Ruuan alhainen natrium- ja kaliumpitoisuus

Anonyymi

Mitä tarkoittaa kissanruuassa alhainen natrium- ja kaliumpitoisuus? Mitä raksupaketin kyljessä pitäisi prosenttiosuus olla? Kuivaruuan olen ostanut eläinkaupasta. Kun seuraavan paketin ostan haluaisin tuohon kiinnittää huomiota. Ruuaksi keski-ikäinen kissa saa raaka-ravintoa, pieniä määriä kauraa ja kuivaruokaa.

1

607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kalium ja natrium ovat tärkeitä aineita elimistön toiminnalle. on tiettyjä sairauksia joissa näiden tasojen säätelyssä, siis ylimääräisen natriumin, kaliumin poistossa virtsan mukana on ongelmaa. alhaisen kalium- ja natriumtason ryuuat on näille sairaille tarkoitettuja.
      Suolaa, ja muuta natriumpitoista kissalle ei saa lisättynä normaaliin ruokaan, antaa. Ei suolaa, ei mitään kaliumvalmisteita. Kissa saa normaalista ruuastaan nämä tarpeelliset, ja jos on terve, säätely toimii.
      Fosforin liikasaanti taas ei ole hyvästä, etenkin munuaissairaan kissan kohdalla. Kiinnitä ruuissa huomiota hehkutusjäännökseen, sen pitäisi olla alhainen sapuskassa. Jos on korkea, on kalsiumia, fosforia yleensä liikaakin. (eli luujauhoa)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      160
      2720
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1736
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1461
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      42
      1457
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1143
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe