Räpläsi kännykkää ajon aikana - törmäsi pyöräilijään, joka kuoli

Anonyymi

"Ammatikseen kuorma-autoa ajanut mies räpelöi kännykkäänsä ajon aikana Raahessa syyskuussa 2019. Pitkällä suoralla hän törmäsi tien vieressä ajaneeseen polkupyöräilijään. Mies huomasi pyöräilijän vasta kuultuaan törmäyksestä aiheutuneen tömähdyksen.

Pyörällä liikkeellä ollut nainen kuoli Raahen sairaalassa kaksi kuukautta myöhemmin tajuihinsa tulematta. Välitön kuolinsyy olivat päähän aiheutuneet vaikeat vammat."

Lähde >> https://www.is.fi/oulun-seutu/art-2000006627949.html

Miksi pitää tehdä kaikkea muuta kuin keskittyä liikenteeseen? Kaukana "ammattilaisesta".

1

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuosta voi selvitä sakolla, vaikka aina vaarana tuntemattoman jatkuva vainoaminen.

      tuossakin, kuolemaan johtaneessa.
      "Varsinais-Suomen käräjäoikeus oli määrännyt vastaajalle rangaistukseksi 60 päiväsakkoa, joka teki vastaajan tuloilla 360 euroa."

      "Vastaaja kuljetti omistamaansa ajoneuvoyhdistelmää Koski Tl:n suunnasta ja sivuutti risteyksessä pakollinen pysähtyminen -liikennemerkin. Valtatieltä 10 Forssan suunnasta tullut toinen ajoneuvoyhdistelmä törmäsi vastaajan ajoneuvoyhdistelmän hyttiin."

      "Törmäyksen seurauksena Forssan suunnasta tullut rekka suistui tien laitaan ja törmäsi risteyksessä pysähtyneenä olleeseen pakettiautoon, johon oli kytkettynä perävaunu. Pakettiauto paiskautui törmäyksen voimasta kyljelleen pellolle noin 20 metrin päähän törmäyskohdasta. Pakettiauton kuljettaja kuoli välittömästi vammoihinsa, ja kaikki autot vaurioituivat pahoin."

      lue hovin npäätös:
      https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000006630070.html

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      83
      3014
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      305
      2657
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      189
      1486
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1182
    5. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1078
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1001
    7. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      948
    8. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      940
    9. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      76
      920
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      904
    Aihe