Jos Jumala on, nii siunaahan se homoliitotkin

Anonyymi

Jumala ei siunaa homoliittoja

Arto777

Aivan turhaan on homoväen mennä kirkossa naimisiin, koska Jumala ei näitä liittoja siunaa. Jumala siunaa vain miehen ja naisen väliset avioliitot.

12

100

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jumala ei koskaan siunaa syntiä ja homostelu on syntiä.

    • Anonyymi

      Jumala ei siis siunaa uusia avioliittojakaan, liitto on tarkoitettu elinikäseksi ja perinteinen luterilainen opetus on ollut vuosisadat tuolla kannalla vaan ovat lipsuneet jopa konservatiiviset "perinteisen uskon" kannattajat pahasti tuosta kannasta pois! Ja jopa puolustavat uusia vihkimisiä

      Kun pidetään perinteestä kiinni niin pidetään sitten todella kaikki eikä lipsuta siinä mikä itselle soveltuu - on jo likaa muuteltu, rivi seurakuntalainen ei taida olla edes kärryillä siitä miten paljossa on menty muuttelemaan perinteistä uskoa kirkossakin vaan kuvittelee että aina on ollut kaikki se sallittua mikä nytkin on - mutta kovin avaraksi on mennyt.

      • Jeesuksen sana tähänkin päivään.

        Luukas 16:18
        Jokainen, joka hylkää vaimonsa ja nai toisen, tekee aviorikoksen, ja samoin tekee aviorikoksen se, joka nai miehensä hylkäämän naisen.


      • Anonyymi
        ArtoTTT kirjoitti:

        Jeesuksen sana tähänkin päivään.

        Luukas 16:18
        Jokainen, joka hylkää vaimonsa ja nai toisen, tekee aviorikoksen, ja samoin tekee aviorikoksen se, joka nai miehensä hylkäämän naisen.

        Kenelle näitä laittelet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kenelle näitä laittelet?

        ArtoTTT

        Kyllähän se sinuakin kiinnosti, onhan hyvä tietää mitä Jeesus opetti, kun yleinen luulo tuntuu olevan että jotain muuta.


      • Anonyymi

        Kukin asia on sitä, mitä se perinteisesti on ollut. Sen muuttaminen muuksi on valhetta.

        Luterilaisuus on jo n. 500 vuotta sitten perustettu Jumalan sanalle ja Kristuksen sovitustyölle, luterilaisuus myös sisältää tietyn teologian: tiettyyn, nk. tunnustukseen perustuvan opin, sekä asiat, jotka se kieltää.

        Se, mikä vähänkin poikkeaa tästä alkuperäisestä opista, ei ole luterilaisuutta. Näin on kaikkien, tietyllä tavoin nimettyjen asioiden laita.

        Jonkin muun esittäminen luterilaisuutena kuin ainoastaan itse luterilaisuuden on jopa rikos: perätöntä, petos ja valhe.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukin asia on sitä, mitä se perinteisesti on ollut. Sen muuttaminen muuksi on valhetta.

        Luterilaisuus on jo n. 500 vuotta sitten perustettu Jumalan sanalle ja Kristuksen sovitustyölle, luterilaisuus myös sisältää tietyn teologian: tiettyyn, nk. tunnustukseen perustuvan opin, sekä asiat, jotka se kieltää.

        Se, mikä vähänkin poikkeaa tästä alkuperäisestä opista, ei ole luterilaisuutta. Näin on kaikkien, tietyllä tavoin nimettyjen asioiden laita.

        Jonkin muun esittäminen luterilaisuutena kuin ainoastaan itse luterilaisuuden on jopa rikos: perätöntä, petos ja valhe.

        Lisään: ei ole olemassa mitään nk. "kulttuuriluterilaisuutta". Tämä on valheellinen sana.

        Luterilaisuus on yksistään uskonnollinen: uskoon ja evankeliumiin perustuva kristillinen seurakunta eli kirkko. Joka ei usko eikä tunnusta Raamatun evankeliumia "niinkuin on kirjoitettu", ei tarkkaan ottaen ole uskoltaan luterilainen, vaikka kuuluisikin kirkkoon. Näitä henkilöitä en ymmärrä yhtään ja pidän jopa rikollisina.

        Itse en kuuluisi mihinkään sellaiseen yhteisöön, jonka oppia en hyväksyisi, vaan eroaisin ja olen eronnutkin. Jäämällä sisälle ja pyrkimällä vahingoittamaan kirkon (minkä tahansa yhteisön omaa) alkuperäistä, kristillistä olemusta, syyllistyy jopa melkoiseen syntiin, rikokseen Jumalaa vastaan (vaikkei itse Jumalaan uskoisikaan).


    • Anonyymi

      Joka tapauksessa papeilla säilyy edelleenkin Suomen lakien mukaan oikeus vihkiä myös homopareja.

      • Anonyymi

        Jos joku papinkaavussa vihkisikin homoparin, hän samalla kieltäisi Jumalan sanan, eikä näin ollen olisi kristillinen "pappi" ensinkään.

        Homoparia ei voi vihkiä kristillisesti, samoin kuin ei muutakaan sateenkaarijengiä: pedofiileja, eläinten raiskaajia jne. Jos nk. "pappi" vihkisikin nämä "Suomen lain" mukaan, hän kuitenkin rikkoisi Raamatun sanaa. Tähän epäraamatullinen naispappeus johti. Myöskään naispappi ei voi olla Jumalan pappi, vaan toimii ainopastaan ateistisen "demokratian" pohjalta.

        Näiden ateistien, jo n. 50 vuotta sitten aloittama antikristillinen päämäärä on jo saavutettu. Virallisen vihkimisenhän he Suomen lain mukaan voivat suorittaa, mutta Jumala Itse ei liity asiaan mitenkään. Siksi sekä naispappien toiminta tai esim. homojen vihintä ainoastaan on hajoittanut kirkkoa, sillä kristilliseen kirkkoon nämä eivät kuulu. Jumala Itse sanassaan kieltää heidät, antikristityt Isän Jumalan / Kristuksen / Pyhän Hengen puhtaan seurakunnan viholliset.


    • Anonyymi

      Jumala siunaa vain miehen ja naisen avioliiton, koska Hän tämän asetti aikoinaan.

      Mitään muita satoja mitä kummallisimpia ihmisten keksimiä liittomuotoja Jumala ei todellakaan siunaa.

    • Anonyymi

      Jumala siunaa tietysti sen mitä ihmiset uskovat Jumalan siunaavan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      56
      1254
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      18
      877
    3. 68
      752
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      64
      738
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      708
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      704
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      635
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      595
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      580
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      549
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      528
    12. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      506
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      502
    14. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      483
    15. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      72
      456
    16. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      445
    17. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      444
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      441
    19. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      427
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      36
      427
    Aihe