Suuri tuli muutos Sopilän aikaan, nyt ei taida meillä henkselit kestää

Joka neljäs valtion euro tulee nyt velkahanasta. Sipilän aikaan, velkahana saatiin kiinni, jokin tippa vain tuli.

Sisäministeri puolue vihreätkin siellä nyt vaatii huumeista vapautettaevaksi rangaistuksista äänestäjilleen.

Lakkoiltiin 6 minuutin takia sekin maksoi miljardeja.
Neuvostoliiton prosesseista aina sanottiin, että "iso maa iso minuutti". Sitten on toinen sanonta, että "on tehty vennääks" tai "homma on ryssitty".
Kävi AY lakotkin kommunisti tyyliin, ei mitään hyötyä, haittaa vain työntekijöille, verraten entisiin sopimuksiin.
kts miten Valkovenajällä ainoa pääluottamusmies Poroshenko sanoi lakkoilijoille
"kassan kautta, se on lopputili, älkää tulko enää töihin".

Siihen kommunistit ja sosialistit on opetettu ja sen he osaavat: EU:n yhteishankintana tehtäviin maskikauppoihin ilmoittautumiseen meni kuukausi. Hyvä stm! Juna meni jo!

Tämäkin tapaus vain korostaa ja lisää yhteiskunnan epätasa-arvoa, joka sosialistisessa maassa tosiasiassa on: yltäkylläisyydessä elävä ylimystö, jolla on esim. maskit ja kansa, jolla ei ole. Kaikkein eniten kärsii vähäosaiset. Puheet on puheita, jotka tyhmä kansa nielee, mutta totuus on toinen. Se on melkoinen dilemma sosialismissa, jonka hyvyyttä kirkkain silmin selitetään.

Toinen esimerkki on valmiin soten kaataminen vuosi sitten tekaistuin syin. Asiaa tahallaan palloteltiin kommunistin johtaman ja demarinaisten koheltaman perustuslakivaliokunnan ja Kiurun johtaman sotevaliokunnan välillä. Hidastelua ja tekaistuja syitä. Omamielisiä "asinatuntijoita" tuotiin kerta toisensa perään jarruttaen ja vieden aikaa. Siinä ei annettu kansalle mahdollisuutta parempaan hoivaan, vaan sen pitää seisoa jonoissa ja olla nurisematta. Se on Rinteen, sittemmin Marinin, Kiurun ja Pekosen markkinamalli!

13

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sopilän esitykset kaatuivat yksi toisensa jälkeen.

      • Anonyymi

        Joita nyt palautetaan, kun muuta tietä ei ole nyt olevasta ahdingosta.
        Vihreitten huume myöteisyydellä ei maata rakenneta, ja kallimpine polttoaineineen, niin asuntojen lämmitykseen kuin muutenkin.

        Nyt Tarvittaisiin Sipilän oppeja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joita nyt palautetaan, kun muuta tietä ei ole nyt olevasta ahdingosta.
        Vihreitten huume myöteisyydellä ei maata rakenneta, ja kallimpine polttoaineineen, niin asuntojen lämmitykseen kuin muutenkin.

        Nyt Tarvittaisiin Sipilän oppeja.

        heinän kasvun tarkkailusta pästiin,
        nyt tarkkaillaan lehtien puttoomista,
        kohta alakaa kauhiat lumen tulon tarkkailu hommat,
        kyl tukkee pittee suaha,
        lapsilta vois ottoo,
        ja antaa vilijelijöille iltalypsynä,
        satamilijuunoo,
        niin kuin suuri uskonnollinen johtaja viimekskii...


      • Anonyymi

        Hyvä kun sinäkin sait edes jotakin sairaseläkeläinen Pankkolängvitsi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joita nyt palautetaan, kun muuta tietä ei ole nyt olevasta ahdingosta.
        Vihreitten huume myöteisyydellä ei maata rakenneta, ja kallimpine polttoaineineen, niin asuntojen lämmitykseen kuin muutenkin.

        Nyt Tarvittaisiin Sipilän oppeja.

        Katastrofiako sinä kannatat?


      • Anonyymi

        Homo-pekalla tyyris talo.
        Huumekko noin tuottavaa ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Homo-pekalla tyyris talo.
        Huumekko noin tuottavaa ?

        Saattaa hyvinkin olla..


    • Anonyymi

      Tavja edelleen komea pimu !
      Eikö olekkin Pankkolängvitsi ?
      Sinä siellä pankolla niin ihannoit kommari.

      • Anonyymi

        Vaippamajurilla iso ratas hakkaa tyhjää. Ei voi ainakaan mielikuvituksen puutteesta moittia.


    • Anonyymi

      Suomen maataloustuet olivat jälleen kerran ylivoimaisesti Euroopan korkeimmat suhteessa sektorin tuottamaan arvonlisään. Jokaista maatalouden tuottamaa euroa kohden maksettiin tukia lähes kaksi euroa...

      Suomen kansallisen tukipolitiikan lähtökohdaksi on lestakepulien toimesta otettu maanviljelijän oikeus harjoittaa kannattamatonta liiketoimintaa eli suomalaisilla maanviljelijöillä ei ole ollut tarvetta kehittää toimintaansa muiden eurooppalaisten viljelijöiden tavoin.

      • Anonyymi

        Turhaan ei pankkoagrikommunisteista puhuta.


    • Anonyymi

      Ei liene Pastapölhöllä omantunnon tuskia valheidensa levittelyssä, koska rauhanyhdistykseltä saa aina synnit anteeksi.

      Esitäpäs todiste siitä, että velkahana saatiin muka Sipilän hallituksen toimesta kiinni. Viimeinen budjettikin noin puolitoista miljardia alijäämäinen. Vai että joitakin tippoja tuli..... Ne tipat lienevät oman eturauhasvaivasi syytä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      448
      2866
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      103
      2108
    3. 167
      1682
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      92
      1574
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1556
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1258
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1124
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      52
      1100
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      972
    10. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      942
    Aihe