Voitteko pukata alkuun tehtävän kanssa

Anonyymi

Kvanttioptiikan kirjan esimerkkitehtävä on seuraavanlainen:

Arvioi toisen asteen korrelaatiofunktiota g^(2)(0) monokromaattiselle valolle, jolla on sinusoidinen intensiteetti modulaatio siten, että I(t) = I_0(1 Asin ωt), missä
|A| ≤ 1.

g^(2)(0) = ⟨ I(t)^2⟩ / ⟨ I(t)⟩^2 = ⟨(1 Asin ωt)^2 ⟩

Kun lasketaan aikakeskiarvo, lopputulos on: 1 A^2/2. Funktio g^(2)(0) on siis aina suurempaa kuin yksi, ja se maksimiarvo on 1,5, kun |A| = 1.

Kirjan tehtäväosiossa on tällainen tehtävä:

Laske toisen asteen korrelaatiofunktion g^(2)(0) arvot, kun monokromaattisen valon kanttiaalto intensiteetti modulaatio on ±20%.

Ongelmani on ainakin siinä, etten ymmärrä miten esitän kanttiaallon, kirjassakaan ei asiasta puhuta muuta kuin tässä tehtävässä. Korrelaatiofunktion kaava on seuraava:

g^(2)(0) =〈I(t) * I(t ) 〉/ (〈I(t) 〉*〈 I(t)〉)

Jos joku voisi antaa vähän vinkkiä, olisin kiitollinen.

3

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjan takaa löytyy siis vastaus: 1,04.

    • Minähän en kvanttioptiikasta juuri mitään tiedä mutta eikös kanttiaallolle aikakeskiarvon laskeminen ole aika helppoa yhden jakson ajalle. Puolet ajasta kanttiaallon intensiteetti on I=1 A ja lopun puolet ajasta se on I=1-A, jossa siis A=0.2.

      Tuon perusteella pitäisi saada laskettua <I(t)> ja myös <I(t)*I(t)> ja ainakin minä saan tulokseksi juuri tuon mainitun 1.04

      • Anonyymi

        Tällähän se meni. Kiitos avusta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5060
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4562
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4489
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      294
      1647
    5. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    6. 81
      1301
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      68
      1265
    8. 305
      998
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      930
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      820
    Aihe