Palataan Sipilän aikaiseen malliin

Olisi silloin ollut älyä oppositio -demareilla se hyväksyä, niin olisi harppaus kuljettu nyt samaan uudelleen alkavaan.

Työttömien arkea ravistellaan perusteellisesti lähivuosina, ja he joutuvat opettelemaan aivan uudet pelisäännöt.
Hallitus on esitellyt julkisuudessa yksilöllisen työnhaun malliaan, mutta ennen sen voimaantuloa työllisyyden hoito siirretään laajasti valtiolta kuntien harteille.

Ensi vuonna alkavat työllisyyden kuntakokeilut, joihin siirretään suurin osa työttömistä työnhakijoista.
Kokeiluun päätyvät kaikki pitkäaikaistyöttömät, nuoret ja maahanmuuttajat. Ansiosidonnaista etuutta saajien asiat hoidetaan edelleen TE-toimistoissa.

Työministeri Tuula Haatainen (sd.) visioi työ- ja elinkeinoministeriön tilaisuudessa (siirryt toiseen palveluun)
https://yle.fi/uutiset/3-11555815
-että työvoimapalveluissa tehdään nyt ajattelun muutos kontrolloinnista kohti auttamista. Uusi työnhaun malli ja kuntakokeilu ovat osa hallituksen työllisyyspalveluiden uudistusta.


En ole n viikkoon täällä ollut. Olemme mökkeilleet viikonpäivät nyt putkeen. Sää ollut mitä mainioin, tietenkin tuuletkin siihen kuuluu,kuin sateekin, mutta syksyksi ollut lämmintä, joka näkyy yhä jatkuvan.
Kalaa tullut, että pitänyt jo pyydyksiä rajoittaa. Emme toki kuitenkaan kalaa syö jokapäivä, siinä muutakin lihaa ohella. Paluumatkalla kävimme tutussa maalaistalossa ostamassa heidän liha tuotteitaan, siitä osa säilykkeeksi, se mainio kun säilyy jopa 10 vuotta. Tulee mieleen lihaa laitettua, että jos jokin selkkaus iskee, miten kaipungeissa pärjätään ?
Tuskin vasemmistokaan enää vallankumoustaan tekee, kun tukea ei ole ulkomailta kuten 1918. Mutta, huomattiin että jos jokin koronan tyyppinen iskee myöhemmin rajumpana, jos nyt tästäkään selvitään kunnialla. Oletus olisi, että tämä menee ohi kesään mennessä ?
Se on ruuan puute sitten marketeissa,ilman Ay-liittojen lakkojakin.

Varmaan monet työtä laistaneet jaksamisongelmien takia eivät voi työhön osalllistua, kun jos ollaan työssä, silloin ei olla työttömänä.
Kun näyttää joillekin jokin saavatus olevan, kun ollaan työstä irtaannuttu.

"Aktiivimalli 2 nousi kuolleista", sanoo työttömien etujärjestö – miksi Sipilän hallituksen inhokki kelpasi vasemmistolle nyt?
Vasemmistovetoinen hallitus hyväksyi nyt työllisyysmallin, joka porvarihallituksessa kaatui sen vastustukseen.
Marinin hallituksen keskiviikkona esittelemässä yksilöllisen työnhaun mallissa on erittäin paljon samoja piirteitä kuin Sipilän hallituksen kaatuneessa aktiivimalli 2:ssa.

Vaikea sitä on kieltää: pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen tärkeimmässä työllistämiskeinossa eli "yksilöllisessä työnhaun mallissa" sekä Juha Sipilän (kesk.) hallituksen "omaehtoisen työnhaun mallissa" (jota myös aktiivimalli 2:ksi kutsutaan) on paljon samaa.
– Kuolleena syntynyt ajatus heräsi kuolleesta – ”aktiivimalli 2”, summasi Työttömien Keskusjärjestön toiminnanjohtaja blogissaan.

