Kymsote ohjaa vanhukset saunan taakse

Anonyymi

Nyt pitäisi laatia Haminan viisaalle johdolle kunniaristi anfalttiin, kun hinkusivat Kymsoten syliin. Pian Haminassa ei ole terveys- ja hoivalalveluina muuta kuin apteekki ja hautaustoimisto. Kihot itse kai itse menevät Hollywoodiin vanhenemaan ja Las Vegasiin kuolemaan. Mutta sitä ennen tulee luonnollisesti tilattua kaupunkiin vielä monta vetonaulaa järjen arkkuun.

7

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      joo mutta noi sulkemiset tarkottaa vaan ikäloppuja ja jotaki muita turhia systeemejä että kehitys voisi mennä eteenpä

    • Anonyymi

      Sauna on jo purettu

    • Anonyymi

      Kymsote lisää ikääntyvien kotiin vietäviä palveluita Kotkassa ja kaikissa muissakin Kymenlaakson kunnissa
      — Jorma Haapanen: ”Meillä on paapomisen ja ylipalvelun kulttuuri”

      Olen kehoittanut Haapasta jalkautumaan vaikkapa viikoksi ruohonjuuritasolle kotihoitajan työpariksi niin näkee tilanteen kaameuden, ei vaivautunut edes vastaamaan.

      • Anonyymi

        Nykyinen halpamaisuus tulee vielä kalliiksi. Johtajat eivät tiedä edes mikä on ruoho ja mikä juuri.
        Näille onnettomille maksetaan korkeaa palkkaa visioista.


    • Anonyymi

      Jorma Haapanen on Kymsoten Anne Berner. Viimisen päälle uudistaja, anteeksi alasajaja.

    • Anonyymi

      Miksi myös yhteisillä varoilla ylläpidettävien toimintojen ohjaksissa on niin usein täysin epäpätevää porukkaa? Isot pomot ottavat mallia Amerikasta melkein kaikessa ja pikkupomot myötäilevät ja tukevat näitä naurettavia hölmöjä. Kohta on koko haskapasa kasassa, kun järki ei ole minkään arvoista. Jatkuva muutos ja mahdollisimman sekavat systeemit ovat kai tavoittelun arvoisia asioita nykymaailmassa. Ja tietenkin ne jotka toteuttavat näiden kahelien laatimaa työkuviota, yrittävät selvitä kuka mitenkin, sillä useilla on vielä (toistaiseksi) jonkinlainen työmoraali, eläviä olentoja kun ollaan hoitamassa.

      • Anonyymi

        Samaa ihmettelen. Kuka näitä valitsee virkoihin, me vai? Me ainakin maksamme nuo kaikki uudistukset, vehkeet ja "visiot". Sattuu vielä tämä kulttuurimme olemaan oikea jurottavien umpioiden onnela, niin ei edes vaadita muuta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3017
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      70
      2547
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2344
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      34
      2052
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1446
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1376
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1373
    8. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1259
    9. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1254
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1231
    Aihe