Mikä kasvi?

Anonyymi

Löysin pihaltamme kasveja, jotka epäilyttää kovasti. Olen nähnyt tätä hyvin paljon pientareilla ja sen semmoisissa. Kutsun niitä ällöiksi, koska ne ovat ällöjä. Tuntomerkit: keskenään samanlaiset lehdet, vihreät/keltaiset lehdet, 10-30 cm pitkä, lehdet noin 2 cm pitkiä, "jälkikasvut"miniherneiden näköisiä, "jälkikasvut" vaaleanruskeita ja sisällä pieniä tummanvihreitä/tummanruskeita palluroita, palluroiden koko vaihtelee, "jälkikasvut" noin 2 cm kokoisia. Laitoin tämän kasvin taskuuni ja "jälkikasvut" muuttuneet kuolleiksi ötököiksi

1

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Todella epäselvän kuvauksen kirjoitit, että mikä on minkäkin mittainen ja mistä ötököistä puhut, mutta meinaatko kukinnan lopettanutta hiirenvirnaa? Niihin ainakin tulee papuja. Tietty useimmat ihmiset kuvaavat sen niin, että se on hieman köynnösmäinen ja tarttuu muin kasveihin.

      Oletan kumminkin, että kohtasit kasvin joka on helposti tunnitettavissa siihen asti kunnes kukinta loppuu ja sitten luullaan eri kasviksi. Mitä syksymmälle mennään, sitä vaikeampi on kasveja tunnistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2290
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1327
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1256
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1181
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      904
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      788
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      741
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      22
      588
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe