Nordea vaatii henkilötietojen päivittämistä. Eri outoa, asiakkaaksi pääseminen vaatii tarkat henkilötiedot. Henkilötiedot voi päivittää huomaamattomasti pankissa käynnin yhteydessä, sanoo Nordea. Tiukasti on ovi lukossa Nordean konttorissa.
Vaikuttaa aikamoiselta kähminnältä, mikä nyt on meneillään. Ihan Nordeankin kohdalta. Ja rosvothann tätä käyttävät hyväkseen.
Juutuni syyn löydät katsomassa verkkoKarjalaista 5.9.2020
Tuo juttuhan suorastaan auttaa rosvoja anastamaan verkkopqnon tiedot vanhuksilta.
Vaikuttaa aikamoiselta kähminnältä, mikä nyt on meneillään. Ihan Nordeankin kohdalta. Ja rosvothann tätä käyttävät hyväkseen.
Juutuni syyn löydät katsomassa verkkoKarjalaista 5.9.2020
Tuo juttuhan suorastaan auttaa rosvoja anastamaan verkkopqnon tiedot vanhuksilta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voipi olla, että rosvoja palvellaan.
Mitä saissia teidän jutut! Tottakai ne kattoo mitä örkkejä ootte ja jos vielä yritätte jotain salailla niin huonompi homma teille.Kunnon salaliittoteoreetikot.Hyvä etteivät päästä sinne ketä sattuu kun lukee näitä..Pitää olla passi todistaakseen henkilöllisyytensä.Nykyisin kun ei voi kehen tahansa luottaa, ainakaan Joensuussa..Löytyykö herroilta foliohattu ? 🕵️😁😂
Lehtiartikkelissa kerrottiin, että Nordea pyrkii noudattamaan lakia asiakkaiden tunnistamisessa. Voisiko aloittaja tarkentaa, kuinka se auttaa varastamaan verkkopankkitunnukset vanhuksilta?
Nordean verkkosivuilta:
"Pankkien on pidettävä asiakkaan tuntemistiedot jatkuvasti ajantasaisina. Tämän vuoksi tarkistamme säännöllisesti asiakkailtamme henkilöllisyyteen ja pankkiasiointiin liittyviä tietoja. Normaalisti tietoja päivitetään, kun asiakas esimerkiksi asioi konttorissa, mutta on asiakkaita, joita emme ole välttämättä pitkään aikaan tavanneet ja joiden tiedoissa on puutteita. Heiltä pyydämme nyt tietojen päivitystä erikseen”, toteaa henkilöasiakasliiketoiminnasta vastaava johtaja Jani Eloranta."
Huomioita:
- Miten tuntemistiedot vanhentuvat?
" tarkistamme säännöllisesti asiakkailtamme henkilöllisyyteen ja pankkiasiointiin liittyviä tietoja."
- Henkilöllisyys on puppua mutta kalastellaan pankkiasiointiin liittyviä tietoja, eli että onko kesken kaiken muuttunut poliittisesti aktiiviseksi? Kansanedustajilla ja ministereillä ilmeisesti on omat palvelunsa. Omiin hintoihinsa.
"mutta on asiakkaita, joita emme ole välttämättä pitkään aikaan tavanneet ja joiden tiedoissa on puutteita"
Ainoa puute tiedoissa on siis, että ei ole tuoretta valvontakamerakuvaa yksilön kasvoista ameriikan yhdysvaltoihin lähetettäväksi.
"Heiltä pyydämme nyt tietojen päivitystä erikseen"
Toisinsanoen jokaikinen asiakas tulee käymään vuorollaan valvontakameran kuvattavana.
Suosittelen : Siirtykää S-pankkiin ! Asiat hoituu kätevästi , ottopisteitä ovat kaikki S-liikkeiden kassat . Voit siis nostaa aina kun ne ovat auki , seitsemänä päivänä viikossa . Voit sijoitta , panna rahaa tilillesi , ottaa velkaa jne. Itse siirryin sinne muutamia vuosia sitten enkä ole katunut . Voit hoitaa asioitasi verkossa ja myös tosi ystävällisen henkilökunnan kanssa .
Nyt on kunnon foliohattukirjoitus :D
Nordea huva panki