista puoluetta, jossa leikataan ja rikkaat rikastuvat ja köyhät ajetaan maanrakoon sekä kaikesta leikattiin heidän kaudella, tiede, tutkimus, koulutus, hoitajat, lomarahat, lähes kaikesta ja rikkaille lisää tukia, etuja, palkkioita, yrittäjille liikaa etuja eli kaikelle eliitille lisää ja muille keppiä.

Äänestä

Petteri kertoi näkevänsä hyvinvointiyhteiskunnan jossa jokainen tavallinen työläinen voisi ostaa uuden auton !
POPULISMIA , POPULISMIA , POPULISMIA !

Voi tätä UHON määrää , ja jälkiviisautta ,
Epäilen että jopa osa KOKOMUSLAISISTA tiedostaa CORONASTA johtuvan tilanteen paremmin kuin puheenjohtaja itse !

Mielestäni paremmat pisteet oppositiopolitiikasta saisi RAKENTAVALLA , yhteistyötllä eikä räksyttämällä jälkiviisauksia , petterinkään puheet ei CORONAA maailmasta hävitä !

Suuri huoli on suurella rahalla , näkymätön VIRUS on paljon voimakkaampi !

Äänestä

Välikysymyskeskustelu tänään eduskunnassa !

Eikö kukaan ole kertonyt petterille KORONASTA , halpamaisinta oppositiopolitiikkaa ei ole Suomessa nähty .

Kokomus suuressa katkeruudessaan on surkeuden esikuva , ei auta vaikka lyö vastustajaa VYÖN alle kaikin voimin .

Tilannetajua hyvä KOKOMUS ! "Sokea RIITTAKIN " ymmärtää maailmantilanteen paremminkin kun räksyttävä KOKOMUSTAN puheenjohtaja !

Valitettavasti !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Orpo haluaa 120 000 työllistä lisää. Eli lisää työttömiä ja todella paljon. JÄÄRJEETÖÖNTÄÄ. Meillä ei ole edes varaa tähän.

Tänne pitää saada paljon uusia työpaikkoja jotka työllistää jo olemassa olevat työttömät työlliset.
Meidän pitää myös pitää kiinni jo olemassa olevista työpaikoista. Esim, Suomessa on aivan liian halpaa ja helppoa lopettaa jokin tehdas, jos vertaa kilpailija maihin.
Eli, Irtisanomissuojaa on parannettava huomattavasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu