Porvarillinen hallitus uskaltaisi tehdä päätöksiä

Kuitenkin jotain hyvää kun keskusta nyt valtiovarainministerinä- johdossa siellä, niin ei päästä ihan anarkian suuntaan, jonka puoltoja kuulee kaiken aikaa vasemmiston taholta. "älä maksa velkojasi" ja sen suuntaista, joka ei hyvää kuultavaa, jos maa on oikeudenmukaisesti varustautunut ns "oikeusvaltio". Oikeudennmukaisuutta lyö nyt korville mm valtakunnansyyttäjä punavihreänä, kun hakee syyte kohtiaan tosi oudosti muualta kuin joukoistaan. Varmaan teitäkin tovereita monet kannattaa sukulaisensa pastorin poliisiauton edessä makaaminen taannoin, kun idologisista syistään oli poliisia ja maan järjestelmää vastaan. Tuskin tästä nyt mitään vallankumousta kuitenkaan tahoiltaan tulee ! Oikeusjärjestelmä saanut kuitenkin ainakin pienen kolauksen.

Suomi tarvitsee hallituksen, joka sekä tietää mitä haluaa että pystyy johtamaan tietä eteenpäin. Ensimmäisen luvun ja hallituksen muodossa olevan kuudennen kappaleen mukaan hallitus hallitsee valtakuntaa. Se ei ole muodollisuus, vaan tarkoittaa, että hallituksen odotetaan osoittavan kulkusuunnan ja tekevän siihen suuntaan johtavia päätöksiä. Mutta punavihreä hallitus on melkein järjestelmällisesti siirtänyt tämän vastuun virkaanastumisensa jälkeen.
puolueet ovat jakautuneet ratkaisevissa asioissa. Tämä koskee kaikkea ydinvoimasta ja energiapolitiikasta ..jne. Ei me kylmässä maassa pärjätä ideologialla, toimia tarvitaan mm energian suhteen mm ydinvoimaa tarvitaan lisää, samoin otettavissa oleva vesoima läyttöön.
Hallitukselle annettiin myös huomattavasti lisääntyneet valtuudet toimia koronakriisin aikana väliaikaisella lailla, mutta sitä ei käytetty kerran.


Mutta hallitukselle ominainen poliittinen impotenssi on enemmän kuin poliittista erimielisyyttä. Viime vuosina merkittävä kyvyttömyys tehdä päätöksiä ja ottaa vastuuta on luonnehtinut poliittista johtajuutta. Tämä kyvyttömyys on sittemmin lisääntynyt koronakriisin aikana, ja hallitus toimii yhä enemmän peräaukkona. Koska monet näkee ongelmia, joita hallitus ei halua nähdä, ja tekee siksi päätöksiä hallituksen puolesta. Joskus siksi, että hallitus pelkää vastuun ottamista päätöksistä, sillä sillä ei ole lainkaan mielipidettä siitä, mitä tehdä. jopa "Suomenkuvalehti" oli demari ministerin mukaan suurempi tiedon lähde kuin ministeriönsä.
.-.
Niin...joka osaa tekee, joka ei osaa vastustaa niitä. -tässä kohdin nyt vastutus päällä edelliseen hallitukseen nähden suuri ero.
.-.
Ip kahvin aika...

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sossut halituksessa pussilasi. Työn iloa heillä ei ole.

    • Asia taitaa olla tasan toisin päin. Tämä hallitus tekee niitä päätöksiä, jotka jäi Kokoomus-Keskusta -Persut tekemättä.

      Todellinen juupas-eipäs hallitus se oli. Ei ikinä enää.

      Meidän on syytä olla onnellinen, että juuri Koronakriisin aikaan meillä on ollut päättäväinen ja aikaansaapa hallitus.

      Ensin hoidetaan Korona pois ja sitten tehdään päätökset jolla koko yhteiskunta toipuu tästä kriisistä mahdollisimman nopeasti. Mutta marssijärjestys on tuo, eikä sitä kannata muuttaa, ei ennen kuin Korona on poissa häiritsemästä. Sehän vaikuttaa myös toisiin maihin ja heidän talouden käänne vaikuttaa meidän talouteen.

      Kukaan ei selviä tästä yksin koska me mt nyt vaan käymme kauppaa muiden kanssa.

      Siinä ei auta huutaminen ja räyhääminen tai uhoilu ja luulotauti, että joku kokoomus yksin laittaa koko maailman koronan kuntoon.

      Oi tyhmyyden ylistys!

      • Anonyymi

        "Meidän on syytä olla onnellinen, että juuri Koronakriisin aikaan meillä on ollut päättäväinen ja aikaansaapa hallitus."

        Kyllä, näinä aikoina Kempeleen lestalahkolaisen sinipiikahallitus olisi ollut katastrofi Suomelle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1104
    2. 69
      1044
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      964
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      905
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      32
      674
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      597
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe