Erään varsinkin kesäisin aika vilkkaan soratien ojan varsissa oli paljon. Jopa tien puoleisessa reunassa. Kummasti ne olivat kadonneet juuri ennen kuin myynti-ilmoitus tuli faceen.
Vastaukset 3
- Anonyymi
Hienoa hiekanpölyähän niissä voi olla jos keruuetäisyys tiehen on alle 15 metriä. Vielä vuosituhannen vaihteessa varoteltiin tienvarsimarjojen lyijystä. Olin itse mukana projektissa, jossa selvitettiin sammalten (kerros- ja seinäsammal) lyijypitoisuuksia. Nopeasti laski sammalten lyijypitoisuudet, kun polttoaineen lyijystä luovuttiin ... 1994 taisi olla viimeiset lyijytankkaukset. En näe, että normiliikennöidyn soratienpenkoilta kerätyt marjat aiheuttaisivat muuta terveyshaittaa kuin korkeintaan ylimääräistä hampaiden kulumista.
- Anonyymi
Poimija puhuu!
- Anonyymi
Sienet voi myös huuhdella kylmällä vedellä, ennen käyttöä, mutta ei suositella teiden varsilta keräämistä, eikä muiltakaan likaisilta paikoilta. Se on eri asia, jos syöjä on poimija itse ja päättelee, ettei riskejä ole, mutta älkää myykö likaisia sieniä teiden varsilta poimittuja. Pilaatte puhtaiden sienten ja marjojen poimijoiden maineen. Lapsetkin voivat syödä niitä sieniä, joten ei teidenvarsilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531077Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562