Aamulla taas kuului naapurin vaparin puolelta vihaista ähkintää ja murahtelua. Epäilen että syy oli Hesarissa ollut juttu nykyslangista. Nuoret kuulemma vahvistavat puheitaan sanalla bible, mikä viittaa vannomiseen käsi Raamatulla. Vaparithan ovat kiukkuisesti vastustaneet tätä tapaa jo vuosikymmeniä. Ilmankos vapareita nyt raivostuttaa.
Vaparit raivona: nuorisokin vannoo Raamatulla
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
En tajua miksi vaparien pitää aina vastustaa kaikkea. Kyse on kuitenkin kulttuurisesta tavasta. Miten puhdistat kulttuurin kaikesta uskonnosta? Ja miksi edes pitäisi?
- Anonyymi
Ei vapareiden jutuissa mitään järkeä olekaan. Turha edes kysyä.
- Anonyymi
Hahahhahhahahaa! Hyvä läppä. Kuvaa aika osuvasti vaparien tapaa suhtautua asioihin.
- Anonyymi
Samaa mieltä. Vaparit ovat ahdaskatseisia tiukkapipoja.
Luuletko vieläkin että joku uskoo näitä juttuja? Varsinkin kun joudut vielä itse kehumaan itseäsi. Säälittävää ja huvittavaa samaan aikaan :D
- Anonyymi
Miksi nyt rupesit käyttämään vakinikkiäsi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi nyt rupesit käyttämään vakinikkiäsi?
Ehkä Jumalan ääni, eli omatunto soimasi häntä, ja hän tuli tuntoihinsa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi nyt rupesit käyttämään vakinikkiäsi?
Miksi en?
Mutta ei se siltikään noita aloituksen höpinöitä todeksi muuta. :) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi en?
Mutta ei se siltikään noita aloituksen höpinöitä todeksi muuta. :)No niin, taas piilottelee. Voivoi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No niin, taas piilottelee. Voivoi.
En minä mitään piilottele. Jopa sinä älysit että se olen minä, niin ei se kovin hyvin ole piiloteltu :D
Mutta onko sinulla mitään sanottavaa tuohon aloittajan jatkuvaan valehteluun?
- Anonyymi
Aikoineen Neuvostoliiton vielä ollessa olemassa äärivasemmisto, vapareihin kuuluneet siinä mukana, estivät tuon kuuluisan ja kohua herättäneen kirjan julkaisemisen Suomessa. Neuvostoliitosta saatiin vastustuksella vain kätevä tekosyy ja mahtava liittolainen.
Mikä sitten oli todellinen syy?
No kirjan sisältö tietenkin. Solshenitsyn oli voimakkaasti spirituaalinen, siis syvästi uskonnollinen henkilö. Kirjan sanoma on se, että pahuus asuu ihmisessä. Jokin järjestelmä on paha siksi, että ihminen, joka on luonut sen, on paha Ja ettei pahaa järjestelmää vastustava järjestelmä ole välttämättä sen parempi, koska sekin voi olla pahan ihmisen tekemä. Ja mikä on se pahuus? Pahuuksisat pahin on sokea idealismi. Ideologinen kiihko ja viha, johon sisältyy ajatus maailman muuttamisesta pakottamalla ihmiset muuttumaan.
Nyt jokanen ymmärtää, miksi Solshenitsynin maailmankuulu teos on niin vaarallinen vapareille. Hehän perustelevat toimintansa, joka on luonteeltaan samanlaista pyrkiessään tuhoamaan ja poistamaan lopullisesti vihaamaansa ja kadehtimansa elämäntavan. Aivan kuten vauraiden talonpoikien ahkeruudellaan ja osaamisellaan ansaitsema omaisuus oli bolsevikeille oikeutus hyökätä heitä vastaan, samalla tavoin vaparitkin koko ajan puhuvat tasa-arvon lisäämisestä ja himoitsevat kirkon omaisuutta ja valtaa, ilman että heillä on tarjota mitään siitä, mitä kirkko tarjoaa ihmisille.
Solshenitsyn tuomitsi kaiken sokean idealistisuuden, ja varsinkin jos sen tavoitteena on jonkin poistaminen ja tuhoaminen. Jo pelkästään se hänen ajatuksensa, että pahuus on ihmisessä ja se ei ole nopein toimin muutettavissa oleva seikka, sotii voimakkaasti vastaan vaparien halua siirtää kaikki oppilaat vain ET-ryhmiin- Anonyymi
Vapareista eroaminen on ainoa vaihtoehto sille, joka rehellisesti ja vapaasti ajattelee asioita.
- Anonyymi
Ihmisillä pitää olla demokraattisessa maassa oikeus vannoa vaikka käsi Raamatulla. Vaparit ovat epädemokraattisia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M297003Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1073765Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453723KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501941Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331810Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e381780- 771223
Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https51122Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj281097Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn231054