Seksitauti: Herpes

Anonyymi

Tämä teksti on tarkoitettu sinulle.
Ymmärrän epätoivosi ja sen että ehkä mietit että: ” Apua onko tää Herpes?”
Googletat oireita tuskissasi ja et halua olla varma siitä että ne näpyt alapäässäsi ovat juuri niitä, herpesvirusta.
Sattuu. Ahistaa. Meneekö tämä koskaan ohi.
Älä häpeä, vaan soita luotettavalle kaverille, kumppanille, äidille. Saat itkeä ja saat kiroilla.
Tämä ei ole maailmanloppu.
Kun olet tarpeeksi rauhoittunut soita lääkäriin tai suoraan gynekologille. Kerro että sinulla on mahdollisesti sukupuoliherpes ja haluat että se testataan.
Kaikki kyllä järjestyy.
Se ei ole sinun vikasi. Ei kukaan halua seksitautia, mutta jos se kohdalle sattuu niin sen kanssa kyllä elää. Seksin harrastaminen on vielä tämänkin jälkeen sallittua.
Jotkut ihmiset harrastavat seksiä ilman suojausta monien ihmisten kanssa saamatta seksitauteja. Jotkut taas harrastavat kerran ilman suojausta ja saavat seksitaudin. Se ei leimaa sinua. Kyse saattaa olla vaan huonosta tuurista.
Sinua ei saa leimata sen perusteella.
Terveydenhuollon ammattilainen ei saa leimata sinua siitä ettet ollut käyttänyt suojausta seksin aikana. Joskus suojaus saattaa rikkoutua, se saattaa huomaamatta irrota. Seksitauti voi myös olla muuallakin kuin genitaalissa, se voi olla lähellä genitaalia ihon aluella tai kiveksissä ja sinne esimerkiksi kondomi ei ylety.
Genitaaliherpekseen löytyy monenlaisia lääkkeitä ja sieltä varmasti yksi sopii sinulle.
Ajan kanssa tulet hyväksymään sinussa asuvan herpeksen.
Sinä kyllä selviät.

11

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinä valehtelit.
      Minulla ei ole herpestä eikä ahdistusta enkä googlettele asiasta mitään.

      Häpeäisit.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Voiko se tarttua kieleen jos nuolee herpespilua?

      • Anonyymi

        Voi


    • Anonyymi

      Yksi sairaus muiden joukossa. Mikä tässä on pointti?

      • Anonyymi

        Pointti taitaa olla siinä, että aloittaja on kokenut ahdistavan sokin, ja haluaa lohduttaa toisia. Kyseessä on siis perusempaattinen ihminen. Ymmärrän toki, että on ihmisiä, joita ei mikään omalle tai toisen kohdalle osuva satuta. Sinulla taitaa olla sellainen luonteen laatu?


      • Anonyymi

        Mutta sairaus monien joukosta jota EI halua itselleen, varsinkaan naisena;) Jos lopetetaan se herpeksen vähättely..


    • Anonyymi

      Kannattaa mennä lääkäriin heti kun rakkulat ja oireet ilmestyvät ensimmäisen kerran. Virusnäytteen ottaminen on nimittäin mahdollista vain puhkeamattomasta rakkulasta. Käsittääkseni se on ainoa varma tapa varmistaa herpestartunta.

      Itse menin aikanani sukupuolitautien polille ja istuin rakkulaisen takaliston päällä varmaan pari tuntia odotushuoneessa. Näytteestä ilmeni HSV2 eli genitaaliherpestartunta. Onnekseni saan erittäin harvoin oireita, ja uskon tuon ensimmäisen havaitsemani oireilun olevan uusinta sekin.

      Herpeksen kanssa voi todellakin elää. Jompi kumpi herpes (HSV 1 tai HSV 2) on suurimalla osalla ihmisistä. Hakukoneella löytyy herpeksistä ihan hyvin suomenkielistä tietoakin.

      • Anonyymi

        Otettiinko näyte myös alapäästä, meinaan herpes voi kyllä olla ihan ihollakin, siis jos sulla oli takamus(ei genitaalit,anus) täynnä rakkulaa sattaa olla että se on vain ihotulehdus.


    • Anonyymi

      Hei, onko kellään kokemusta tai tietoa siitä jos käyttää jatkuvasti virusestolääkitystä herpekseen niin voiko herpes tarttua silloin kumppaniin?

      • Anonyymi

        Hei, voi tarttua kumppaniin vaikka käyttää estolääkitystä. Herpes voi silti puhjeta lääkitykselläkin. Oireettomana suositellaan käytettävän kondomia.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      65
      3306
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2340
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1878
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      171
      1579
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      88
      1468
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1436
    7. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      74
      1409
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      71
      1205
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1140
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      35
      1098
    Aihe