Orapihlaja-aita

Tarja

Orapihlaja-aidan uusinta pitäisi kuulemma tehdä keväällä ennen kasvun alkua. Tarkoittanee ilmeisesti huhtikuuta? Kuinka käy jos leikkauksen tekee vasta kesällä esim. kesäkuussa ja voiko sen suorittaa ihan kylmästi vaikka moottorisahalla sillä aita on yli 20 v. ja siis aika paksurunkoista jo?

6

14355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei floristi

      Minulla viime vuonna sama homma. Kysyin milloin voi leikata ja tuttu (hyvä) puutarhuri kertoi Orapihlaja-aidan leikkaukseen soveltuvan ajan olevan 12 kk vuodessa. Itse leikkasin heinäkuun lopussa moottorisahalla keskeltä poikki eli jätin 2 metriseksi. Nyt kun tuosta leikkauksesta on talvi vierähtänyt ja katson uusia versoja, ei se tunnu siitä yhtään kärsineen. Päinvastoin. Mutta olisi pitänyt ehkä leikata siltikin vaikka 1,20 - 1,50 m korkuiseksi, koska tämän nykyisen siistiminen melko työlästä korkeuden ollessa "ei missään". Ja koska uuden osan kasvu melko voimakasta, tulee eteen ehkä kova urakka kun sitä rupeaa siistimään. Paksuimmat varret piti melkein leikata käsisahalla, koska moottorisahakaan ei pystynyt heiluvaan runkoon ja siksi tuo 1,5 m ehkä suositeltavin. Tai nyt leikkaisin sen tuohon korkeuteen mutta koska leikattavaa noin 60 metriä en kyllä uudestaan aloita sitä souvia.

      • Tarja

        Kiitos tiedoista. Tämä meidän aita on itse asiassa enempi naapurin ongelma mutta kysyinpä heidänkin puolestaan. Yhteistä aitaa on n. 15 m heillä yksin nelinkertainen määrä. Edellinen naapuri jätti aidan kahtena kesänä leikkaamatta eli koko siltä ajalta jonka aidan keskellä asuivat.

        Me leikkasimme oman puolemme aidasta ja se oli kyllä aika erikoisen näköinen kun kahden kesän kasvut sojottivat iloisesti kohti taivasta heidän puoleltaan.

        Uusien naapurien kanssa sitten sovimme että leikkaamme nyt tänä vuonna sen reilusti alas sillä se on lisäksi aikoinaan kasvatettu liian nopeasti lopulliseen pituuteensa. Tiedän erään aidan joka on leikattu ihan 30 cm ja alettu kasvattaa alusta. Sentapaista mekin juuri harvan kasvun vuoksi ajateltiin. Katsotaan nyt mihin lopputulokseen tullaan naapureiden kanssa. Iso urakka siis tulossa kesällä.


      • orapihlaja
        Tarja kirjoitti:

        Kiitos tiedoista. Tämä meidän aita on itse asiassa enempi naapurin ongelma mutta kysyinpä heidänkin puolestaan. Yhteistä aitaa on n. 15 m heillä yksin nelinkertainen määrä. Edellinen naapuri jätti aidan kahtena kesänä leikkaamatta eli koko siltä ajalta jonka aidan keskellä asuivat.

        Me leikkasimme oman puolemme aidasta ja se oli kyllä aika erikoisen näköinen kun kahden kesän kasvut sojottivat iloisesti kohti taivasta heidän puoleltaan.

        Uusien naapurien kanssa sitten sovimme että leikkaamme nyt tänä vuonna sen reilusti alas sillä se on lisäksi aikoinaan kasvatettu liian nopeasti lopulliseen pituuteensa. Tiedän erään aidan joka on leikattu ihan 30 cm ja alettu kasvattaa alusta. Sentapaista mekin juuri harvan kasvun vuoksi ajateltiin. Katsotaan nyt mihin lopputulokseen tullaan naapureiden kanssa. Iso urakka siis tulossa kesällä.

        Hei!
        Me leikkasimme toissa heinäkuussa oman orapihlaja-aitamme, jätimme puutarhurin neuvosta sen 40-50 cm "tapille". Jo viime kesänä aita kiitti huolenpidosta ja kasvoi ja tuuheutui vaivan valtavalla voimalla. Joten suosittelen. Me teimme työn moottorisahalla ja hyvin kävi.


    • tarhuri

      leikkaamaan juuri nyt, jos kyseessä on aidan alasleikkaus. Kasvin voimat ovat vielä juuristossa, eikä vielä rungoissa, joten pliis, leikkaa se nyt, älä kesällä. Harhaanjohtavia neuvoja lukee liiankin usein alan kirjoissa tai palstoilla. Jos joku kysyy; koska tietyn pensaan voi leikata; vastaus on yleensä laatua ; heti kukinnan jälkeen, että kasvi ehtii tehdä uusia versoja, joilla se kukkii seuraavana vuonna.....joten sitten ihmiset menee ja leikkaa pensaan alas. Väärin! Tällä leikkaamisella tarkoitetaan juuri muotoon leikatun pensasaidan siistimistä, ei alasleikkausta. Alasleikkaus suoritetaan aina kasvin ollessa lepotilassa, muotoleikkaukset ja siistimiset kesällä.... Kirjoititkin siitä, että aita on aikanaan kasvatettu liian nopeasti nykyiseen korkeuteensa. On hyvä huomata myös se, että leikattavan pensasaidan leikkaukset aloitetaan heti ensimmäisten versojen lyhentämisestä, että aidasta tulee tuuhea aivan juuresta lähtien, eikä alhaalta laiha, päältä tuuhea...

    • puutarhuri

      Meillä on leikattu orapihlaja-aita n. pari-kolme vuotta sitten.
      Se leikattiin n. 10-15 cm pituiseksi..nyt se on jo n. 40 cm korkea. Se pitäisi leikata varhain keväällä..silloin, kun lumet ovat sulaneet..nyt voi vielä leikata, koska silmut eivät ole vielä auenneet. Ei saisi jättää liian pitkäksi..mitä lyhyempi tappi..sitä tuuheampi se on alhaalta asti..jos jättää esim. n. 20 cm:n tai pitemmät..silloinhan se jää siitä alempaa harvaksi.Siitähän se aina versoo, mistä se leikataan. Meillä oli todella vanha aita..kans yli 20 v. Se leikattiin moottorisahalla.

    • Anonyymi

      Pitääkö selvittää orapihlaja-aidan leikkauksen tarkemmat tiedot ja hinnat? www.kodinplaza.fi/ avulla vertaat alueesi yritykset yhdellä tarjouspyynnöllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2759
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2549
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2258
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1861
    5. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1545
    6. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      37
      1537
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1463
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1353
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      25
      1164
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      24
      1114
    Aihe