Kokoomus suunnittelee vallankaappausta.

Anonyymi

Hallitus nurin ja poikkeustila voimaan. Kokoomus haikailee 1918-valtaa,

4

1850

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on sitä isänmaallisutta.Kriisitilanteessa.

      • Anonyymi

        Kokoomus on jo tehnyt vallankaappauksen valtamediassa:

        Media ei ole paljon tästä uusimmasta Suomen ykköspaikasta ja "maailmanmestaruudesta" kertonut, kuten eivät myöskään television uutislähetykset.

        Vain kolme mediaa on uskaltanut julkaista asian kokonaisena uutisena, vaikka kyse lienee ehkä tärkeimmästä uutisesta koko 1.5 vuoden koronakriisin aikana ja Suomi uutisen keskiössä!

        IS: Saksalaistutkimus: Suomi on parhaiten korona­kriisissä pärjännyt maa
        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008113688.html
        "Suomi menestyi parhaalla mahdollisella tavalla saksalaislehti Der Spiegelin koronatutkimuksessa.

        SAKSALAISLEHTI Der Spiegel on tehnyt kattavan tutkimuksen, joka pureutui koko maailman koronatietoihin. Lehden keräämien tietojen mukaan parhaiten koronakriisistä on tähän mennessä selviytynyt Suomi.

        Tutkimuksessa maita tarkasteltiin neljässä eri luokassa, joiden perusteella ne pisteytettiin ja pantiin paremmuusjärjestykseen. Tarkasteltavat osa-alueet olivat kuolleisuus, toteutetut rajoitustoimenpiteet, kansantalouden kehitys ja rokotuskattavuus.

        Suomi oli ainoa maa, joka pääsi saksalaislehden tutkimuksessa alle kahteen pisteeseen.

        Ensimmäisellä sijalla oleva Suomi sai 1,75 kokonaispistettä. Toiseksi tuli Luxemburg kahdella pisteellä ja kolmanneksi Norja 2,5 pisteellä. Listauksen häntäpäätä pitää Peru 5,47:llä pisteellä. Suomen länsinaapuri Ruotsi sijoittui pisteytyksessä sijalle 20.

        Saksalaislehden listauksessa oli mukana 154 yli puolen miljoonan asukkaan valtiota.

        LEHDEN mukaan tutkimus antaa osviittaa siitä, millaiset *hallitustoimet* ovat korona-aikana osoittautuneet toimiviksi ja mitkä eivät."

        Parhaiten koronakriisin hoidossa pärjänneet maat:

        Suomi, 1,75

        Luxemburg, 2,00

        Norja, 2,05

        Tanska, 2,05

        Taiwan, 2,09

        Singapore, 2,13

        Japani, 2,31

        Uusi-Seelanti, 2,35

        Sveitsi, 2,36

        Israel, 2,41

        HS: Saksalais­lehti: Suomi sijoittui ensimmäiseksi 154 maan vertailussa korona­pandemiasta selviämisessä
        https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008115041.html
        "Olennaista hyvin pärjänneille maille vaikuttaa olleen muun muassa se, että rajoituksia tehtiin myös ensimmäisen aallon jälkeen.

        Vastaava tilanne oli myös espanjantaudin aikana sata vuotta sitten. Toisen aallon aikana viranomaiset empivät rajoitusten kanssa, ja uudet virusmuodot vauhdittivat leviämistä. Lopulta toisen aallon aikana kuoli huomattavasti enemmän ihmisiä kuin ensimmäisen."


        Der Spiegel: Suomi on suoriutunut parhaiten koronakriisistä selviämisessä – vertailussa oli 154 maata
        https://demokraatti.fi/der-spiegel-suomi-on-suoriutunut-parhaiten-koronakriisista-selviamisessa-vertailussa-oli-154-maata/
        "Suomi sijoittuu listalla ykköseksi 1,75 pisteellä. Kärkikolmikossa Suomen perässä ovat Luxemburg (2 pistettä) ja Norja (2,5). Kymmenen parhaiten pärjänneiden maiden joukossa ovat seuraavina Tanska, Taiwan, Singapore, Japani, Uusi-Seelanti, Sveitsi ja Israel (2,41). Ruotsi on sijalla 20 pistein 2,68 ja listan häntää sijalla 154 pitää Panama (4,58)."

        Papukaijamerkki näille harvalukuiselle kolmelle medialla työstä sananvapauden puolesta väärän narratiivin hysss-hysss uutissulkua vastaan👍


    • Anonyymi

      joo

    • Anonyymi

      Kokoomuksen paikka on oppositiossa, jotta tuloerojen kasvu heikkenee.
      Reilun 100 vuoden aikana kokoomus on muuttunut isänmaallisesta USA-riippuvaiseksi, kuten EU-aikana sen ohjelmat ovat muotoutuneet USA:n presidenttien mukaan.

      On silti muita syitä laittaa hallitus nurin, kuten huono raha-, työllisyys-, turvallisuus-, maahanmuutto-, sote- ja koulutuspolitiikka. Käytännössä demarit ja kokkareet kysyvät toisiltaan: hallituspuolue kysyy oppositiopuolueelta, joten ne ovat riippuvaisia toistensa päätöksistä ja ohjauksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      226
      5104
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      66
      3374
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      91
      3050
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      37
      3009
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      62
      2865
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2695
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2401
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2237
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      154
      1651
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1320
    Aihe