Sillä nopeudella ei kuitenkaan päästä edes Maan vetovoiman piiristä pois koska se vaatii n. 11,2 km:n nopeuden. Tämä siis vaaditaan että pääsemme Kuuhun.
Aikamoista paukkubensaa on pojilla raketeissaan sano.
USAn induktiotykki ampuu jopa 350 km:n päähän ja kehittää huiman 3 km /s lähtövauhdin.
14
59
Vastaukset
Korjaus.
Maan vetovoimapiiristä poispääsyyn vaaditaan 11.2 km / s nopeus.....- Anonyymi
Tuokin on yksi suurimpia salaliittoja, oikeasti tuo on tosiaan 11,2km tunnissa - ihan vain sen takia ettei kaikki banaanivaltiot mene kuuhun. Tarina kertoo että eräs porin martta olisi lentänyt satelliitiksi pelkillä peräkaasuilla.
Kiinnostuneille vielä muita nopeuksia joita NASAn vehkeiden on kehitettävä päästäkseen avaruuden ihmeellisyyksiä tutkimaan:
- Aurinkokunnan vetovoimasta irti päästäkseen täytyy massan kehittää min. 42,1 km/s- nopeuden (Voyager- luotain). Tätä kutsutaan kolmanneksi kosmiseksi nopeudeksi.
- Auringon pinnalta suoritettavaan pakoon tarvitaan jo 617,5 km/s oleva nopeus.
Nämä tulokset on saatu avaruustiedemiesten tarkkojen kolmio- väri-sekä lasermittaustöiden tuloksina.- Anonyymi
Mitä ihmettä, et kai s...a ole lukenut jotain tietokirjaa!
- Anonyymi
Rakettimoottorit ovat tehokkaita. Vai yrittääkö nasupelle taas vihjailla idioottimaisia valheitaan?
- Anonyymi
Älä tuhlaa aikaa tuohon aivokuolleeseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä tuhlaa aikaa tuohon aivokuolleeseen.
Perkeleenmoiset rakettimoottorit oli jo 1969 kun Kuuhun mentiin.
Lähtökiihtyvyys ei toki ollut kummoinen ettei ukkelit litistyisi mutta se jatkokiihtyvyys oli sitten melekoista.
Jos supertykki ampuu 3 km/s niin nämä paukkumoottorit kehittivät jo silloin nelinkertaisen nopeuden.
On se perkeleenmoista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perkeleenmoiset rakettimoottorit oli jo 1969 kun Kuuhun mentiin.
Lähtökiihtyvyys ei toki ollut kummoinen ettei ukkelit litistyisi mutta se jatkokiihtyvyys oli sitten melekoista.
Jos supertykki ampuu 3 km/s niin nämä paukkumoottorit kehittivät jo silloin nelinkertaisen nopeuden.
On se perkeleenmoista.Kun kiihdytetään useita minuutteja koko ajan vähenevää massaa koko ajan ohentuvassa kaasukehässä niin saavutetaan melkoisen isoja nopeuksia.
- Anonyymi
Tuot mieleen niiden Rautatie-kirjan maalaistollukoiden ihmetyksen, pelon ja epäuskon kun näkivät ensimmäistä kertaa höyryjunan. Istuivatkin kyydissä kieli keskellä suuta penkistä kiinni pitäen, etteivät putoa, kun vauhtia oli hurjat 40 kilometriä tunnissa. Kirja ei kertonut leuhkivatko matkasta naapureille, ja väittivätkö ämä kaikkea valheeksi ja VR:ää salajuoneksi jolla kerätä veromarkkoja ja tuottaa vastineeksi kömpelösti maalattuja postikortteja.
Juhani Ahon Rautatie on toki klassikko ja oikein riemastuttava parodiakertomus onkin. Suosittelen kaikille.
Siirrän ajatuksenne matkailusta nykypäivään jossa matkaajalle syötetään mielikuvia jotka eivät olekaan todellisia:
https://www.youtube.com/watch?v=Agr08fRFPMI
- Anonyymi
Minäkin onnistun pakenemaan pinnalta. Sitä kutsutaan hyppäämiseksi. Pitää aika surkea kissanpierurakeetti olla jos ei samaan pysty. 😂😂😂
- Anonyymi
Lieneekö moinen raketti ollenkaan? Ainakin uutenavuotena ostetut raketit tuppaa selviämään maanpinnan yläpuolelle. Lentäisivät vaikka kuinka korkealle jos vaan polttoaine riittäisi.
- Anonyymi
Jules Vernen tarinassa kuuhun matkattiin nimenomaan tykin ammuksella. Jättimäisellä tykillä ammuttiin suuri luoti jonka sisällä sitten astronautit matkustivat. Tosin suuri kiihtyvyys olisi tappanut matkustajat jo alkuunsa, puhumattakaan osumasta kuuhun.
Kun kehitettäisiin sellainen induktio ase, jolla voisi kiihdyttäää aluksen niin suureen nopeuteen että se pääsee kiertoradalle tai vaikka kuuhun. Joskin tykin "piipun" tai tuon magneettiradan tulisi olla hyvin pitkä jotta kiihtyvyys ei olisi astronauteille tappava. Aluksessa pitäisi silti olla myös perinteiset rakettimoottorit joilla sitä voidaan ohjata ja saada se laskeutumaan turvallisesti vaikkapa sinne kuuhun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m483682Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163585Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3983361Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o793174Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä362969Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582458- 502255
- 972132
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise141989Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181979
