Seksitauti: Herpes

Anonyymi

Tämä teksti on tarkoitettu sinulle.
Ymmärrän epätoivosi ja sen että ehkä mietit että: ” Apua onko tää Herpes?”
Googletat oireita tuskissasi ja et halua olla varma siitä että ne näpyt alapäässäsi ovat juuri niitä, herpesvirusta.
Sattuu. Ahistaa. Meneekö tämä koskaan ohi.
Älä häpeä, vaan soita luotettavalle kaverille, kumppanille, äidille. Saat itkeä ja saat kiroilla.
Tämä ei ole maailmanloppu.
Kun olet tarpeeksi rauhoittunut soita lääkäriin tai suoraan gynekologille. Kerro että sinulla on mahdollisesti sukupuoliherpes ja haluat että se testataan.
Kaikki kyllä järjestyy.
Se ei ole sinun vikasi. Ei kukaan halua seksitautia, mutta jos se kohdalle sattuu niin sen kanssa kyllä elää. Seksin harrastaminen on vielä tämänkin jälkeen sallittua.
Jotkut ihmiset harrastavat seksiä ilman suojausta monien ihmisten kanssa saamatta seksitauteja. Jotkut taas harrastavat kerran ilman suojausta ja saavat seksitaudin. Se ei leimaa sinua. Kyse saattaa olla vaan huonosta tuurista.
Sinua ei saa leimata sen perusteella.
Terveydenhuollon ammattilainen ei saa leimata sinua siitä ettet ollut käyttänyt suojausta seksin aikana. Joskus suojaus saattaa rikkoutua, se saattaa huomaamatta irrota. Seksitauti voi myös olla muuallakin kuin genitaalissa, se voi olla lähellä genitaalia ihon aluella tai kiveksissä ja sinne esimerkiksi kondomi ei ylety.
Genitaaliherpekseen löytyy monenlaisia lääkkeitä ja sieltä varmasti yksi sopii sinulle.
Ajan kanssa tulet hyväksymään sinussa asuvan herpeksen.
Sinä kyllä selviät.

11

834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinä valehtelit.
      Minulla ei ole herpestä eikä ahdistusta enkä googlettele asiasta mitään.

      Häpeäisit.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Voiko se tarttua kieleen jos nuolee herpespilua?

      • Anonyymi

        Voi


    • Anonyymi

      Yksi sairaus muiden joukossa. Mikä tässä on pointti?

      • Anonyymi

        Pointti taitaa olla siinä, että aloittaja on kokenut ahdistavan sokin, ja haluaa lohduttaa toisia. Kyseessä on siis perusempaattinen ihminen. Ymmärrän toki, että on ihmisiä, joita ei mikään omalle tai toisen kohdalle osuva satuta. Sinulla taitaa olla sellainen luonteen laatu?


      • Anonyymi

        Mutta sairaus monien joukosta jota EI halua itselleen, varsinkaan naisena;) Jos lopetetaan se herpeksen vähättely..


    • Anonyymi

      Kannattaa mennä lääkäriin heti kun rakkulat ja oireet ilmestyvät ensimmäisen kerran. Virusnäytteen ottaminen on nimittäin mahdollista vain puhkeamattomasta rakkulasta. Käsittääkseni se on ainoa varma tapa varmistaa herpestartunta.

      Itse menin aikanani sukupuolitautien polille ja istuin rakkulaisen takaliston päällä varmaan pari tuntia odotushuoneessa. Näytteestä ilmeni HSV2 eli genitaaliherpestartunta. Onnekseni saan erittäin harvoin oireita, ja uskon tuon ensimmäisen havaitsemani oireilun olevan uusinta sekin.

      Herpeksen kanssa voi todellakin elää. Jompi kumpi herpes (HSV 1 tai HSV 2) on suurimalla osalla ihmisistä. Hakukoneella löytyy herpeksistä ihan hyvin suomenkielistä tietoakin.

      • Anonyymi

        Otettiinko näyte myös alapäästä, meinaan herpes voi kyllä olla ihan ihollakin, siis jos sulla oli takamus(ei genitaalit,anus) täynnä rakkulaa sattaa olla että se on vain ihotulehdus.


    • Anonyymi

      Hei, onko kellään kokemusta tai tietoa siitä jos käyttää jatkuvasti virusestolääkitystä herpekseen niin voiko herpes tarttua silloin kumppaniin?

      • Anonyymi

        Hei, voi tarttua kumppaniin vaikka käyttää estolääkitystä. Herpes voi silti puhjeta lääkitykselläkin. Oireettomana suositellaan käytettävän kondomia.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2137
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1070
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1013
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      284
      906
    Aihe