Mahtaako kukaan muistaa tämän vanhan venäläis-/neuvostoanimaation nimeä tai jopa tietäisi mistä se lötyisi?
Eli tässä animaatiossa taulujen hahmot heräävät henkiin. On nuohoojapoika ja paimentyttö jotka haluavat olla yhdessä, tiellä on keisari/kuningas joka haluaa tytön itselleen.
Animaatiossa keisari oli ensin kierosilmäinen, 'oikea' ihminen (ei siis henkiin herännyt taulu), joka maalautti itsestään muotokuvan. Keisarilla oli oikeasti kierot silmät mutta hän pakotti taiteilijan maalaamaan muotokuvalleen 'suorat' silmät. Myöhemmin, kun muotokuvan keisari herää henkiin, tämä tappaa kierosilmäisen keisarin ja ottaa tämän paikan.
Ison osan animaatiota keisari jahtaa tyttöä ja poikaa pitkin kaupunkia/linnaa ja jopa lähettää ison robotin näitä metsästämään.
Enempää en animaatiosta muista, kaikki vihjeet/vinkit ovat tervetulleita!
Vanha venäläis-/neuvostoanimaatio?
1
184
Vastaukset
- Anonyymi
Hei
Muistan itsekin että olisin joskus katsonut tuollaisen animaation. Silloin yhdessä vaiheessahan noita neuvostoaikaisia animaatioita esitettiin myös Suomessa.
Tuolta linkistä löytyy lista missä on lueteltuina noita animaatioita. Kaikkia siellä ei tietenkään ole, mutta aika paljon sellaisia mitä silloin tuli lapsena katsottonuna. Toivottavasti on joku noista :)
https://www.imdb.com/list/ls026539804/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3211250- 578990
- 1375435
- 1443734
- 693638
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373599- 403328
- 592675
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak712387- 331923