Orapihlaja-aita

Tarja

Orapihlaja-aidan uusinta pitäisi kuulemma tehdä keväällä ennen kasvun alkua. Tarkoittanee ilmeisesti huhtikuuta? Kuinka käy jos leikkauksen tekee vasta kesällä esim. kesäkuussa ja voiko sen suorittaa ihan kylmästi vaikka moottorisahalla sillä aita on yli 20 v. ja siis aika paksurunkoista jo?

6

14219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei floristi

      Minulla viime vuonna sama homma. Kysyin milloin voi leikata ja tuttu (hyvä) puutarhuri kertoi Orapihlaja-aidan leikkaukseen soveltuvan ajan olevan 12 kk vuodessa. Itse leikkasin heinäkuun lopussa moottorisahalla keskeltä poikki eli jätin 2 metriseksi. Nyt kun tuosta leikkauksesta on talvi vierähtänyt ja katson uusia versoja, ei se tunnu siitä yhtään kärsineen. Päinvastoin. Mutta olisi pitänyt ehkä leikata siltikin vaikka 1,20 - 1,50 m korkuiseksi, koska tämän nykyisen siistiminen melko työlästä korkeuden ollessa "ei missään". Ja koska uuden osan kasvu melko voimakasta, tulee eteen ehkä kova urakka kun sitä rupeaa siistimään. Paksuimmat varret piti melkein leikata käsisahalla, koska moottorisahakaan ei pystynyt heiluvaan runkoon ja siksi tuo 1,5 m ehkä suositeltavin. Tai nyt leikkaisin sen tuohon korkeuteen mutta koska leikattavaa noin 60 metriä en kyllä uudestaan aloita sitä souvia.

      • Tarja

        Kiitos tiedoista. Tämä meidän aita on itse asiassa enempi naapurin ongelma mutta kysyinpä heidänkin puolestaan. Yhteistä aitaa on n. 15 m heillä yksin nelinkertainen määrä. Edellinen naapuri jätti aidan kahtena kesänä leikkaamatta eli koko siltä ajalta jonka aidan keskellä asuivat.

        Me leikkasimme oman puolemme aidasta ja se oli kyllä aika erikoisen näköinen kun kahden kesän kasvut sojottivat iloisesti kohti taivasta heidän puoleltaan.

        Uusien naapurien kanssa sitten sovimme että leikkaamme nyt tänä vuonna sen reilusti alas sillä se on lisäksi aikoinaan kasvatettu liian nopeasti lopulliseen pituuteensa. Tiedän erään aidan joka on leikattu ihan 30 cm ja alettu kasvattaa alusta. Sentapaista mekin juuri harvan kasvun vuoksi ajateltiin. Katsotaan nyt mihin lopputulokseen tullaan naapureiden kanssa. Iso urakka siis tulossa kesällä.


      • orapihlaja
        Tarja kirjoitti:

        Kiitos tiedoista. Tämä meidän aita on itse asiassa enempi naapurin ongelma mutta kysyinpä heidänkin puolestaan. Yhteistä aitaa on n. 15 m heillä yksin nelinkertainen määrä. Edellinen naapuri jätti aidan kahtena kesänä leikkaamatta eli koko siltä ajalta jonka aidan keskellä asuivat.

        Me leikkasimme oman puolemme aidasta ja se oli kyllä aika erikoisen näköinen kun kahden kesän kasvut sojottivat iloisesti kohti taivasta heidän puoleltaan.

        Uusien naapurien kanssa sitten sovimme että leikkaamme nyt tänä vuonna sen reilusti alas sillä se on lisäksi aikoinaan kasvatettu liian nopeasti lopulliseen pituuteensa. Tiedän erään aidan joka on leikattu ihan 30 cm ja alettu kasvattaa alusta. Sentapaista mekin juuri harvan kasvun vuoksi ajateltiin. Katsotaan nyt mihin lopputulokseen tullaan naapureiden kanssa. Iso urakka siis tulossa kesällä.

        Hei!
        Me leikkasimme toissa heinäkuussa oman orapihlaja-aitamme, jätimme puutarhurin neuvosta sen 40-50 cm "tapille". Jo viime kesänä aita kiitti huolenpidosta ja kasvoi ja tuuheutui vaivan valtavalla voimalla. Joten suosittelen. Me teimme työn moottorisahalla ja hyvin kävi.


    • tarhuri

      leikkaamaan juuri nyt, jos kyseessä on aidan alasleikkaus. Kasvin voimat ovat vielä juuristossa, eikä vielä rungoissa, joten pliis, leikkaa se nyt, älä kesällä. Harhaanjohtavia neuvoja lukee liiankin usein alan kirjoissa tai palstoilla. Jos joku kysyy; koska tietyn pensaan voi leikata; vastaus on yleensä laatua ; heti kukinnan jälkeen, että kasvi ehtii tehdä uusia versoja, joilla se kukkii seuraavana vuonna.....joten sitten ihmiset menee ja leikkaa pensaan alas. Väärin! Tällä leikkaamisella tarkoitetaan juuri muotoon leikatun pensasaidan siistimistä, ei alasleikkausta. Alasleikkaus suoritetaan aina kasvin ollessa lepotilassa, muotoleikkaukset ja siistimiset kesällä.... Kirjoititkin siitä, että aita on aikanaan kasvatettu liian nopeasti nykyiseen korkeuteensa. On hyvä huomata myös se, että leikattavan pensasaidan leikkaukset aloitetaan heti ensimmäisten versojen lyhentämisestä, että aidasta tulee tuuhea aivan juuresta lähtien, eikä alhaalta laiha, päältä tuuhea...

    • puutarhuri

      Meillä on leikattu orapihlaja-aita n. pari-kolme vuotta sitten.
      Se leikattiin n. 10-15 cm pituiseksi..nyt se on jo n. 40 cm korkea. Se pitäisi leikata varhain keväällä..silloin, kun lumet ovat sulaneet..nyt voi vielä leikata, koska silmut eivät ole vielä auenneet. Ei saisi jättää liian pitkäksi..mitä lyhyempi tappi..sitä tuuheampi se on alhaalta asti..jos jättää esim. n. 20 cm:n tai pitemmät..silloinhan se jää siitä alempaa harvaksi.Siitähän se aina versoo, mistä se leikataan. Meillä oli todella vanha aita..kans yli 20 v. Se leikattiin moottorisahalla.

    • Anonyymi

      Pitääkö selvittää orapihlaja-aidan leikkauksen tarkemmat tiedot ja hinnat? www.kodinplaza.fi/ avulla vertaat alueesi yritykset yhdellä tarjouspyynnöllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      236
      3536
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3188
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      75
      2738
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      37
      2580
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      85
      2195
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      27
      1932
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1929
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1852
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      96
      1737
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1083
    Aihe