Mitä mieltä arvoisat lukijat olette seuraavasta. Markettien pihoilla (ja muuallakin) missä riittää peruuttelua ruudusta ym. käytän vilkkua esim. peruuttaessani ulos ruudusta. Jos peruuttaessani käännyn oikealle, vilkku oikealle.Se vilkkuvalo peruutusvalon kanssa lisää näkyvyyttä. Kolhimisia sattuu ko. paikoissa tosi paljon. Kokeilkaa.
Ei se kovin yleistä ole mutta laki ei ainakaan kiellä.
Ei se kovin yleistä ole mutta laki ei ainakaan kiellä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitä jos heillä nyt menee suoni poikki pääkopassa kun tuollaisia edes ehdotat :o Antaa heidän ensin opetella se vilkun käyttö noin yleisesti edes niin sitten voimme taas yrittää nostaa tasoa :)
...on vallan käyttökelpoinen ajatus.Ei sitä vilkkua koskaan liikaa käytetä. Aina kun sillä voi jostain kanssa-kulkijoita tiedottaa niin kannattaa käyttää. Jatka vaan samaan malliin.
...kun viitsii!
Käytän vilkkua peruuttaessani pois parkkiruudusta ja muutenkin parkkipaikoilla vilautan kyllä kertoakseni mihin suuntaan olen menossa.
Minulle opetettiin vilkun käyttö myös peruuttaessa jo 34 vuotta sitten, autokoulu Heleniuksessa Helsingissä. Ei siis pitäisi olla mikään uusi juttu.
samoin minulle opetettiin 35 vuotta sitten Lahdessa, eikä sitä ole kumottu uusissakaan autokoulun opuksissa;)