Suomen talous nousuun näin...

Suomen on lopetettava tukemasta yrityksiä, jotka maksavat veronsa ulkomaille ja käyttävät lähtökohtaisesti ulkomaisia työntekijöitä.

Kumpikin maksaa verot ulkomaille, ei mitään järkeä!
4170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En+aivan+usko,+että+suomen+talous+nousee+suosta+yrityksiä+himoverottamalla.Ongelmana+suomessa+on+myös+pääoman+puute,+kukaan+ei+sijoita+liiketoimintaan,+tai+työhön,+jos+sen+tekeminen/taloudellinen+hyöty+on+olematonta.Päinvastoin,+yrityksiä+ja+työntekemistä+pitäisi+verottaa+vähemmän.+Esimerkkinä+vaikka+Irlanti.+Aikanaan+köyhin+eurooppalainen+maa.+Jopa+niin+köyhä,+että+käyttivät+hevosia+kulkupeleinä,+kerrostaloalueella.Irlannin+yritysverotus+on+erittäin+pientä,+nimellinen+12,5%,+mutta+käytännössä+aika+lähelle+0%.+Mitä+tällä+on+sitten+saatu+aikaan,+taloudellinen+hyvinvointi,+erittäin+korkea+BKT.+hyvä+työllisyysaste.Finanssikriisi+oli+paha+Irlantilaisille,+jossa+tuli+suurin+BKT:n+lasku,+mutta,+koska+työn+teettäminen+on+edullista,+se+maa+nousi+nopeasti+kuopastaan.Nyt+Irlantilaiset+vastustaa+EU:n+masinoimaa+verotusjärjestelyä,+eikä+halua+nostaa+yhteisöveroaan,+kun+tietävät,+että+ei+ole+kannattavaa+himoverottaa+työn+tekemistä+ja+yrittämistä.

Äänestä

Lisäksi pitää pyrkiä eroon vuokratyöfirmoista, jotka myös ovat usein ulkomaisessa omistuksessa ja vuotavat pääomaa Suomesta ulkomaille.
Pitää palata takaisin siihen, että työntekijät ovat suoraan yrityksen palkkalistoilla, mutta työsopimuksia voi viilata joustavammaksi.

Ja tätä sairasta raskasta verotusta on aivan pakko keventää, että tämän maan talous tervehtyisi. Tappoverotus on tappanut kotimaisen kulutuskysynnän lähes kokonaan, ei täällä juuri ruokakauppoja kummempia liikkeitä ole, kun kellään ei ole varaa mihinkään "ylimääräiseen".

Kalliit asumiskustannukset on myös yksi paha talouden riippakivi, kun sekin syö raskaasti verotetuista tuloista leijonanosan, eikä jää muuhun elämiseen kovin paljoa, ja säästöön ei jääkään enää mitään! Ostele siinä sitten jotain osakkeita, millä rahalla perkele??!!

Äänestä
  • mistä+verotetaan+sairaasti?ole+hyvä+ja+kerro+;)kenen+verotusta+voisit+nostaa+ja+kenen+alentaa?(esim.+pääomatuloa+1€+vero+30%+onko+tämä+oikein+tai+1.000.000€+veroa+vain+29%+kaikki+alle+2500€+vuodessa+pitäisi+olla+verovapaata)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    mistä+verotetaan+sairaasti?ole+hyvä+ja+kerro+;)kenen+verotusta+voisit+nostaa+ja+kenen+alentaa?(esim.+pääomatuloa+1€+vero+30%+onko+tämä+oikein+tai+1.000.000€+veroa+vain+29%+kaikki+alle+2500€+vuodessa+pitäisi+olla+verovapaata)

    esimerkiksi+polttoaineiden+verotus+on+aivan+sairasta.+Jo+90-luvulla+bensiinilitran+hinnasta+75%+oli+veroa!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomen on lopetettava tukemasta yrityksiä, jotka maksavat veronsa ulkomaille ja käyttävät lähtökohtaisesti ulkomaisia työntekijöitä.

Kumpikin maksaa verot ulkomaille, ei mitään järkeä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu