Voitteko pukata alkuun tehtävän kanssa

Anonyymi

Kvanttioptiikan kirjan esimerkkitehtävä on seuraavanlainen:

Arvioi toisen asteen korrelaatiofunktiota g^(2)(0) monokromaattiselle valolle, jolla on sinusoidinen intensiteetti modulaatio siten, että I(t) = I_0(1 Asin ωt), missä
|A| ≤ 1.

g^(2)(0) = ⟨ I(t)^2⟩ / ⟨ I(t)⟩^2 = ⟨(1 Asin ωt)^2 ⟩

Kun lasketaan aikakeskiarvo, lopputulos on: 1 A^2/2. Funktio g^(2)(0) on siis aina suurempaa kuin yksi, ja se maksimiarvo on 1,5, kun |A| = 1.

Kirjan tehtäväosiossa on tällainen tehtävä:

Laske toisen asteen korrelaatiofunktion g^(2)(0) arvot, kun monokromaattisen valon kanttiaalto intensiteetti modulaatio on ±20%.

Ongelmani on ainakin siinä, etten ymmärrä miten esitän kanttiaallon, kirjassakaan ei asiasta puhuta muuta kuin tässä tehtävässä. Korrelaatiofunktion kaava on seuraava:

g^(2)(0) =〈I(t) * I(t ) 〉/ (〈I(t) 〉*〈 I(t)〉)

Jos joku voisi antaa vähän vinkkiä, olisin kiitollinen.

3

225

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjan takaa löytyy siis vastaus: 1,04.

    • Minähän en kvanttioptiikasta juuri mitään tiedä mutta eikös kanttiaallolle aikakeskiarvon laskeminen ole aika helppoa yhden jakson ajalle. Puolet ajasta kanttiaallon intensiteetti on I=1 A ja lopun puolet ajasta se on I=1-A, jossa siis A=0.2.

      Tuon perusteella pitäisi saada laskettua <I(t)> ja myös <I(t)*I(t)> ja ainakin minä saan tulokseksi juuri tuon mainitun 1.04

      • Anonyymi

        Tällähän se meni. Kiitos avusta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      138
      1541
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      539
      1361
    3. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1184
    4. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      172
      822
    5. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      239
      775
    6. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      58
      766
    7. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      26
      665
    8. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      53
      651
    9. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      49
      647
    10. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      74
      573
    Aihe