Hyvä uudistus tulossa. Vähentää painetta siirtyä raitiovaunun käyttäjäksi. Sen liput ovat kuitenkin melko kalliit tavalliselle pienituloiselle nettoveronsaajalle.
Fillaria saa polkea ensi vuonna verovapaasti
Anonyymi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Demarit ja Vasemmistoliitto kieltävät polkupyöräilyn ja kävelyn Tampereella. Tampereen alueella saa liikkua vain raitiovaunuilla.
Jämsäläisetkin tunkevat kohta Tampereelle, koska jallitushallitus aikoo parantaa ratayhteyttä sinne. Vaan laittavatko välille pikaratikan, sitä jäämme jänskäämään.
Ratikan liput maksaa ihan saman kuin bussiliput. Sama lippu kelpaa molempiin.
Kumpi subventoi kumpaa? Ratikka maksaa kiskoineen sentään miljardin, kun bussin saa 300 tuhannella eurolla. Katuverkko on busseille tehty valmiiksi henkilöautoja varten, joten infrasta ei tule lisäkuluja.
Lisäksi syöttöbussit.
Juottobussi on parempi. Tiketin hintaan kuuluu yksi pitkä.
Ratikka ei maksa miljardia, vaan 5,3 miljardia.
Mummeli muistelee markka-aikaa. Tosin sitä uudempaa.
Keisari Nero poltti Rooman.
Tampereen vihreät tyhjentää kadut poralla.
Voi aiko voi tapoja.
Kuinkahan tyhjiksi Helsingin ja Turun kaupuungit autioituvatkaan kun niiden raitiotiet valmistuvat?
Nero tyhjensi Rooman roskasakista polttamalla slummit. Nykyinen Rooma on tulos tästä hienosta teosta. Käy sinäkin paikan päällä katsastamassa. Vihreät, aikaansa edellä.Aina.
Tilaa tulee kun autot poistuu katukuvasta. Ei siis aiutioidu vaan avartuu. Optinen harha.
Rampo mullistaa Mansen paikallisliikenteen.
Tais jäädä opinnot tosi lyhyeen matikkaan.