ihmissuhteisiin. En jaksa edes ylläpitää mitään suhteita. Lähinnä tulee vain ahdistava tunne. On liikaa kaikenlaisia patoumia ja tämä yksi sairaus, mikä haittaa sosiaalisia tilanteita.
Ei minusta ole mihinkään
Anonyymi
12147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mikä sairaus sinulla on?
Narsismi
Narsismi?? Usein kuulee sanan negativiisessa merkityksessä. Terveessä narsismissa itsensä rakastaminen ei tapahdu muiden ihmisten kustannuksella tai heitä väheksyen. Elämässä voi tapahtua ikäviä ja epäoikeuden mukaisia asioita. Tärkein ominaisuus ihmisen hyvinvoinnille
on itseluottamus, sen kasaaminen uudelleen, on monesti vuosien työtaakka. Itseensä luottava ihminen hymyilee kauniisti, jopa niin kauniisti, että maisema ympärillä hiljenee.
Terveellä narsistilla on rikas tunne-elämä ja sen myötä kyky kokea voimakkaita tunteita ja innostusta. Rakastua päätä pahkaa, ei hassumpaa!!
https://youtu.be/fWUxkZEuJG4
Kivasti kirjoitettu 🥰
Huom ! Narsismi ei ole koskaan tervettä. Se on aivojen sairaus, eri aivoalueilla. Liittyy mielenterveyden häiriöihin.
Oikea nimitys onkin terve itsekkyys.
Älkää sekottako minun aloitukseeni tuota Narsismi asiaanne. Minun sairauteni ei ole mikään narsismi. Tuskin se kenenkään sosiaalista elämää vaikeuttaisi. Eikö narsistit juuri tunge itseään ihmisten joukkoon pönkittääkseen itsetuntoaan. T. ap
Tarvitset sellaisen ihmisen, joka hyväksyy ja ymmärtää tilanteesi sekä rakastaa kaikesta huolimatta. Toivon, että sinulle sellainen löytyy. Kun ajattelen parisuhdetta, jossa kaikki kuitenkin tulee toisesta esille jossain vaiheessa, on hyvä valita vierelleen sellainen, joka oikeasti ymmärtää tilanteesi, hyväksyy sinut kokonaisuudessaan ja tukee elämässä (etenkin eheytymis- ja muutosprosesseissa). Kyllähän monenlaisia ihmisiä on parisuhteissa. Toiset on kumppaneina vaativampia, koska kypsyyttä ja ymmärrystä toisen tilanteesta ja sen hyväksymisestä vaaditaan paljon enemmän kuin sellaisen kanssa, joka on elänyt tasaisen, terveen ja suht. normaalin elämän.
Voisi olla kyseessä sosiaalisten tilanteiden fobia.Se suorastaan estää ihmissuhteiden syntymisen.Vaikea sosiaalisten tilanteiden fobia jopa invalidisoi ihmisen.
Tämä pitää paikkansa 🙄
Näemme muissa sairaudet.
Yhtä hyvin ne voi tulla itsellekin. Miksikäs ei
Minullakin on vaikeuksia ylläpitää ihmissuhteita, varsinkin uusien tuttavuuksien kanssa. Olen vain huono pitämään yhteyttä ja muut odottavat, että soitellaan ja viestitellään. Siksi en ole saanut yhtään uutta tuttavuutta vuosikausiin.
Harvoin näen ketään kaveria. Vanhat kaverit ovat tottuneet, että minusta ei yleensä kuulu mitään, mutta sitten kun taas tapaamme niin juttu jatkuu siitä mihin edellisellä kerralla jäätiin.
Sairastin nuorempana kuusi vuotta vaikeaa masennusta, mikä on onneksi jo takanapäin.
Sinä aikana oli lähes mahdoton pitää yllä ystävyyssuhteita. Onneksi minulla oli ystävä joka ymmärsi mitä käyn läpi, hän sairasti ahdistuneisuushäiriötä ja olimme vertaistukena toisillemme.
Itselläni on vielä joskus sosiaalisten tilanteiden pelkoa ja pelkojen takia joskus vaikka uloslähteminen ja uusien ihmisten tapaaminen voi olla toisinaan vaikeaa.
Elämäni on muuten hyvää. Kokemani takia koen, että minun on helpompi ymmärtää varsinkin mielenterveysongelmien kanssa painiskelevia ihmisiä.
En tiedä mikä sairaus sinulla on, toivon, että löydät ihmisen, joka ymmärtäisi sinua ja olisi tukena niissä sosiaalisissa tilanteissa.