Pyöräilijät varantavat liikennettä

Anonyymi

Tänään poliisi tiedotti kahdestakin pyöräilijöiden vakavasta tavasta vaarantaa liikennettä. Dennis Pasterstein oli huomannut, että lyhyessä ajassa yhdeksän pyöräilijää ajoi päin punaisia risteyksessä. Havainto oli saatu automaattisella valvontalaitteella. Lähde:verkkouutiset.fi

Toisesta tapauksesta uutisoi Iltalehti. Siinä pyöräilijä ajoi suojatielle poliisiauton eteen vauhdilla ja sivuilleen katsomatta. Hyvin yleinen tilanne, keskisormen osoittelu vain puuttui tässä tapauksessa.

Näyttäisi siltä, että poliisikin alkaa pikku hiljaa heräämään tähän liikenteemme yhteen pahimpaan ongelmaan. On sitä odotettukin. Tosin lehdistössä asiasta tiedottaminen ei auta mitään, tarvitaan paljon jämäkämpiä tekoja. Tämäkin on hyvä, että asiat tuodaan esiin ja annetaan mahdollisuus korjata lainvastaista käytöstä. Huvittava pointti liittyi verkkouutisten tapaukseen. Siellä nimittäin joku aktiivipyöräilijä närkästyi jo siitä, että asiasta oli uutisoitu.

6

144

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Väärin ajanut pyöräilijä oli jäädä poliisiauton alle , että sillälailla.

      • Anonyymi

        Näin sen videon. Näin meinasi käydä. Jos aikoo liikenteessä liikkua, niin pitäisi tutustua sääntöihin. Koulussa voisi opettaa ne ainakin jalankulun ja pyöräilyn osalta.


    • Anonyymi

      Kun kyseessä on Pasterstain, on syytä suhtautua juttuun pienellä varauksella. Tämä mies on mitä todennäköisimmin Suomen vihatuin ja halveksituin poliisi. Olisiko tässä kuitenkin kyseessä jonkinlainen julkisuuskuvan kiillotus? Pasterstain nimittäin uutisoi yleensä pelkästään nopeuskameroista. Hän uskoo niihin kuin pikkulapsi joulupukkiin. Vai olisiko tämäkin vain yksi tapa perustella nopeuskameroiden kaikkivoipaisuutta? Mikäli näin on, määrätään pyöriin pakollinen rekisterikilpi ja valjastetaan automatiikka valvomaan lainrikkojia.

      • Anonyymi

        Juuri noilla kameroilla voidaan seurata näitä polkupyöräilijöidenkin toilailuja. Tuossa poliisiautotapauksessa pyöräilijän keskisormen näyttäminen puuttui kun ajoikin poliisiauton eteen. Muulle autoilijalle olisi keskisormi heilahtanut. Pyöräilijät osaavat kyllä ajella oikein kun tehdään näkyvää valvontaa. Valvonnan puuttuessa "eletään pellossa".


      • Anonyymi

        Denniksen pitäisi lopettaa länkyttäminen ja aloittaa pyöräilijöiden sakottaminen. Saattaisi onnettomuustilastot siistiytyä.


    • Anonyymi

      Pyöräliikenteen sujuvuuteen satsaaminen saattaisi vähentää myös tätä paheksuttua tapaa ajaa päin punaisia.
      Eikö autoilijoitakin voitaisi velvoittaa astumaan ulos autostaan ja menemään painamaan jalankulkijoille tarkoitettua nappia, että saisi autolleen vihreän valon vaihtumaan tienylitystä varten. Sen sijaan autoilijoita varten on rakennettu liiketunnistimia sekä tolppiin että ajoradan alle, jolloin risteystä lähestyvä autoilija ei välttämättä joudu juuri edes hidastamaan vauhtiaan ennen kuin valo vaihtuu vihreäksi. Pyöräilijä sen sijaan saattaa joutua siirtymään pyörätien vasempaan reunaan ylettyäkseen nappiin, joka ei todellakaan vaihda valoja vihreäksi enää siinä vaiheessa kun muuten samaan suuntaan autoille on sekuntia aiemmin vaihtunut valo, ei, koko sykli pitää odottaa...tai päätyy Denniksen ja autoilijoiden paheksuttaviksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      355
      1438
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      860
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      71
      827
    4. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      793
    5. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      775
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      769
    7. 57
      702
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      66
      679
    9. 59
      675
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      60
      659
    Aihe