Nämä työttömyyden turjujien vakio vastustajat tulee pääosin vasemmistoliitosta;
https://actionnetwork.org/petitions/kumotaan-aktiivimalli-2

Työ on ollut ja on meille tärkeä kanava, niin moneen asiaan.
Yhä vieläkin kokoonnutaan silloin tällöin -työkaverit, joko järjestöjen puitteissa tai muuten. Myös -juhla tai -suru tilaisuudet joissa ollaan sankoin joukoin mukana muistelemassa työkaveriamme. Viimmeksi ennen mökille lähtöämme olimme surutilaisuudessa, täällä varmaan seniori kapteeni sen tietääkin ?

13

<50

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vielläkään kukaan ei kyllä ymmärrä, että miten työttömien ja vähäosaisten tarkoitushakuinen kurmoottaminen muka lisäisi työpaikkoja Suomessa.

      ...muut kuin omilla aivoillaan ajattelemaan kykenemättömät sipilistiagendojaan jauhavat wannabekokoomuslaiset lestakepulit tietysti...

      • Anonyymi

        Ei nyt aina ole tavoite olla työssä, jos henkilökohtaisesti olet sen laistanut, miksi muidenkin tulisi olla työttömänä ?
        En sinua ymmärrä kun tuota työn laistamis kirjoituksiasi viljelet. Jos sairas ollaan, jota ilmeisesti olet, ainakin henkisesti, niin ei kohdallasi varmaankaan työ ole ollut päällimmäisenä.


      • Anonyymi

        Oletko joskus ollut kommunistinuori ?
        -vaikutat !


      • Kurmoottamista on sitten se kun hyvinvointiyhteiskunnalta loppuvat rahat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei nyt aina ole tavoite olla työssä, jos henkilökohtaisesti olet sen laistanut, miksi muidenkin tulisi olla työttömänä ?
        En sinua ymmärrä kun tuota työn laistamis kirjoituksiasi viljelet. Jos sairas ollaan, jota ilmeisesti olet, ainakin henkisesti, niin ei kohdallasi varmaankaan työ ole ollut päällimmäisenä.

        Hyvin huomaa, että tupailloissa pienestä pitäen aivonsa pehmentäneilä lestakepuleilla on kieroutunut ajatusmaailma, että suurin osa, lähes kaikki, työttömistä on muka tahallaan työttömänä.


    • Anonyymi

      Sipilän hallituksen omatoimisen työnhaun malli ja Marinin hallituksen työvoima palveluiden malli sisältävät selkeitä yhtäläisyyksiä. Omatoimisen työnhaun malli / Sipilä työvoimapalveluiden malli / Marin
      Mitä työnhakijalta edellytyään? 0–4 hakemusta / kk 0–4 hakemusta / kk
      Mitä, jos edellytykset eivät täyty? 1. kerta: muistutus 1. kerta: huomautus
      2. kerta: 10 päivän karenssi 2. kerta: 5 päivän karenssi
      3. kerta: 20 päivän karenssi 3. kerta: 10 päivän karenssi
      4. kerta: 12 viikon työssäolovelvoite 4. kerta: 12 viikon työssäolovelvoite

      • Anonyymi

        Muistutus ja huomautus -mikä ero ?


    • Anonyymi

      Vastustaako Kiuru yhä? Kommari Lapintie ei ole enään vastustamassa.

    • Anonyymi

      Hallilla alkaa suurkatapultti olla valmiina laukaisuun.

    • Anonyymi

      Saattaa vielä käydä kesken kaiken, että Sanna Marin loikkaa vihreisiin, kun selvästi on sitä aatekantaa, jonka itsekkin sanoi.

      • Anonyymi

        Voi olla, että hän loikkaa johonkin muuhun...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi olla, että hän loikkaa johonkin muuhun...

        Sanoi Sanna että ensin meinasi liittyä vasemmistoliittoon tai vihreisiin, mutta valitsi kuitenkin SDP:n.


    • Anonyymi

      Keskusta tukee nykyistä hallitusta...!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe