Kuka oikeasti vastustaa abortteja vähentäviä toimenpiteitä?

Anonyymi

Luin toisesta keskustelusta näin:

"Jos tutkit tarkkaan, niin monet vastustaa ilmaista ehkäisyä Alaikäisille"

Saisinko tästä johtuen kuulla perusteluita tarkemmin siltä henkilöltä joka kuuluu tuohon joukkoon " monet" tai joka tietää ilmeisesti ketä nämä "monet" on?

Miksi maailmassa!!! joku tosimielellä muka vastustaa abortteja ja SAMALLA vastustaa myös abortteja tehokkaimmin vähentäneitä toimia!! ? Nuoret seksiä harrastaa eikä asia muutu vaikka sen kieltää. Siitä ne abortit kai totuuden kertoo? Paikkakunnalla joissa on ilmainen ehkäisy on siinä ikäryhmässä eli nuorille missä ehkäisy tarjottu kaupungilta abortit vähentyneet merkittävästi. Niissä vanhempien naisten ryhmissä taas abortit on pysyneet ennallaan tai vähän paikallisesti lisääntyneetkin. Puhun oman kotikuntani tilanteesta. Rahanpuute on suuri syy ettei ehkäisyä ole. Mistä nuori ja koululainen saisi rahaa?

3

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin KD:n edustajat Helsingin kaupunginvaltuustossa. Esim siveyspiispa M.Ebeling totesi puheenvuorossaan, että ilmainen ehkäisy on elämän päättävä toimenpide. E-pilleri ja muu hormonaalinen ehkäisy kuitenkin estää munasolun kypsymisen, ja kondomi taas estää siittöiden pääsyn munasoluun. Mutta nämä on siis hänen ja monen muunkin mielestä elämän päättämistä.

      Nämä tyypit siis itse asiassa vain ovat aborttien suurimpia edistäjiä, vaikka antavat muuta ymmärtää.

      • Mikä mielipide tällä M.Ebelingillä! Aivan tajuton tänä päivänä. En voi ymmärtää mutta olenkin ateisti.


      • koivupuu55 kirjoitti:

        Mikä mielipide tällä M.Ebelingillä! Aivan tajuton tänä päivänä. En voi ymmärtää mutta olenkin ateisti.

        Uutisesta:

        "Valtuuston kokouksessa tehtiin kolme palautusehdotusta, joista vastasivat Mika Ebeling (kd.), Mari Rantanen (ps.) ja Terhi Koulumies (kok.). Suurin osa kokoomuslaisistakin kuitenkin kannatti aloitetta ja kaikki palautusesitykset kaatuivat selvin luvuin. Ebeling olisi halunnut, että ”Helsinki kaupunki pidättäytyy lain sallimissa rajoissa kaikista toimista, jotka johtavat ihmiselämän päättymiseen”.

        (UusiSuomi:Kokoomuslaisen-haukkuma-aloite-kirkkaasti-lapi-alle-25-vuotiaille-helsinkilaisille ) Kyseiseltä sivulta voi nähdä puolesta ja vastaan äänestäneet Helsingin kaupunginvaltuustossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      169
      10362
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2558
    4. 85
      2381
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2114
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1968
    7. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1215
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe