Aiemmin ei mitään ongelmaa.
Kesken käytön tuli näytölle ISO kuva, jossa oli neliönmuotoinen alue ja siinä punainen iso ruksi X päällä, Ensin luulin sen tarkoittavan "kosketusnäyttö ei ole enää käytössä", mutta tässä kannettavassa EI OLE kosketusnäyttöä. Seuraavaksi huomasin, että kannettavan integroitu touchpad (hiiren korvike) ei enää toimi.
Kokeilin buutata PC:n uudelleen, mutta ongelma ei korjaantunut. Liitin ulkoisen hiiren, ja ulkoinen hiiri toimii ihan OK.
MUTTA: uudelleenbuuttauksen yhteydessä huomasin jotain merkillistä:
Sisäänkirjautumisruudulla tuo integroitu touchpad toimii aivan mainiosti, mutta windowsin normaalin käytön aikana se ei toimi ollenkaan.
Kyseessä ei siis voi olla laitevika, koska silloin tuo integroitu touchpad ei toimisi siinä sisäänkirjautumisruudullakaan !
Katsoin windowsin laitehallinnasta "Synaptics PS/2 Port TouchPad" - mutta siellä lukee "Laite toimii oikein".
Kummallisinta on tämä:
Tässä kannettavassa (HP EliteBook 8560p) on hiirinäppäimet sekä touchpadin ylä- että alapuolella. Yläpuoliset napit toimivat edelleen, alapuoliset sen sijaan eivät.
Ja itse TouchPad ei siis enää reagoi kosketukseen mitenkään, poikkeuksena sisäänkirjautumisruutu, siellä tuo sama TouchPad tomii moittettomasti.
Mikä tällaisen vian saa aikaiseksi, ja miten tämän saa korjattua ?
Outo "hiiri"ongelma Win7:ssa (Touchpad Kannettavassa)
Anonyymi
1
180
Vastaukset
- Anonyymi
Hommaamalla parempi hiiri..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p416095Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2874996Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1594831Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1314640Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193867Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192394Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32178Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251772- 731762
- 2131446