Alan olla erityisen kyllästynyt ongelmaani. Oon siis parikymppinen nainen ja olen kärsinyt hiivatulehduksista nyt puolen vuoden aikana yhdeksän kertaa. Olen tehnyt kaikki temput, käynyt selvittämässä gynellä syytä (tuloksetta), olemme syöneet mieheni kanssa molemmat hiivatabletit, olen käyttänyt hiivaa ehkäiseviä valmisteita (esim maitohappoemätinpuikot), olen kokeillut eri valmisteita hiivan taltuttamiseksi (emätinpuikot, tabletit, rasvat) jne.. Silti joka ainoa kuukausi mulle tulee hiiva. Menkoista pari päivää niin huomaan taas alapääni kutisevan ja vuotavan valkoista kokkaretta, sit saan sen mahdollisesti taltutettua ja oireet loppuvat noin 1-2 viikoksi, kunnes taas tulee uudestaan. En jaksa enää tätä, osaako kukaan auttaa?? Onko kellään ollut samaa?
Oon lopen kyllästynyt tähän. Ennen ei oo ollut minkäänlaisia emätinongelmia. Mitään pesuaineita/ruokavalioita tmv en ole vaihtanut. Sukupuolitautitesteissä olen käynyt ja vielä 2 kertaan, ei mitään. Alkaa jo vituttaa näin suoraan sanottuna
Jatkuva hiivatulehdus??
5
321
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä sä vaa kuvittelet asian? Ei kellään voi olla hiivaa noin monta kertaa!!
- Anonyymi
Yks sana: sokeri
- Anonyymi
Toinen sana: karkit
- Anonyymi
Kolmas sana trollaus. Eläkeläismiehen pakonomainen tarve päteä terveysasiantuntijana.
Laitetaan nyt tuohon "naisen" ikään reilut 50v lisää.
- Anonyymi
Mieti vielä uudestaan, onko jotain muutoksia ollut elämässä? Ehkäisy? Syödyt antibiootit? Painon muutos? Onko varmasti kontrolloitu verensokerit yms?
Itselläni oli nuorena aikamoinen riesa hiivasta. Betadinella sain viimein pois. Sitä ei enää ole emätinpuikkoina markkinoilla. Itse tykkäsin hyväksi valmisteeksi.
Joka tapauksessa jossain törmäsin tietoon, että hiivatulehduksen edellytys on estrogeeni. Eli iän myötä hiivatulehdus herkkyys vähenee (ja muut tulehdukset lisääntyvät). Itselläni ei käytännössä ole isompia oireita ollut kymmeneen vuoteen. lähestyn nyt vaihdevuosia.
Sinulla voi oikeasta hiivasta huolimatta olla myös bakteeriemätintulehdusta. Eli siellä saattaa olla normaalit bakteerikannat hukassa. Niitä on aika vaikeaa korjata, mutta yrittää voi toki. Kannattaa tehdä sellaisia tekoja, joilla suolisto voi hyvin. Itse ainakin uskon, että suoliston ja emättimen bakteerikannat korreloivat keskenään. Jos on suolisto-ongelmia, niin tuskinpa gynekologiset alueetkaan voivat hyvin. Se on vain oma näkemykseni, en tiedä, onko asiaa tutkittu tieteellisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17022195Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant689392Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.277397Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656240SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805864Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215840Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot324898HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.894526Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm934298"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770