Hei,
Mitä kertoo ekg:ssä todettu sinus arrhythmia? Kyseessä on epäsäännöllinen sydämenlyönti, joka ei etene jatkoselvityksiin julkisella puolella.
Mitä nämä kyseiset epäsäännölliset lyönnit merkitsevät ja mistä ne johtuvat?
Kiitos vastauksista!
Kysymys epäsäännöllisestä sydämenlyönnistä
6
158
Vastaukset 6
- Anonyymi
Jokaisella on aina joskus epäsäännöllisiä lyöntejä siellä täällä. Itselläkin viime käyrässä oli yksi tai kaksi ja aikaisemmin ei ole ollut. Mutta silloin kärsinkin enemmän stressistä, joten se saattoi vaikuttaa tai sattumalta saivat sen juuri filmille.
Siitä ei tarvitse huolestua. Silloin vasta huolestutaan jos ne epäsäännölliset lyönnit jatkuu koko ajan ja yleensä se näkyy silloin kokonaisuudessaan voinnissasi.
Arvailen, että se merkittiin sinne kun ensikerralla menet taas säännölliseen tarkastukseen niin katsotaan onko niitä ilmennyt lisää siitä mitä aikaisemmin oli. Sitten saattaa tulla toimenpiteitä jos ajan kanssa se menee hiljalleen kaummaksi normaalista määrästä.
Epäsäännölliset lyönnit ei tarkastuskäynneissä ole yleensä mikään juttu ja niiden tutkiminen alkaa vasta, jos on muutoksia ajan kanssa aikaisempiin käyriin. Siksi usein lääkärit haluavat sinun aikaisemmat sydänfilmit yms. tiedot jostain, ksoka niitä pitää verrata sen noin vuoden välein. Yksi käynti ei kerro kokonaisuudesta heille paljoa mitään, ellei satu juuri silloin olemaan sydänkohtaus meneillään.
Älä stressaa niistä niin todennäköisesti niitä tulee sinulle vähemmän, koska stressi pistää sydämmen pumppaamaan nopeammin ja todennäköisyys kasvaa useammalla lyönnillä.- Anonyymi
Eli meinaa normaalia tervettä sydäntä niin kauan kun niitä tapahtuu, koska nekin ovat tärkeitä lyöntejä. Se on normaalimpaa lapsena ja vähenee aikuisena, jotkut lääkkeet lisää sitä ja se riippuu ihan ihmisestä kuinka paljon heillä noin yleensä niitä kuuluu.
Periaatteessa sanoin väärin, että jos niitä on liikaa niin on haittaa. Enemmänkin jos minkä tahansa tyyppiset sydämmenlyönnit ottaa yksinään vallan niin siitä on haittaa ja se ei ole tervettä. Silloin sydän ei lyö oikein.
Ilmaisin asian kommentissa typerästi ja olen todella huono selittämään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli meinaa normaalia tervettä sydäntä niin kauan kun niitä tapahtuu, koska nekin ovat tärkeitä lyöntejä. Se on normaalimpaa lapsena ja vähenee aikuisena, jotkut lääkkeet lisää sitä ja se riippuu ihan ihmisestä kuinka paljon heillä noin yleensä niitä kuuluu.
Periaatteessa sanoin väärin, että jos niitä on liikaa niin on haittaa. Enemmänkin jos minkä tahansa tyyppiset sydämmenlyönnit ottaa yksinään vallan niin siitä on haittaa ja se ei ole tervettä. Silloin sydän ei lyö oikein.
Ilmaisin asian kommentissa typerästi ja olen todella huono selittämään.Kiitos vastauksestasi. Iältäni olen nuori aikuinen. Itselläni on otettu viimeksi ekg 1.5 vuotta sitten ja siellä ilmeni sama epäsäännöllinen sydämenlyönti. Itse olen hieman varuillani, koska suvussa on harvinaista, vakavaa sydänsairautta. Vaikka todennäköisyys minkään vastaavan sairauden saamiseen on pieni, silti koen tärkeäksi selvittää tällaiset epäkohdat. Koska moni asia jäisi selvittämättä jos nojaisi pelkästään ammattilaisten taitoon ja mielenkiintoon ottaa asioita selvitykseen.
Osaatko sanoa, miten nämä epäsäännölliset sydämenlyönnit voivat vaikuttaa oloon?
Itselläni oli kerran erään epäsopivan lääkkeen käytön yhteydessä rytmihäiriöitä, joista verenpainemittari ilmoitti. Näitä rytmihäiriöitä en omassa olossani huomannut, mutta niitä oli ihan jonkin verran.
