Voitteko pukata alkuun tehtävän kanssa

Anonyymi

Kvanttioptiikan kirjan esimerkkitehtävä on seuraavanlainen:

Arvioi toisen asteen korrelaatiofunktiota g^(2)(0) monokromaattiselle valolle, jolla on sinusoidinen intensiteetti modulaatio siten, että I(t) = I_0(1 Asin ωt), missä
|A| ≤ 1.

g^(2)(0) = ⟨ I(t)^2⟩ / ⟨ I(t)⟩^2 = ⟨(1 Asin ωt)^2 ⟩

Kun lasketaan aikakeskiarvo, lopputulos on: 1 A^2/2. Funktio g^(2)(0) on siis aina suurempaa kuin yksi, ja se maksimiarvo on 1,5, kun |A| = 1.

Kirjan tehtäväosiossa on tällainen tehtävä:

Laske toisen asteen korrelaatiofunktion g^(2)(0) arvot, kun monokromaattisen valon kanttiaalto intensiteetti modulaatio on ±20%.

Ongelmani on ainakin siinä, etten ymmärrä miten esitän kanttiaallon, kirjassakaan ei asiasta puhuta muuta kuin tässä tehtävässä. Korrelaatiofunktion kaava on seuraava:

g^(2)(0) =〈I(t) * I(t ) 〉/ (〈I(t) 〉*〈 I(t)〉)

Jos joku voisi antaa vähän vinkkiä, olisin kiitollinen.

3

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjan takaa löytyy siis vastaus: 1,04.

    • Minähän en kvanttioptiikasta juuri mitään tiedä mutta eikös kanttiaallolle aikakeskiarvon laskeminen ole aika helppoa yhden jakson ajalle. Puolet ajasta kanttiaallon intensiteetti on I=1 A ja lopun puolet ajasta se on I=1-A, jossa siis A=0.2.

      Tuon perusteella pitäisi saada laskettua <I(t)> ja myös <I(t)*I(t)> ja ainakin minä saan tulokseksi juuri tuon mainitun 1.04

      • Anonyymi

        Tällähän se meni. Kiitos avusta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      137
      3907
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      20
      2548
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      54
      1953
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1844
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      201
      1714
    6. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      72
      1025
    7. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      21
      1022
    8. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      137
      714
    9. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

      Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
      Suomalaiset julkkikset
      19
      707
    10. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      704
    Aihe