Sudenpentujen käsikirja

Anonyymi

Helluntailaisilla on oma ohjekirja eli katekismus "Sudenpentujen käsikirja", jossa heitä opastetaan, kuinka Luterilaisten kanssa väitellään kasteesta ja yritetään estää lasten kastaminen.

Pirut hellareilla on mielessä ja kirjalliset ohjeet siihen.

Jos jollain on tallessa tuo hellarien ohje kasteväittelyyn, niin voitko laittaa sen tänne näkyviin?

13

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikkea tekin jaksatte. Miten aikuinen ihminen voi tosissaan uskoa, että ihmisen kastelulla olisi suurempi merkitys hänen elämänsä laadun arvioinnissa kuin sillä miten hän on todella elänyt?

      • Jeesus on pelastuksen hankkija ja kaste kaiken tuon hyvän välittäjä (Room.6:3). Nämä vaan on Raamatussa, eikä sille uudestikastajat voi mitään-


    • Anonyymi

      Joo taas kerran riittää tasavallassa kastekeskustelu. Ei ei

    • Anonyymi

      Tätäkö tarkoitat:

      Sudenpentujen käsikirja
      "Pyydän kristillisen uskollisuuden nimessä kaikkia kastajia, kummeja ja muita läsnäolijoita: koettakaa tajuta, kuinka tärkeä toimitus tämä on ja kuinka vakavasta asiasta siinä on kysymys. Kasterukousten sanoista kuulet, kuinka monin valituksin ja kuinka vakavin mielin kristillinen kirkko kantaa lapsen esiin; vakain, varmoin sanoin se tunnustaa Jumalalle, että lapsi on joutunut Perkeleen valtaan, synnin ja vihan lapseksi, palavasti se rukoilee apua ja kasteen armoa, että hänestä tulisi Jumalan lapsi.

      Niinpä sinun olisi syytä ottaa huomioon, ettei ole leikin asia käydä Perkeleen kimppuun. Kasteessa ei vain karkoteta Perkelettä lapsen luota, vaan toisaalta tuo mahtava vihollinen ärsytetään ahdistamaan kastettua koko elämän ajan. Sen vuoksi on todella tarpeen, että koko sydämestä ja lujassa uskossa autamme lapsiparkaa ja pyydämme niin hartaasti kuin osaamme, että Jumala ei vain rukouksemme sanojen mukaisesti vapauttaisi lasta Perkeleen vallasta, vaan että hän myös vahvistaisi lasta, niin että tämä jaksaisi ritarin tavoin taistella Perkelettä vastaan koko elämän ajan

      • Anonyymi

        Tuo on Parhamilaisten herjauskirjoituksia. Karjut paljussa parittelemassa Parhamilaisessa uskossa. Inhottava uskonsuunta kyseessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on Parhamilaisten herjauskirjoituksia. Karjut paljussa parittelemassa Parhamilaisessa uskossa. Inhottava uskonsuunta kyseessä.

        Saitko kotona tuon kasvatuksen vai ihanko itse olet sen ihanitsellesi hankkinut!?

        varmaan etenet vielä pitkälle valitsemallasi tiellä.


    • Tottahan tuo on, katsokaa perisynnistä kohdat esim. Room.5:12; Joh.3:5-6 ja Ef.2:3: "Olimme luonnostamme vihan lapsia, niinkuin muutkin".

    • Anonyymi

      Lahkosudet kiertelevät kirkkojen ympäri silmät kiiluen, etsien kenet voisivat uudestikastaa lahkoihinsa!

      • Anonyymi

        onko ne niitä pantasusia, jotka kiertelee katselemassa olisko suntiolla kissaa eli iltapalaa tarjolla!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        onko ne niitä pantasusia, jotka kiertelee katselemassa olisko suntiolla kissaa eli iltapalaa tarjolla!

        Eikös se yksi hurmostelija saanut 5 vuotta linnaa.


    • Anonyymi

      Minäkin kastoin kuivan kukan ja heti se virkosi 🤣

      • Anonyymi

        Aika paha, mitäs tuohon nyt sanoa !?


    • Anonyymi

      Ainakin 170-vuotta asia on ollut esille? Paljonko tarvitset lisäaikaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      121
      1370
    2. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      113
      1001
    3. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      20
      919
    4. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      309
      794
    5. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      720
    6. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      59
      637
    7. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      241
      587
    8. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      41
      581
    9. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      61
      563
    10. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      38
      545
    Aihe