Ja vielä huomautuksena omaan kommenttiisi, minun mielestäni artikuloit asiasi todella selkeästi ja hyvin selitit asiasi :) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi. Iältäni olen nuori aikuinen. Itselläni on otettu viimeksi ekg 1.5 vuotta sitten ja siellä ilmeni sama epäsäännöllinen sydämenlyönti. Itse olen hieman varuillani, koska suvussa on harvinaista, vakavaa sydänsairautta. Vaikka todennäköisyys minkään vastaavan sairauden saamiseen on pieni, silti koen tärkeäksi selvittää tällaiset epäkohdat. Koska moni asia jäisi selvittämättä jos nojaisi pelkästään ammattilaisten taitoon ja mielenkiintoon ottaa asioita selvitykseen.
Osaatko sanoa, miten nämä epäsäännölliset sydämenlyönnit voivat vaikuttaa oloon?
Itselläni oli kerran erään epäsopivan lääkkeen käytön yhteydessä rytmihäiriöitä, joista verenpainemittari ilmoitti. Näitä rytmihäiriöitä en omassa olossani huomannut, mutta niitä oli ihan jonkin verran.
Ja vielä huomautuksena omaan kommenttiisi, minun mielestäni artikuloit asiasi todella selkeästi ja hyvin selitit asiasi :)Ne huonot olot on aika kovia yleensä siinä vaiheessa, tietenkin se riippuu hieman mikä osa sydämmestä lyö väärin, että tuleeko niitä oloja. Lähes poikkeuksetta kumminkin jotenkin huomaa jos sydän lyö jatkuvasti haitallisesti väärin, jos sitä ei fyysisesti tunne pistävänä kipuna tai rinnassaan outoina lyönteinä niin sitten se näkyy voimakkaana pahana olona/pyörryttää.
Sellaisia oireita, että aivot ei saa tarpeeksi happea, koska siitä on monesti kiinni. En ole lääkäri ja jokainen ihminen on aina yksilö, mutta sydän ongelmat, etenkin lyöntiongelmiin liittyvät, on joksein loogisia ja voimakkaita.
Voi hyvin olla, että se epäsäännöllinen sydämmenlyönti on sinulla se normaali ja sen takia se on siellä merkattuna, että tämä on miten sinun sydän toimii ja tarkkaillaan ettei tule isoa muutosta siihen. Saatan olla väärässä, mutta tavallaan sinulla on selkeä oma persoonallinen merkki ja luulen, että sitä on helpompi seurata jos jotain muuttuu kuin sellaista sydäntä joka on ns. persoonattomampi/hiljaisempi.
Minä puhun tälleen typerän maallikon tavalla, mutta isoin juttu on, että yritä olla stressamatta tai ahdistumatta asiasta sen kummemmin, koska liika huolehtiminen loplta aiheuttaa jotain terveyshaittoja fyysisestikin.
- Anonyymi
Moinulla ollut lapsesta asti "sydämentykytystä" jota tutkittu ja monta EKG:ta otettu.
On todetttu vaaarattomaksi ja olen elänyt 66 vuotta tämän kanssa. Luultavasti kuolen johonkin muuhun kuin sydänkohtaukseen. - Anonyymi
Minulla on ollut häiriöitä melkeinpä aamusta iltaan. On tutkittu. Mitään ei voi.
Sydän on kunnossa, häiriöt ovat "toiminnallisia". Tykyttää välillä niin pirusti,
joskus liian harvaan, haukon henkeä, surraa ja väpättää.
Kardiologi sanoi "pitää vaan elää niitten oireitten kanssa".
Se oli masentavaa, mutta näin olen mennyt eteenpäin monta vuotta.
Oireita pelästyy ensin ja pelkää, sitten tottuu - aika hyvin...
Oletko tutkinut sydänsivuja, hyvät sivut, kaikkea mahdollista tietoa sydämestä.
En ole ollut pitkää aikaan sivuilla, muisti ei ole varma nyt, onkohan ne yksinkertaisesti vain
sydän.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1251284Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää250960Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️89959On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75777- 54754
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34672- 66667
- 46640
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30577Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30575Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.157565Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah183557- 37549
Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus97509- 200488
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91458Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle17447Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27446- 34438
Paula hakenut rovaniemelle
Ei vissiin seurakunnan hommat ollutkaan mieleen vai olisiko kenties joku muu syy?19432