Kuinka juhlistaa ylipainoiseksi päädyä?

Noin kolmen viikon kuluttua painoindeksi on alle 30. Kuinkakohan tuota juhlistaisi kun Sirdaludin kanssa ei voi käyttää alkoholia ja syömäjuhlat eivät tässä tilanteessa ole hyvä idea?

9

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voihan pitää sellaiset terveelliset syömäjuhlat, smoothieta, salaattia ym.
      Sellaista mitä muutenkin syö laihduttaakseen.
      Niistäkin eväistä saa varmaan loihdittua jotain parempaa ja vaikka kauniin näköistä.
      Katat pöydän kauniisti ja teet upeita annoksia.

      • Ei ole edes pöytää eikä blenderiä duunikämpässä. Voisi tosissaan sijoittaa johonkin kalliiseen mutta terveelliseen ruoka-aineeseen. Voisi vääntää riimihärkää ja sienikastiketta kun torilla käy myyjä, jolla on erinomaista nautaa.


    • Anonyymi

      Pitääkö välttämättä syödä? Miksi sitä mielihyvää ja juhlatunnelmaa pitää hakea ruoasta ja syömisestä?
      Itse kyllä keksisin jotain mukavaa ja vähän vaikka ylellistäkin, pientä hemmottelua itselle. Sellaista mitä arjen aherruksessa ei tule tehtyä. Mieti mikä olisi sellaista!
      Nostaa kummasti mielialaa ja antaa potkua jatkaa terveellä tiellä!
      Onneksi olkoot muuten saavutuksestasi!

      • Yleensä olen juhlistanut merkittäviä tapahtumia ostamalla keittiötavaraa mutta nyt niitä on liikaakin ja duunikämpässä on varsin vähän säilytystilaa niin tuo mahdollisuus ei ole oikein mahdollisuus. Kotiin ostanen kumisen leikkuulaudan jossain välissä.

        Jonkun objektiivin voisi ostaa tai kengät. Tai siivoututtaa kodin siivoojalla. Jälkimmäinen voisi olla paras vaihtoehto.

        Yllättävän hyvin ja helposti on kyllä painonpudotus sujunut tänä vuonna. Korona kestänee vielä kuukausia joten painonpudotuskin jatkunee ja uudessa duunissa saa salaattilounaan 5€ hintaan niin aika kevyesti mennään vuosi ja 2 kk ja sitten Espanjaan kahdeksi kuukaudeksi kielikurssille.


    • Anonyymi

      Laita nettiin kaksi kuvaa, jossa olet a) ennen laihdutusta ja b) nyt. Postaa linkki tänne.

    • Anonyymi

      »Noin kolmen viikon kuluttua painoindeksi on alle 30. »

      Oma uniapnealääkärini sanoi, että pääseen uusiin tutkimuksiin sitten, kun laihdutan painoon (pituus - 100) 10 kg, jossa pituus on senttimetreinä. Se vastaisi minulla painoindeksiä 27,77. Se on minun tavoitteeni.

      • Minä laihdutan minkä verran pystyn sellaisella dieetillä jota voin noudattaa loppuelämäni. Voi olla että joskus nutraan ja ateriakorviketta pakkaan ulkomaanreissukassiin aina. Myös soijaproteiinirouhetta. On siellä kokkiveitsikin 4", leikkuulauta mini, Sisteman mikrokuppi ja mandoliini. Kuutioijaa harkitsen ja Sisteman mikrolautasta. Höyrytysalustaakin voisi harkita.

        Epäilisin että 10 kg voisi vielä lähteä mutta koronan jälkeen alkaa massakausi kun pääsee taas punttisalille. Voi tosin olla että lihasta ei tule niin helposti kuin ennen.


      • Anonyymi
        hvp27 kirjoitti:

        Minä laihdutan minkä verran pystyn sellaisella dieetillä jota voin noudattaa loppuelämäni. Voi olla että joskus nutraan ja ateriakorviketta pakkaan ulkomaanreissukassiin aina. Myös soijaproteiinirouhetta. On siellä kokkiveitsikin 4", leikkuulauta mini, Sisteman mikrokuppi ja mandoliini. Kuutioijaa harkitsen ja Sisteman mikrolautasta. Höyrytysalustaakin voisi harkita.

        Epäilisin että 10 kg voisi vielä lähteä mutta koronan jälkeen alkaa massakausi kun pääsee taas punttisalille. Voi tosin olla että lihasta ei tule niin helposti kuin ennen.

        ” Minä laihdutan minkä verran pystyn sellaisella dieetillä jota voin noudattaa loppuelämäni.”

        Minkälainen on ruokapäiväsi nykyisin?


      • Anonyymi kirjoitti:

        ” Minä laihdutan minkä verran pystyn sellaisella dieetillä jota voin noudattaa loppuelämäni.”

        Minkälainen on ruokapäiväsi nykyisin?

        Kello 7 aerocaputsino ruisleivällä jossa kevytmajoneesia ja yleensä kasviksia. Puolilta päivin kaurapuuro hedelmäsoseella tms.. Töitten jälkeen kaksi olutta ja pari tuntia sen jälkeen päivällinen eli keittoa tai kastiketta. Iltapalaksi usein raejuustoa tai rahkaa. Hiilihydraattia bulguuri, täysjyväleipä ja täysjyväpasta. Keitoissa ja kastikkeissa papuja. Pääasiallinen liha broileria.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      260
      9171
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      310
      6377
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1440
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1341
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1121
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      83
      1062
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      925
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      808
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      716
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      708
    Aihe