Mielenvirkistyskahvila myös Jämsään?

Anonyymi

"Pispalan Woiman haaveena on aloittaa syksyn aikana Tesomalla mielenvirkistys/mielenterveyskahvila johon ovat kaikki tervetulleita ilmaiselle kahville tai teelle, sekä juttelemaan elämän iloista ja suruista."
Tosta Tampereella vireillä olevasta kahvilaprojektista tuli mieleen että Jämsäänkin vois joku vastaavan paikan perustaa kun tilat varmaan halvalla löytyis ja rahaa vois kerätä talkoilla. Ei aina tarvi olla mukana valtionavustusta tai muuta tukirahaa. Tuollaisia paikkoja ei koskaan ole liikaa ja nyt Jämsässä sellaiselle tarvetta olis. Tästäkin kuopasta kyllä noustaan vaikka muutamalla prosentilla joutuu todennäköisesti moni elintasoaan vähäks aikaa laskemaan.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä on jo mielenterveysaukio jossa ongelmaiset kokoontuu. Tosin virvokkeet nautittava huomaamattomasti omista kasseista. Joskus kiertävä "saarnaaja" tuo lohtusanoja sekä kuljettaa viemään tyhjiä tölkkejä kauppaan. Palvelut pelaavat siis jo ihan näin, ei tarvita uusia virityksiä.

    • Anonyymi

      Eikös jämsän kuppilat ole aikeissa tarjoilla mielenterveys kahvit ja pullat. jämsässähän tulee hetken kuluttua ens alkuu 2000 työtöntä.

      • Anonyymi

        Millähän kaavalla tuo 2000 työtöntä on laskettu?


    • Anonyymi

      Loistava idea! Vuokraa vaan tilat niin saatan tulla ilmaiselle sumpille. Onks pullaa?

      • Anonyymi

        foorumissa olisi hyvä pitää tälläistä siinä aulassa. penkit valmiina eikä maksa mitään, pöytä/vaunu vain paikalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        foorumissa olisi hyvä pitää tälläistä siinä aulassa. penkit valmiina eikä maksa mitään, pöytä/vaunu vain paikalle.

        Totta ja samalla keskustaankin tulisi eloa ja liiketilille tarpeellista käyttöä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        foorumissa olisi hyvä pitää tälläistä siinä aulassa. penkit valmiina eikä maksa mitään, pöytä/vaunu vain paikalle.

        Hyvä idea, kulut olis pienet ja varmasti olis tollaiselle palvelulle tarvetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      128
      3912
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3361
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3285
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3237
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2875
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2677
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      67
      2397
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2337
    Aihe