Ahdistus ottaa valtaa

Anonyymi

Joinain päivinä huomaan olevani melko yksinäinen. Mulla oli ihan hyvä ystävä jonka kanssa nähtiin lähes viikottain. Mutta kun löysi uuden miehen, meidän ystävyys jäi. Nyt mennyt reilusti vuosi ettei pidetty yhteyttä ja jos jossain nähdään ohimennen ystävä ei edes moikkaa, vaan mulkaisee ja hyvä ettei juokse karkuun. Muuttui tuon miehen myötä koppavaksi ja selvästi ylpistynyt. Käy paljon lavatansseissa keikistelemässä ja miehiä metsästämässä. Onhan minullakin ihana mies mutten sentään ystäviä unohtanut. Enkä enää jaksa olla se joka kyselee ensin mitä kuuluu ja olisiko aikaa nähdä...

5

96

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä tuollaisen ystävän voi antaa mennä, itse ainakin tekisin niin.
      Kirjoituksestasi päätellen sinulla on muitakin ystäviä niin jatka heidän kanssaan.

      Elämässä yleensä vuosien varrella aika paljon tulee ja menee ihmisiä, kavereita ja ystäviä.
      Luopuminen ja luovuttaminen ei koskaan tunnu kivalta mutta joskus sitäkin täytyy tehdä. Jos jokaisen kerran jälkeen ahdistuu niin elämä ei ole kivaa.

      Noitakin asioita ja niihin omakohtaista suhtautumista voi harjoitella.
      Voi miettiä asiaa monelta eri kantilta, mitä menettää, mitä saa, esim. omaan sisimpäänsä, mieleensä, tunteisiinsa.

    • Anonyymi

      Ihmiset muuttuu. Joko itsekseen tai ulkopuolisesta vaikutteesta. Sille ei voi mitään. Monet aina puhuu, että lapsuudesta asti ollut samat ystävät, mutta vankila se on jos kaikki ei ole yhteisesti sopeutuneet muutoksiin vaan ollaan vain ystäviä, koska tunnettu niin pitkään. Ja yleensä se on tämä tottumisjuttu tai kyse sellaisista ihmisistä, jotka ei paljoa itseään syvemmin tutki ja kasva.
      Vain harvat ystävyys suhteet pysyvät kuolemaan asti ja ne jotka aidosti pysyy on täysin erillaisia suhteita kuin silloin alussa, koska niin paljon ihmiset vain muuttuu elämänsä aikana.

      Se on hyväksi terveydellekin osata päästää irti ihmisestä, vaikka onkin paljon hyviä muistoja. Mutta niissä muistoissa te molemmat olitte erillasia kuin nyt. Aika mennä eteenpäin ja löytää jopa uusia tuttavuuksia, älä ole ilkeä hänelle jos hän sattuukin taas muuttumaan ja löydätte yhteisen sävelen, mutta älä väkisin pidä yhteyttä.

      Hän kyllä tulee takaisin ajan kanssa ja ystävystytte uudestaan, jos niin kuuluu käydä.

    • Anonyymi

      sulla on ihana mies
      mutta olet yksinäinen ja ahistaa

      • Anonyymi

        Voi olla vain keksitty juttu tämä aloitus, mutta...
        Yksinäinen olo voi olla seurassakin. Se olo tulee usein silloin kun ehkä ikävä jotakuta tai kun sydäntä särkee jokin muutos elämässä. Miehen kanssa voi olla erillaiset harrastukset ja puheen aiheet kuin tämän ystävän. On se kumminkin yksi seuraa tuova pala elämässä.


    • Anonyymi

      onnellisuus lähtee ja tulee sinun sisältä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      81
      1261
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      19
      1069
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      62
      1013
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      888
    5. 61
      774
    6. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      770
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      65
      696
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      680
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      672
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      638
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      637
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      626
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      579
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      565
    15. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      527
    16. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      525
    17. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      520
    18. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      42
      505
    19. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    20. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      477
    Aihe