Luin toisesta keskustelusta näin:
"Jos tutkit tarkkaan, niin monet vastustaa ilmaista ehkäisyä Alaikäisille"
Saisinko tästä johtuen kuulla perusteluita tarkemmin siltä henkilöltä joka kuuluu tuohon joukkoon " monet" tai joka tietää ilmeisesti ketä nämä "monet" on?
Miksi maailmassa!!! joku tosimielellä muka vastustaa abortteja ja SAMALLA vastustaa myös abortteja tehokkaimmin vähentäneitä toimia!! ? Nuoret seksiä harrastaa eikä asia muutu vaikka sen kieltää. Siitä ne abortit kai totuuden kertoo? Paikkakunnalla joissa on ilmainen ehkäisy on siinä ikäryhmässä eli nuorille missä ehkäisy tarjottu kaupungilta abortit vähentyneet merkittävästi. Niissä vanhempien naisten ryhmissä taas abortit on pysyneet ennallaan tai vähän paikallisesti lisääntyneetkin. Puhun oman kotikuntani tilanteesta. Rahanpuute on suuri syy ettei ehkäisyä ole. Mistä nuori ja koululainen saisi rahaa?
Kuka oikeasti vastustaa abortteja vähentäviä toimenpiteitä?
3
97
Vastaukset
Ainakin KD:n edustajat Helsingin kaupunginvaltuustossa. Esim siveyspiispa M.Ebeling totesi puheenvuorossaan, että ilmainen ehkäisy on elämän päättävä toimenpide. E-pilleri ja muu hormonaalinen ehkäisy kuitenkin estää munasolun kypsymisen, ja kondomi taas estää siittöiden pääsyn munasoluun. Mutta nämä on siis hänen ja monen muunkin mielestä elämän päättämistä.
Nämä tyypit siis itse asiassa vain ovat aborttien suurimpia edistäjiä, vaikka antavat muuta ymmärtää.Mikä mielipide tällä M.Ebelingillä! Aivan tajuton tänä päivänä. En voi ymmärtää mutta olenkin ateisti.
koivupuu55 kirjoitti:
Mikä mielipide tällä M.Ebelingillä! Aivan tajuton tänä päivänä. En voi ymmärtää mutta olenkin ateisti.
Uutisesta:
"Valtuuston kokouksessa tehtiin kolme palautusehdotusta, joista vastasivat Mika Ebeling (kd.), Mari Rantanen (ps.) ja Terhi Koulumies (kok.). Suurin osa kokoomuslaisistakin kuitenkin kannatti aloitetta ja kaikki palautusesitykset kaatuivat selvin luvuin. Ebeling olisi halunnut, että ”Helsinki kaupunki pidättäytyy lain sallimissa rajoissa kaikista toimista, jotka johtavat ihmiselämän päättymiseen”.
(UusiSuomi:Kokoomuslaisen-haukkuma-aloite-kirkkaasti-lapi-alle-25-vuotiaille-helsinkilaisille ) Kyseiseltä sivulta voi nähdä puolesta ja vastaan äänestäneet Helsingin kaupunginvaltuustossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012140Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2971934Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041726Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321351
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii251092Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057