Miten sappi oireilee?

Anonyymi

Mitä oireita on jos sappi oireilee? Luin sappikivien 6 yleisintä oireitta ja 5 taisi täsmätä. Eli hengitys haisee, vatsa kipeä, vetämätön/huono olo, ruuansulatusongelmia jne. Voiko olla sappivaivaa? Olin samojen orieiden kanssa n 3v sitte lääkärissa kun oireet alkoivat oksennustaudin yhteydessä. Silloin tehtiin vatsatähystys jne ja mitään ei ilmeisesti ollut. Vai voiko vika olla suolistossa?

2

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ja yksi oire myös etten liho millään vaikka yrittäisin lihottaa ja syödä paljon. Enemmänkin paino laskee jossen syö paljoa.

    • Anonyymi

      Samantyylisillä oireilla liikutaan myös suoliston puolella.
      Hengityksen paha haju taas saattaisi viitata ehkä ruokatorveen ja refluksiin.

      On olemassa refluksitauti jossa mahahapot tuppaavat nousemaan ylöspäin ja se aiheuttaa esim. närästystä.

      Sappivaivoissa on usein mukana kipuilua, etenkin sappikivet saattavat aiheuttaa jopa sellaisia sappikohtauksia että tulee ykskaks tosi kova kipu vähäksi aikaa ja sitten taas rauhoittuu.

      Painonlasku taas saattaisi viitata sinne suoliston puolelle.

      Ehkä kannattaisi käydä lääkärin juttusilla jos tutkisivat tarkemmin. Ja jos edellisestä käynnistä vaivan takia on jo 3 vuotta, siinä ajassa ehtii jo paljon muuttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5197
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      75
      2980
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      290
      1494
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1153
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      78
      1126
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    7. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1085
    8. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      129
      1072
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1044
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      924
    Aihe